• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Eldorado za rad na crno: Na Zapadnom Balkanu ilegalno radi 1,4 miliona

Autori mondo.rs Autori Tanjug

U ekonomijama Zapadnog Balkana procenjuje se da ima čak 1,4 miliona ljudi, koji rade ilegalno, bez prijave, zdravstvenog osiguranjai, plaćanja doprinosa i poreza...

 Eldorado za rad na crno: Na Zapadnom Balkanu ilegalno radi 1,4 miliona Izvor: Mondo/Goran Sivački

Ovoliki obim sive ekonomije za vlasti u regionu znači milijarde evra izgubljenih prihoda od poreza i doprinosa, ukazano je na regionalnoj radionici Saveta za regionalnu saradnju (RCC) u Sarajevu.

Učesnici radionice pokušali su da pronađu način kako da se kroz strukturiran pristup regionalnoj saradnji reši pitanje neprijavljenog rada i neformalne ekonomije na Zapadnom Balkanu.

Maja Handžiska Trendafilova, šefica programskog odeljenja RCC, istakla je na otvaranju radionice da široko rasprostranjen neformalni rad lišava vlasti potencijalnih poreskih prihoda, dovodi do nepoštene konkurencije, te često utiče na prava radnika i pristojne uslove rada, navodi se u saopštenju RCC-a.

PREDNJAČE CRNOGORCI

Prema podacima RCC-a, najveći udeo neformalnog zapošljavanja među ekonomijama Zapadnog Balkana ima Crna Gora, 33 procenta, sledi Bosna i Hercegovina sa 30 odsto, Albanija sa 29,4, kosovska ekonomija sa 23 posto, Srbija sa 19,5 i Severna Makedonija sa 18,5 procenata.

Prema grubim procenama, kako je navela, ukupan gubitak prihoda u šest ekonomija Zapadnog Balkana zbog neprijavljenog rada iznosi nekoliko milijardi evra, što su značajna sredstva koja su se mogla iskoristiti za poboljšanje usluga ili infrastrukturne projekte.

"U anketama o radnoj snazi procenjuje se da između 20 i 30 posto zaposlenih osoba radi neprijavljeno, dok se prema istraživanju koje sprovodi Svetska banka skoro polovina preduzeća, odnosno 49,2 posto, u regionu takmiči sa firmama koje rade na crno", rekla je Handziska Trendafilova.

S obzirom na to da ceo region "pati" od skoro identičnog problema neformalnog rada, najbolji odgovor leži u strukturiranom, regionalnom pristupu ovom problemu koji nije zasnovan samo na sankcijama, već i na podsticajima za prelazak na formalno zapšljavanje, između ostalog i kroz informisanje o njegovim koristima, ocenila je ona.

Radionicu, na kojoj su se okupili donosioci politika sa Zapadnog Balkana, socijalni partneri, stručnjaci iz regiona i šire, organizovao je projekat RCC-a "Platforma za zapošljavanje i socijalna pitanja“ (ESAP).

Svet za regionalnu saradnju i Međunarodna organizacija rada (ILO) će u naredne tri godine zajedno raditi na sprovođenju druge faze projekta Platforme za zapošljavanje i socijalna pitanja, koju finansira Evropska unija, a u okviru koje će zajedno sa partnerima i akterima iz regiona raditi na primeni holističkog strateškog pristupa rešavanju pitanja neprijavljenog rada.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE