RAK vodeći računa o interesu građana BiH, podsjeća sve nosioce dozvola za audio-vizuelne medijske usluge na obavezu poštivanja Kodeksa o medijskim uslugama, a posebno na članove koji se odnose na govor mržnje i pravičnost
RAK upozorava da je neophodno u programskim sadržajima izbjegavati govor mržnje i ratnohuškačku retoriku.
Od medija se očekuje da prepoznaju vrste izjava koje bi, ukoliko se predstave emotivno i bez pažljivog razmatranja mogućeg uticaja na publiku, mogle podstaći nasilje, ohrabriti netoleranciju i mržnju i ugroziti živote građana BiH.
"Takve izjave moraju se prenijeti na način da se iznesu osnovne činjenice, ali uz obezbjeđivanje dodatnog činjeničnog konteksta i prihvatanja tona koji minimizira emotivni naboj, provokativne izjave ili optužbe", saopšteno je iz RAK-a.
U slučaju ustanovljenog kršenja, Agencija će izreći izvršne mjere u skladu za Zakonom o komunikacijama, koje, između ostalog, uključuju i finansijske sankcije do 300.000 KM, te suspenziju dozvole i oduzimanje dozvole za emitovanje.
Najoštrije sankcije se izriču upravo u slučajevima utvrđenog kršenja kada se radi o programskim sadržajima koji promovišu aktivnosti koje bi mogle prouzrokovati štetu, opasnost po život i zdravlje ljudi, javnu bezbjednost, te javni red i mir.