Lažnim prikazivanjem prometa nekoliko vlasnika privatnih carinskih terminala oštetilo je budžet BiH za najmanje tri miliona maraka.
U internoj istrazi, koja je obuhvatila poslovanje carinskih terminala od početka 2008. do jula 2011. godine, utvrđeno je da su pojedini vlasnici privatnih terminala znatno oštetili budžet tako što su fiktivno umanjivali broj šlepera kojima su naplatili ulaz, a razliku sebi stavljali u džep.
Prema saznanjima Pressa RS, cijela stvar već je došla i u ruke inspektorima Agencije za istragu i zaštitite BiH, kojoj je upućena kompletna informacija o prevarama u poslovanju carinskih terminala. Prema dosadašnjim rezultatima istrage, budžet je oštećen za najmanje tri miliona maraka, ali pretpostavlja se da su stvarne razmjere štete i mnogo veće od toga i da su u prevare umiješani čak i neki visokopozicionirani službenici UIO.
Portparol UIO Ratko Kovačević kaže da je izvještaj o uočenim nepravilnostima prosleđen SIPA i da uskoro može da se očekuje reakcija Tužilaštva BiH. Prema njegovim riječima, u kontroli su utvrđene brojne nepravilnosti, počev od ogromnih dugova nekih terminala preko nezakonitog podizanja cijena za ulaz na terminale, pa sve do malverzacija sa brojem kamiona kojima je ulaz naplaćen. Sumnja se, naime, da su vlasnici nekih terminala lažirali podatke o broju kamiona čijim vlasnicima je naplaćen ulaz na terminal s ciljem da najveći dio zarade zadrže za sebe i državu time oštete za 30 odsto od tog iznosa, koliko joj pripada od naplate ulaza svakog kamiona.
Odgovorni u UIO BiH tvrde da su u internoj kontroli potvrđene pritužbe prevoznika da je „RS kompani", čiji je vlasnik kontroverzni prnjavorski biznismen i nezavisni kandidat za načelnika Srebrenice Radojica Ratkovac, nezakonito naplaćivala ulaz na terminal u Brodu u visini od 55 KM iako cijena iznosi 40 maraka.
Ustanovljeno je i da veliki broj terminala upravi duguje čak dva miliona KM. Prema njihovoj evidenciji, dužnici su sljedeće firme: „RS kompani" (445.000 KM), „Slobodna zona Hercegovina" (668.000 KM), „Velepromet" (139.000 KM), „Amagal" (407.000 KM), „Trgokop" (243.000 KM), „Viteks" (237.000 KM) i „Zrak - Optomehanika" (43.000 KM).
Iz UIO BiH su im zaprijetili da će raskinuti ugovore i izmjestiti terminale ako ne budu redovno plaćali obaveze i podmirili postojeće dugove.
"U kontroli je utvrđeno da je „Amagal" iz Gruda, koje drži terminal na graničnom prelazu Gorica, fakturisao 495.000 KM manje nego što je trebalo po osnovu naplate korišćenja terminala. Po istom osnovu, kod preduzeća „Intereuropa RTC" iz Sarajeva, koji drži terminal u Sarajevu, ustanovljena je razlika od 420.000 KM. Sav taj novac trebalo je da bude uplaćen u budžet, a oni su ga zadržali za sebe. Kod „Intereurope" je, između ostalog, otkriveno i duplo knjigovodstvo" ističe Kovačević.
Iako Kovačević nije želio da otkriva šta je pokrenulo akciju, izvori bliski rukovodstvu UIO tvrde da je afera pokrenuta poslije smjena nekih šefova carinskih ispostava, odnosno kada je na jednoj od njih otkriven neobjašnjiv porast prihoda po tom osnovu od čak 50 odsto. Zbog toga se, tvrde Pressovi sagovornici, i sumnja da prevara nije mogla da bude izvedena bez znanja šefova carinskih ispostava, koji su dužni da svakog mjeseca sravnjuju račune sa terminalima.
(MONDO)