• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kafa u Dubrovniku 6,2 KM!

Autor mondo.ba

Turista za skromniji ručak u Hrvatskoj mora da iskešira najmanje 34, a u Crnoj Gori 18 KM. Po skupoći prednjači Dubrovnik u čijim su kafićima turisti kapučino plaćali 8 KM, kafu 6,2 KM, flašu vode od 2,5 litra sedam KM!

 Kafa u Dubrovniku 6,2 KM! Izvor: MONDO/Dragana Todorović

Izvor: MONDO/Dragana Todorović

I ovoga ljeta cijene hrane, pića i smještaja na Hrvatskom primorju su baš paprene i običnom čovjeku se od brojki bukvalno zavrti u glavi. Tako turista za skromniji ručak koji podrazumijeva kafu, picu, sok i kuglu sladoleda u Hrvatskoj mora da iskešira najmanje 34 KM, dok identičan meni na Crnogorskom primorju košta 18 KM. Ipak, po skupoći prednjači Dubrovnik u čijim su kafićima turisti kapučino plaćali po skoro 8 KM, kafu 6,2 KM, flašu vode od 2,5 litara sedam, a malu koka kolu 8,2 KM, piše dnevni list „Press“.

Albanija postala hit destinacija

Pored Dubrovnika u previsokim cijenama prednjače Hvar i Opatija gdje su cijene 'naduvane' gotovo kao na Azurnoj obali! Pored preskupog smještaja riječ je o astronomskim cijenama u restoranima gdje su cijene pice veće od 16 KM, tako da ručak ili večera za dvoje košta oko 100 evra. Ovo je jedan od glavnih razloga što, kako potvrđuju u domaćim turističkim agencijama, građane BiH više interesuje ljetovanje u Crnoj Gori i Albaniji pogotovo što je hotelski smještaj u Hrvatskoj skuplji i do 20 odsto nego u pomenutim državama!

Hrvatska skuplja od Španije!

Posljednja studija njemačkog auto kluba ADAC pokazala je da je po vanpansionskim cijenama na moru u sezoni, Hrvatska skuplja od Bugarske, Turske, Grčke i španije. Nijemci su izračunali koliko košta korpa od 34 proizovoda neophodna za ugodan boravak u pet najomiljenijih morskih destinacija u devet evropskih država koje njihovi stanovnici najviše biraju za odmor. U Hrvatskoj ta korpa košta 164 evra, u Bugarskoj 122, Turskoj 147, Grčkoj 150 i Španiji 159 evra. ADAC je proizvode grupisao u četiri kategorije, a analizirao je cijene hrane na pet hrvatskih lokacija: Rab, Omiš, Brač, Krk i Umag.

Posebno su drastične razlike u cijeni hrane pa su ove godine turisti na Hvaru ostali frapirani činjenicom da za jedan obični hamburger moraju da plate čak 9 KM?! Na ovom ostrvu kafa košta oko 4,5 KM, pivo 8, a flašica koka kole šest KM, dok u Trogiru cijena pice sa plodovima mora iznosi 22 KM. Sa druge strane, kafa u Albaniji košta 84 feninga, koliko košta i flašica vode, dok cijena doručka u hotelu za jednu osobu iznosi od 4 do 7, a ručka od 7 do 10 KM. U Crnoj Gori kafa košta 2, sok 3, ćevapi 6, a kompletan ručak od 10 do 15 KM. Hamburger je za razliku od Hrvatske jefitiniji čak tri puta, a velika pica duplo. I cijene u hrvatskim prodavnicma nadmašuju one u Crnoj Gori, tako da „hrvatski hljeb“ košta 2,3, a crnogorski 1,2 KM. S druge strane ljubitelji poslastica će bolje prioći u Albaniji gdje na primjer kugla sladoleda košta 70 feninga, dok njena cijena u Hrvatskoj iznosi skoro 2 KM.

Marija N. iz Banjaluke, koja sa mužem i djecom planira da za par dana ode na more, kaže da je još prošle godine odlučila da to više neće biti Hrvatska, u kojoj je, kako naglašava, ljetovala skoro dvije decenije.

"Zasita su pretjerali! Cijene su im daleko veće nego u Crnoj Gori, pa čak i nekim evropskim i svjetskim turističkim destinacijama. Kafa od 5 KM je nešto što više ne želim da plaćam, a slično je i sa ostalim namirnicama koje koštaju kao u centru Španije", kaže sagovornica "Pressa".

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE