Služba za odnose s javnošću Predsjedništva BiH konačno je objavila da telefonska sjednica Predsjedništva BiH nije održana 9. augusta 2021. godine. Podsjećamo, predsjedavajući Predsjedništva BiH, Željko Komšić je tvrdio drugačije i javnost doveo u zabludu.
Riječ je o telefonskoj sjednici koju je sazvao predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić o temi imenovanja Upravnog odbora Centralne banke BiH, podsjeća portal "Kliks" koji je dobio odgovor iz Predsjedništva BiH.
Tada je iz kabineta Željka Komšića saopšteno da je sjednica u toku te da su on i član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović glasali za imenovanje novog-starog sastava Upravnog odbora, ali da se satima čeka odluka trećeg člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika. Zatim je objavljeno da je Dodik učestvovao u sjednici i tako prekršio dogovor političara iz Republike Srpske o neučestvovatnju u radu institucija BiH, osim kada je to neophodno.
Objavljena je mejl prepiska između kabineta u kojima je iz Dodikovog kabineta upućena poruka da ''nisu saglasni'' sa dnevnim redom sjednice.
Iz Komšićevog kabineta ranije je saopšteno da je Dodik učestvovao u radu Predsjedništva i glasao protiv prijedloga imenovanja članova Upravnog odbora Centralne banke, ali da je preglasan te da su članovi tog odbora potvrđeni.
Iz Dodikovog kabineta saopšteno je da ni on ni njegovi saradnici nisu učestvovali na telefonskoj sjednici i da ona nije ni održana.
Po svim dostupnim informacijama tada se moglo zaključiti da telefonska sjednica Predsjedništva BiH nije održana, a kabinet srpskog člana Predsjedništva BiH je učestvovao u radu ovog tijela utoliko što je odgovoreno na mejl o prijedlogu dnevnog reda.
Mnogi opozicioni lideri u Republici Srpskoj tada su osudili Dodika ''zbog kršenja dogovora'' i navodnog učešća na sjednici samo na osnovu informacija koje je proizveo Komšić.
U zaključcima koji su ljetos usaglašeni i potpisani od strane lidera stranaka iz Republike Srpske, a koji se odnose na neučešće odnosno blokadu rada institucija BiH u drugoj tački navodi se da potpisnici ''smatraju da ne postoje uslovi za donošenje odluka srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH (Predsjedništvu BiH, Parlamentarnoj skupštini i Savjetu ministara), osim u slučajevima kada je neophodno učešće, radi sprečavanja donošenja odluka protivno interesima Republike Srpske sve dok se ne razriješi pitanje nametnutog zakona."
(Mondo)