• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Cvjeta prodaja polovne odjeće

Sve više bh. građana različitih profila, od studenata do ljekara, kupuje polovnu odjeću i obuću, a takozvani sekend hend šopovi puni su mušterija.

 Cvjeta prodaja polovne odjeće Izvor: MONDO

Da je zaista tako, potvrdili su u ovim radnjama, a to se može zaključiti i iz zvaničnih podataka koje smo dobili iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, prema kojima je vrijednost korištene odjeće, uvezene od januara do septembra ove godine, za 400.000 maraka veća nego tokom svih 12 mjeseci 2008. godine.

U sekend hend trgovinama ne kriju da je potražnja za polovnom obućom i odjećom sve veća. Šta više, kako kažu, teško je napraviti profil njihovog prosječnog kupca, jer se sada u ovakvim radnjama oblače apsolutno svi, pišu "Nezavisne".

"Takvu robu kupuju brojni, od penzionera i studenata do ljekara i profesora. Da se razumijemo, nemojte misliti da je ta roba isflekana, dotrajala i istrošena. U mojoj trgovini prodaju se odjeća i obuća koju je gotovo nemoguće razlikovati od nove", skreće pažnju vlasnica jedne trgovine polovnom robom u Banjaluci.

Kako su novčanici bh. građana sve tanji, garderobu, cipele i patike kupuju u sekend hend šopovima, jer se po cijenama značajno razlikuju od onih u buticima.

Primjera radi, majice kratkih rukava moguće je kupiti već za tri marke, duksevi su po deset maraka ili više, a cijene pantalona kreću se od osam KM pa naviše. Polovnu košulju moguće je obući za samo pet do deset maraka, a jaknu već za 15.

Ratko Kovačević, portparol UIO BiH, ističe da je u BiH tokom 2008. godine uvezeno polovne odjeće u vrijednosti od 3,3 miliona KM, a samo dvije godine kasnije za 800.000 maraka više.

"Samo u prvih devet mjeseci ove godine uvezena je korištena odjeća u vrijednosti od 3,7 miliona KM", naglasio je Kovačević.

Danica S. iz Banjaluke kaže da u postratnom periodu redovno kupuje polovnu odjeću i obuću.

"Zašto bih plaćala jaknu 100 maraka kad je mogu kupiti za 15 ili 20? Nije me sramota. Pa, sve moje koleginice pazare u tim šopovima. Idemo zajedno u kupovinu. Roba je, vjerujte, kvalitetnija od one koju nude na pijacama", ističe ova Banjalučanka.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE