• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poreska uprava pojačava kontrole

Autor SRNA

Direktor Poreske uprave Republike Srpske Zora Vidović najaljuje pojačanu istragu na otkrivanju i istraživanju novih modela izbjegavanja plaćanja poreskih obaveza.

Vidovićeva u intervjuu Srni navodi da su u prošloj godini inspektori - istražioci podnijeli 25 izvještaja nadležnim tužilaštvima o ukupno pričinjenoj šteti za republički budžet u iznosu od 4.249.854 KM.

"Posebne aktivnosti bile su usmjerene na utvrđivanje prikrivanja prihoda 'crnih blagajni', kao načina za isplaćivanje ličnih primanja radnicima. Tu su i manjkovi u blagajni, pozajmice preduzećima, davanje kredita radnicima umjesto plata, te nerealno prikazivanje troškova s ciljem izbjegavanja plaćanja poreskih obaveza", precizira Vidovićeva.

Poreska uprava je tokom 2014. izvršila 2.916 kontrola evidentiranja prometa preko fiskalnih kasa, a izdato je 1.562 prekršajnih naloga na ukupan iznos kazne od 1.029.100 KM.

Podnesena su 22 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, a kod 31 poreskog obveznika izrečena je mjera privremene zabrane obavljanja djelatnosti.

"Planiramo intenzivnije kontrole, posebno tamo gdje imamo dojave ili vjerujemo da se još krši zakon, poput ugostiteljskih objekata, noćnih klubova, diskoteka ili restorana", upozorava Vidovićeva.

Pokrenuto je 51.395 postupaka prinudne naplate na iznos duga od 112,89 miliona KM, a po svim rješenjima prinudne naplate u prošloj godini naplaćeno je 45,17 miliona KM.

"Protiv svih poreskih obveznika u Srpskoj koji nisu izmirili obaveze, osim zdravstvenih ustanova za koje je Vlada Srpske donijela zaključak o nepokretanju, preduzete su mjere prinudne naplate", napominje Vidovićeva.

Najčešće mjere u postupcima prinudne naplate jesu zapljena gotovine - za 19.985 poreskih obveznika, blokada žiro-računa za 15.598 poreskih obveznika, pljenidba ličnih primanja za njih 9.343, te zapljena pokretne imovine za 6.799 poreskih obveznika.

Direktor Poreske uprave precizira da je u prošloj godini bilo 38 mjera zapljene nepokretna imovine, kao i 32 mjere zapljene potraživanja...

Doneseno je 455 rješenja o upisu zakonske hipoteke u korist Poreske uprave na iznos obaveze od 49,08 miliona KM, a podneseno je 57 prijedloga sudovima za pokretanje izvršnog postupka na imovini poreskih obveznika na iznos obaveze od 5,4 miliona KM.

Unutrašnja kontrola Poreske uprave izvršila je 52 kontrole i sačinila 28 nalaza, među kojima su u 15 konstatovane nepravilnosti.

U prošloj godini izvršene su 4.394 kontrole na nivou Poreske uprave, od čega su 172 kontrole velikih poreskih obveznika. U 63 odsto kontrola utvrđene su nepravilnosti koje su počinili poreski obveznici, dok je kod 2.577 obveznika utvrđena nova obaveza u iznosu od 51,4 miliona KM.

"Provjere i utvrđivanja /ne/zakonitosti u ovoj godini biće usmjereni na obračun poreza na dohodak i dobit, te doprinosa, sa osvrtom na kontrolu transakcija povezanih lica, radi ispitivanja postojanja transfernih cijena te otkrivanja skrivenih isplata ličnih primanja", precizira Vidovićeva.

Biće primjenjivane i indirektne metode za utvrđivanje poreske osnovice procjenom koja predstavlja neprijavljeni prihod, kako bi se postigao princip pravičnosti plaćanja poreskih obaveza srazmjereno ostvarenom prihodu, dohotku i vrijednosti imovine.

Vidovićeva u intervjuu Srni napominje da je Poreska uprava u prošloj godini naplatila ukupno ukupno 2,136 milijardi KM javnih prihoda, čime je plan naplate javnih prihoda za prošlu godinu realizovan 106 odsto.

U odnosu na 2013. godinu, naplaćeno je 78,7 miliona KM ili četiri odsto više javnih prihoda.

Vidovićeva zaključuje da Poreska uprava Srpske posebnu pažnju posvećuje naplati doprinosa, a to je dovelo do povećanja poreske discipline.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE