Delovi ljudskog skeleta starog 2.000 godina nađeni su na mestu potonuća rimskog broda u vodama grčkog ostrva Antikitira, a naučnici se nadaju da će moći da izdvoje uzorak DNK, piše britanski naučni časopis “Nature”.
Pronađeni su dobro očuvani delovi lobanje, tri zuba, dve kosti ruke, nekoliko rebara i dve butne kosti, za koje se pretpostavlja da su pripadale istoj osobi.
Na tom mestu je 1900. godine nađen misteriozni, komplikovani “Mehanizam sa Antikitire”, najstariji “kompjuter za izračunavanje astronomskih pozicija”. Mesto potonuća trgovačkog broda koji datira iz 1. veka pre nove ere, natovarenog umetničkim delima i svakodnevnim predmetima, pretraženo je više puta, a nova istraživanja su u toku.
Skelet su našli podvodni arheolozi Okeanografskog instituta Vuds Houl u američkoj saveznoj državi Masačusets, a rezultati prvih analiza pokazali su da su to kosti mladog muškarca.
Specijalisti za DNK analizu pokušaće da iz kostiju izdvoje uzorak DNK, na osnovu kojeg bi mogli da dođu do podataka o poreklu muškarca, ali čekaju odobrenje grčkih vlasti da počnu sa analizama.
Ukoliko izdvajanje DNK bude moguće, to će biti prvi slučaj uzimanja DNK uzorka od žrtve brodoloma iz antičkog perioda, pošto su njihova tela obično na velikim dubinama, gde ih pojedu ribe.