Danas se u RS obilježava 20. godišnjica od proboja "Koridora života"
Njegovo preosveštenstvo episkop zvorničko - tuzlanski Vasilije jutros je u manastiru Svetog velikomučenika cara Lazara na Dugoj Njivi kod Modriče služio svetu arhijerejsku liturgiju poginulim srpskim borcima u akciji "Koridor '92".
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas da bez operacije "Koridor '92", u kojoj je na Vidovdan 1992. godine probijena opsada neprijateljskih snaga u kojoj se našlo više od milion i po Srba, ne bi bilo ni Srpske, ili bi bila razbijena i rasparčana.
"Nikada nismo pristajali da budemo okruženi, nego smo uvijek težili da budemo zaokruženi, slobodni i imamo svoju Republiku", rekao je Dodik na obilježavanju 20. godišnjice proboja "Koridora života" na Dugoj Njivi kod Modriče.
On je naglasio da su se ti ciljevi ostvarili junačkim podvigom mnogih poginulih boraca i njihovih porodica, koji nisu vjerovali onom što su nudili Alija Izetbegović i njegova politika.
Predsjednik Srpske je rekao da se i danas vodi ista borba i da se Srbi i Srpska opiru, jer vide koliko je bilo ispravno donijeti odluku o ulasku u borbu za slobodu srpskog naroda i ne prihvatiti status manjine koja potvrđuje volju većine.
"Ta strategija, koja je osmišljena 1992. godine, najvidljivija je kroz činjenicu da, bez obzira na vojničke pobjede i to što smo oslobodili Brčko, velike sile nikada nisu pristale da nam potvrde tu činjenicu i ostave Brčko u sastavu Srpske", rekao je Dodik.
On je naveo da to potvrđuju i činjenice koje se mogu naći u arhivama, gdje se vidi šta su govorili svjetski moćnici i njihovi savjetnici iz BiH - razbijači Jugoslavije, koji su već 1992. godine Srbima napisali optužnice za genocid.
"Zato je danas važno reći da Srbi nisu genocidan narod i nisu počinili genocid, nad njima je vršen zločin i oni su preživjeli genocid", istakao je Dodik.
On je napomenuo da je Srpska danas stabilnija nego ikada i faktor bez koga se ništa ne može uraditi u Sarajevu.
Predsjednik Dodik je potvrdio da Republika ima određenih ekonomskih problema, koji su povezani sa ekonomskom krizom u svijetu, ali je poručio da to ne smije biti povod za raskol.
"Sve to utiče i na nas, ali to ne smije biti povod i razlog za naše raskole i ne smije biti povod za politička trvenja, koja bi umanjila snagu Srpske", upozorio je predsjednik Srpske.
On je dodao da je činjenicu da je Srpska relevantan politički faktor u svijetu potvrdio njegov nedavni sastanak sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom, koji je o Srpskoj govorio sa uvažavanjem.
"To ne bi bilo moguće da nije bilo svijesti političkog i vojnog rukovodstva Srpske, koje je povelo narod 1992. godine, a danas, nažalost, trune u zatvorima širom Evrope", rekao je Dodik.
Istakavši da je tadašnje rukovostvo imalo hrabrosti da povede narod u slobodu, Dodik je poručio da im zbog toga treba izraziti zahvalnost, jer bez njihove dugoročne vizije ne bi bilo ni slobode, a ni Srpske kakva je danas.
"Ne kažem da neki od njih nisu imali krivicu, i zato će da odgovaraju, ali mi - narod ne smijemo zaboraviti njihov doprinos", rekao je Dodik, pozvaviši sve u Republici Srpskoj da se sa posebnom pažnjom odnose i prema porodicama poginulih boraca i ratnim vojnim invalidima.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić rekao da je danas na obilježavanju 20 godina od proboja "Koridora života" na Dugoj Njivi kod Modriče da je 28. juna 1992. godine herojskom borbom pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) spriječen gnusni pokušaj uništenja srpskog naroda na ovim prostorima.
"Časno i hrabro, u najhumanijoj bici za život i dostojanstvo čovjeka, Vojska i narod odbranili su tada Republiku Srpsku. Najelitnije jedinice VRS uspjele su, nakon vešednevne odlučne bitke za koridor, na Vidovdan da otvore put prema našoj matici Srbiji, put spasa i odbrane otadžbine", rekao je Džombić.
Zato Vlada Srpske, dodao je on, daje veliki značaj ovom istorijskom događaju i svake godine, u nedelju prije Vidovdana, obilježava proboj "Koridora života". On je dodao da će Vidovdan biti upamćen u istoriji srpskog naroda na ovim prostorima kao dan slobode, dan kada je prestala agonija naroda i prestalo umiranje nedužnih, tek rođenih beba u banjalučkom porodilištu.
"Ne možemo, a da se ne zapitamo da li je svjetska javnost znala da u našim porodilištima umiru tek rođene bebe? Umiru, a da im život zavisi samo od volje svjetskih sila", zapitao je premijer Srpske.
On je naglasio da je upravo zbog toga odluka da se agonija umiranja nevinih prekine bila sudbonosna i najhumanija odluka koju je ikada donio srpski vojni vrh.
"Zahvaljujući toj plemenitoj bici Odbrambeno-otadžbinskog rata, a možda i najplemenitijoj bici u istoriji ratovanja srpskog naroda za slobodu, čast i dostojanstvo, bilo je spašeno mračne sudbine više od milion i po ljudi od Krajine do Posavine", rekao je Džombić.
Današnjem obilježavanju su prisustvovali i ministar rada i boračko - invalidske zaštite Petar Đokić, predstavnici organizacija koje okupljaju boračku populaciju, ratne vojne invalide, porodice poginulih boraca i logoraše, srpski predstavnici u organima BiH, predstavnici Trećeg (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH, opština Modriča i Doboj i brojni građani.
Akciju "Koridor '92" uspješno su izvele združene jedinice Vojske Republike Srpske i Srpske vojske Krajine od 14. do 28. juna 1992. godine nad snagama muslimasko - hrvatske koalicije, čime je okončana 42 dana duga kopneno-vazdušna blokada najzapadnijih srpskih zemalja.
U operaciji "Koridor" poginulo je više od 300 srpskih vojnika, a ranjeno 1.100.
Nedostatak kiseonika u porodilištu u Banjaluci, zbog čega je umrlo 12 beba, bio je povod da se krene u bitku za život, odnosno u proboj koridora prema Srbiji.
(Srna/MONDO)