• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Siromaštvo i nezaposlenost najveći problemi

Autor SRNA

Najveći problemi osoba sa invaliditetom i dalje su loše materijalno stanje, nezaposlenost i problemi u procesu obrazovanja, istaknuto je danas na okruglom stolu Gradskog odbora Udruženja invalida Banjaluka.

Predstavnici sedam udruženja osoba sa invaliditetom koja čine Gradski odbor istakli su da je ova populacija još na margini društva i da se često koriste za dnevnopolitičke ciljeve, a da se veoma malo stvarno rješavaju njihovi problemi.

Zamjenik predsjednika Gradske organizacije slijepih Banjaluka Radomir Radanović upozorio je da je konstantan problem zapošljavanja osoba sa invaliditetom, posebno u privatnom sektoru.

On je dodao da, ipak, postoji i samozapošljavanje, ali da osobe s invaliditetom moraju dati inicijativu i pokrenuti sebe da bi društvo reagovalo na njih.

Radanović je naveo da postoji i diskriminacija među samom tom populacijom u zavisnosti od nastanka invalidnosti, odnosno da je zakonski lošije regulisan status civilnih invalida u odnosu na ostale.

Predsjednik Udruženja paraplegičara regije Banjaluka Ana Kotur istakla je da saradnja sa gradskom upravom treba biti bolja, na čemu stalno insistiraju.

"Neophodno je preći u realizaciju važnih strateških dokumenata koji već postoje. Dosadašnja iskustva pokazuju da gradske vlasti jesu spremne za rad, ali ne onoliko koliko je potrebno", rekla je Koturova.

Ona je navela da se procjenjuje da deset odsto građana Banjaluke čine osobe sa invaliditetom, kao i da isti procenat važi za stanovništvo Republike Srpske i BiH.

Na okruglom stolu, koji je organizovan povodom 3. decembra - Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, ukazano je i na arhitektonske barijere, kao i na važnost obezbjeđivanja lakše pristupačnosti ove populacije gradskim i republičkim institucijama i ustanovama.

Oni su naveli da lift u zgradi ne znači mnogo ako su ispred zgrade stepenice bez rampe, te da je potrebno više od jednog zvučnog semafora, koliko trenutno ima u Banjaluci, ali i govorni softver u prevozu i taktilne staze na trotoarima.

Gradski odbor udruženja invalida Banjaluka čini sedam organizacija - Gradska organizacija slijepih, Udruženje distrofičara, Udruženje paraplegičara, oboljelih od dječije paralize i ostalih tjelesnih invalida, Udruženje gluvih i nagluvih, Udruženje za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima, Udruženje invalida rada i Udruženje civilnih invalida žrtava rata.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE