Pred sudovima BiH ima oko dva miliona neriješenih predmeta, a ovako sporo rješavanje ima za posljedicu kršenje ljudskih prava
Pred sudovima BiH ima oko dva miliona neriješenih predmeta, a ovako sporo rješavanje ima za posljedicu kršenje ljudskih prava, među kojima i prava na pošteno i javno suđenje u razumnom roku, rečeno je danas na regionalnoj TAIEKS konferenciji u Sarajevu.
"Iako su sudije u BiH 2011. godine uspjele okončati gotovo pola miliona predmeta, u decembru iste godine pred sudovima u BiH bilo je 2.062.115 neriješenih predmeta“, rekao je predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) BiH Milorad Novković u uvodnom izlaganju na konferenciji.
Novković je napomenuo da se od ovog broja, 1,5 miliona predmeta mogu okarakterisati kao takozvani komunalni predmeti.
Cilj konferencije je razmjena iskustava u smanjenju broja neriješenih sudskih predmeta, što je jedna od preporuka sa drugog sastanka strukturalnog dijaloga o pravosuđu između EU i BiH iz novembra 2011. godine.
Novković je istakao da su učinjeni brojni pozitivni pomaci i postignuti značajni razultati u reformi pravosuđa, ali i dalje postoje izazovi na koje treba efikasno odgovoriti, kao što je rješavanje velikog broja neriješenih predmeta.
On je ocijenio da sporo rješavanje predmeta utiče na povjerenje građana u pravosudni sistem, što ne predstavlja iznenađenje s obzirom na činjenicu da pred sudovimau BiH postoje predmeti koji su stariji od 20 godina.
Prema njegovim riječima, ažurnost sudova i jačanje pravosudnih institucija i vladavine prava su preduslovi koje treba ispuniti prije stupanja BiH u EU.
On je podsjetio i na Izvještaj o napretku Evropske komisije u kome se navodi da neriješeni predmeti i dalje predstavljaju veliki problem za pravosuđe, te da VSTS konstantno ulaže napore s ciljem poboljšanja efikasnosti u postupku rješavanja predmeta, kao i napore u poboljšanju kvaliteta rada sudova u BiH.
"Očekujemo da u naredne tri godine ostvarimo jasne i precizne rezultate u smanjenju broja neriješenih predmeta, i to na način da, osim komunalnih predmeta, u prvostepenim sudovima neće biti predmeta starijih od pet godina, da će samo 15 odsto predmeta biti starije od tri godine, te da će prosjek neriješenih parničnih predmeta u prvostepenim sudovima biti smanjen za pet odsto, a procenat neriješenih komunalnih predmeta za 25 odsto“, rekao je Novković.
Predsjednik Ustavnog suda Republike Srpske Želimir Barić rekao je da je BiH sa entitetima zemlja u tranziciji i da je veliki produkt predmeta i sporova relikt nekompetentnosti i korumpiranosti.
Predsjednik Ustavnog suda Federacije BiH Amir Jaganjac rekao je da se broj krivičnih i parničnih predmeta rješava u tolerantnom roku, dok je rješavanje komunalnih predmeta stvar organizacije državnog sistema.
On je ukazao na to da do hiperprodukcije sporova dolazi zbog neharmonizacije propisa. "Priliv predmeta prouzrokovan je hiperprodukcijom problema u zemlji“, naglasio je Jaganjac.
Skup je organizovao Visoki sudski i tužilački savjet BiH u saradnji sa Instrumentom Evropske komisije za tehničku podršku i razmjenu informacija (TAIEKS).
(Srna)