Generalni direktor UKC RS Mirko Stanetić izjavio je da je tehnička služba te zdravstvene ustanove utvrdila da ni na jednoj klinici nema ulja u respiratorima.
Stanetić je dodao da sistem koji proizvodi komprimovani vazduh neće biti vraćen u funkciju sve dok stručnjaci iz Njemačke ne utvrde da nigdje nema onečišćenja.
Stanetić je rekao da je odmah po saznanju da se na ulazu u respiratore, u komrimovanom vazduhu koji dolazi sa jednog mjesta iz kompresorske stanice pojavila čestice ulja, sistem potpuno amputiran od bilo kakve mogućnosti onečišćenja bilo kojeg aparata, te se prešlo na upotrebu komprimovanog vazduha iz boca.
"Sistem smo počeli pregledati temeljno od vrha do dna. Unutar UKC postoji jedinstvena kompresorska stanica koja dugi niz godina radi, na kojoj su povremeno mijenjani filteri i u njima nije bilo masoće. Postojala je osnovana sumnja da je problem u kompresoru koji smo istog tog dana isključili iz sistema, te nabavili zamjenski kompresor koji radi produvavanje sistema", rekao je Stanetić novinarima u Banjaluci.
On je dodao da je UKC sve svoje resurse iskoristio da obezbijedi sistem, prvenstveno s ciljem što kvalitetnijeg zbrinjavanja beba kojima je potreban komprimovani vazduh.
"Naši respiratorni uređaji su nabavljani od 2006. do 2014. godine i svi su visoko sofisticirani, što znači da bi bilo kakvo onečišćenje prepoznali i bili bi stavljeni van pogona, tako da se nije mogla dogoditi nikakva šteta po bilo kog pacijenta", objasnio je Stanetić.
Prema njegovim riječima, nemoguće je da se u tako velikom sistemu ne dešavaju greške i da se aparati ne kvare, te da je reakcija zaposlenih u UKC bila izuzetna.
"Da ne bi došli u situaciju da nečiji život bude ugrožen, odlučili smo da nekoliko djece pošaljemo u Beograd, ne zbog bolesti, već zato što ta djeca zahtijevaju dodatnu oksigenu terapiju i održavanje uz pomoć raspiratora, a kako bi osigurali dovoljno mjesta za eventualne nove pacijente, jer ne možemo znati kad će nam stići prijevremeno rođena beba ili trudnica koja treba da se porodi prije vremena", naglasio je Stanetić.
On je dodao da su kompresorske stanice predmet rekonstrukcije UKC, jer će izgradnjom centralnog medicinskog bloka i sjevernog krila i prelaska hirurgije na Paprikovac, biti potrebno povećati kompresorske kapacitete.
"Izgradnjom sjevernog krila biće izgrađena još jedna kompresorska stanica koja će obezbjeđivati operacioni blok i intenzivne njege", napomenuo je Stanetić.
Stanetić je rekao da će četvoro djece, koja su zbog potrebne dugotrajne ventilacije, transportovana u Institut za neonatologiju u Beograd, biti vraćeni kada prestane njihova potreba za ventilacijom ili kada Klinika za dječije bolesti potpuno obezbijedi svoj sistem.
Načelnik Klinike za dječije bolesti Stojislav Konjević istakao je da je odreagovano na vrijeme da bi se spriječile sve eventualne komplikacije.
"Sistem komprimovanog vazduha je vrlo kompleksan, ali mi smo problem primijetili i djecu zaštitili od bilo kakvih posljedica. Nabavljen je novi kompresor, a svi respiratori koji su potencijalno zamašćeni su izuzeti i trenutno radimo sa respiratorima koji nisu bili u tom sistemu", rekao je Konjević.
On očekuje da će situacija u nekoliko dana biti normalizovana, dodajući da je trenutno jedno dijete na respiratoru.
"Sistem je osposobljen da primi svako novoređenče. Nikakve štetnosti po zdravlje djece nema niti je bilo jer su tragovi ulja primijećeni na ulaznom dijelu respiratora", napomenuo je Konjević.
Govoreći i opremi i lijekovima, Stanetić je rekao da sistem snabdijevanja lijekovima zavisi od procedura u Univerzitetskom kliničkom centru, ali i procedura nabavki Fonda zdravstvenog osiguranja.
"Nikad nisam tvrdio da je sistema idealan, ali znam sigurno da se svi u UKC, posebno načelnici klinika, trude da maksimalno ulažući i struku i sebe omoguće kvalitet pacijentima", poručio je Stanetić.
On je dodao da svi zaposleni u UKC čine sve da se funkcionisanje ove ustanove održi po svaku cijenu, te da se 99 odsto svih skupih terapija i procedura u bolničkom sektoru Republike Srpske dešava u toj ustanovi.
Stanetić je rekao da se zdravstveni sistem Srpske finansira na osnovu uplata doprinosa i poreza, te da je potreban drugačiji način finasiranja, kao i da UKC svake godine pruži više usluga nego što Fond zbog ograničenosti sredstava prizna.