Lider SNSD-a Milorad Dodik najavio je danas da će u oktrobu biti posebna sjednica NSRS, kako bi se dao pravni odgovor na nepravno postupanje Ustavnog suda BiH, a da će se referisati i na neka druga pitanja u vezi ranijih saglasnosti datih na određene zakone.
Posljednja odluka Ustavnog suda BiH se odnosi na Zakon o šumamam RS.
U zgradi SNSD-a u Banjaluci danas je održan sastanak članica vladajuće koalicije u Srpskoj, stranaka SNSD, Ujedinjene Srpske, Demosa, Socijalističke partije, NPD-a i NDS-a.
„Preispitaćemo naše ranije date saglasnosti u vezi sa određenim zakonima, kao što je zakon o vojci, VSTS-u, indirektnim porezima,“ rekao je Dodik.
Poručio je da će se Narodna skupština RS referisati i na nametnute odluke visokih predstavnika na svim nivoima.
„Na nivou RS visoki predstavnik je nametnuo amandmane u vezi sa Vijećem naroda, koje nije bilo dio dejtonskog ustavnog aranžmana. Sve ćemo preispitati i odbaciti. Naše ponašanje biće isključivo sa slovom Dejtonskog sporazuma", naveo je Dodik.
Ponovio je da predstavnici iz RS i dalje neće učestvovati u procesu odlučivanja na državnom nivou, te da je uslov povlačenje odluke Valentina Incka o nametanju Zakona o negiranju genocida, kao i da učešće na sastancima ne znači deblokadu. Ponovio je i da je glasanje za privremeno finansiranje urađeno da bi se „zaštitili ljudi iz RS“, da ne bi ostali bez primanja i ostalo, kao i da se o tome prethodno konsultovao sa predstavnicima opozicije, izuzev Branislava Borenovića (PDP) sa kojim nije mogao stupiti u kontakt.
Dodik je danas komentarisao i za sutra najavljeni protest opozicije u Banjoj Luci, te poručio da tome ne pridaje posebnu pažnju.
„Protestu opozicije ne pridajemo posebnu pažnju, to je dio demokratske borbe i dekora koji je poznat u demokratskim zemljama. Neophodno je obezbijediti mirne skupove bez nasilja,“ kazao je Dodik.
Upitan o izjavama Miladina Stanića (SDS), rekao je da ne treba komentarisati „pozive na anarhiju“ i da on lično nikada nije pozivao na borbu nedozvoljenim sredstvima.
„On jeste smlata, ali je očigeldno ohrabren nekim izjavam pa je prvi poletio da to saopšti“, dodao je Dodik.
Govorio je i o aferi „Kiseonik“, te poručio da propusti u procedurama trebaju biti posao nadležnih organa, ali da su prve optužbe bile da vlast u RS truje narod.
„U svakoj laži su krate noge, pa i u ovoj,“ dodao je Dodik.
Nedeljko Čubrilović, predsjednik Demosa, je poručio da je javni prostor zatrovan lažnim i polu-informacijama.
„Nadam se da poslije jučerašnjeg saopštenja, javnost i pacijenti mogu biti mirni. Dajmo povjerenja institucijama da urade svoj posao i neka svako odgovara za radnje koje nisu u skladu sa zakonom. Niko nikoga ne štiti, ali nemojte da na osnovu dezinformacija prikupljamo političke poene,“ rekao je Čubrilović.
Što se tiče sutrašnjeg skupa opoizicije, rekao je da ne očekuje „veliki odziv“.
Nenad Stevandić, predsjednik Ujedinjene Srpske, rekao je da je na jednoj strani struja koja se bori protiv nametnutih odluka visokog predstavnika i odluka Ustavnog suda BiH usmjerenih protiv RS.
„Imamo hajku, ozbiljne i velike napade na RS. Izazivanje podjela, afera i hajki imaju nikad veću podršku dijela međunarodne zajednice. Pred sutrašnje proteste i američki ambasador se slikao sa predstavnicima opozicije, a oni danas neće da dođu na sastanak kod predsjednice RS," dodao je Stevandić.
Predsjednik SP-a Petar Đokić je dodao da ostaju dosljedni odlukama Narodne skupštine RS, a u vezi neučestvovanja predstavnika iz RS u odlučivanju na bh. nivou.