Francuskoj rekord i četvrtfinale!

Rukometaši Francuske nastavljaju pohod ka odbrani svjetskog trona. U subotu uveče savladali su Island 31:25 (14:13) i plasirali se u četvrtfinale Mundijala.

Na "Rukometnom stadionu" u Lilu, gdje se okupilo 28.010 navijača, oboren je rekord od 25.000 gledalaca postavljen na šampionatu u Egiptu 1999. godine.

Ipak, uprkos ogromnoj podršci, "trikolori" su tek u drugom poluvremenu "slomili" čvrste Islanđane i osigurali plasman među osam najboljih.

Aktuelni svjetski prvaci su loše ušli u utakmicu i od početka bili u zaostatku, najviše "minus tri" gola (0:3, 4:7), da bi do odlaska na odmor u poluvremenu uspjeli da steknu jedan pogodak viška (14:13).

U nastavku su "galski pijetlovi" dodatno pojačali odbranu i postigli nekoliko laganih golova, što je rezultiralo osjetnijom prednošću od pet, šest pogodaka, najviše "plus sedam" (23:16) koju nisu ispustili do kraja.

U posljednjih 10 minuta, Island je smanjio na četiri razlike i probao da vrati u meč, ali su iskusni Francuzi bez većih problema sačuvali vođstvo i osigurali priliku da se za tri dana protiv pobjednika meča Bjelorusija/Švedska bore za polufinale.

Najefikasniji u taboru Francuza bili su Mišel Gigu sa šest, Ludovik Fabregas i Nedim Remili su upisali po pet golova, dok je Nikola Karabatić postigao pogodak manje.

Kod islanđana prvo ime susreta bio Runar Karason sa sedam pogodaka.