• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Osam godina od ubistva Zorana Đinđića

Danas se navršava osam godina od ubistva premijera Srbije i lidera DS Zorana Đinđića, koji je ubijen ispred sjedišta Vlade Srbije.

 Osam godina od ubistva Zorana Đinđića Izvor: MONDO

Osim polaganjem vijenaca na spomen-ploču na zgradi Vlade Srbije, i na njegov grob na Novom groblju, ova godišnjica će biti obilježena nizom kulturnih manifestacija, kao što su promocija knjige u okviru izdavanja Đinđićevih sabranih djela i koncert Beogradske filharmonije.

Vijence na spomen-ploču posvećenu Đinđiću ispred zgrade Vlade položiće u 12 časova članovi kabineta premijera Mirka Cvetkovića, a nakon toga vijence će položiti i članovi nekadašnje Vlade Zorana Živkovića, koji je bio premijer nakon ubistva Đinđića.

Omladina DS-a će organizovati šetnju do Aleje zaslužnih građana na Novom groblju, gdje je Đinđić sahranjen, a biće organizovano i finalno takmičenje u besjedništvu.

Đinđić je bio prvi demokratski premijer Srbije poslije pada režima Slobodana Miloševića 2000. godine i dolaska na vlast Demokratske opozicije Srbije.

Za vrijeme njegovog mandata pokrenut je proces demokratizacije društva i korjenitih ekonomskih i socijalnih reformi u Srbiji. Đinđićeva Vlada se snažno zalagala za saradnju s Haškim tribunalom, a za vrijeme te vlade uhapšeno je nekoliko haških optuženika, među kojima je i bivši predsjednik Srbije i SR Jugoslavije Slobodan Milošević.

Đinđić je jedan od osnivača DS-a u kojoj je od januara 1994. do ubistva bio predsjednik. Bio je od 1945. godine prvi nekomunistički gradonačelnik Beograda kada je izabran u februaru 1997. ispred koalicije "Zajedno".

Đinđić je sahranjen 15. marta u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu, uz prisustvo više od 70 stranih državnih delegacija, a u pogrebnoj povorci na ulicama Beograda bilo je više stotina hiljada građana.

On se nekoliko mjeseci pred ubistvo okrenuo nacionalnoj politici i pokrenuo pitanja Kosova i Metohije i Republike Srpske.

Za ubistvo Đinđića na 378 godina zatvora osuđeni su članovi kriminalnog "zemunskog klana" i bivši pripadnici specijalne jedinice "Crvene beretke", na čelu sa Miloradom Ulemekom Legijom i Zvezdanom Jovanovićem, kao neposrednim izvršiocem.

Đinđić je rođen 1. avgusta 1952. godine u Šamcu. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1974. godine. U periodu od 1977. do 1990. godine boravio je u Njemačkoj na više univerziteta i instituta društvenih nauka. Doktorirao je 1979. godine na Univerzitetu u Konstancu, gdje je radio kao asistent.

Živković: Ubistvo Đinđića najveći gubitak moderne Srbije

Ubistvo Zorana Đinđića je najveći gubitak koji je doživjela moderna Srbija, ocijenio je bivši srpski premijer Zoran Živković.

"Taj gubitak je bio ogroman, ali život je morao da ide dalje", rekao je Živković za podgoričku "Pobjedu", povodom osam godina od atentata na bivšeg premijera Srbije Zorana Đinđića.

Živković je rekao da su u Crnoj Gori on i Đinđić imali iskrene političke prijatelje, posebno za vrijeme NATO agresije na SR Jugoslaviju.

"Bilo je tada dobro imati prijatelje poput (Mila) Đukanovića i drugih u demokratskoj Crnoj Gori. Mislim da je to bila saradnja i na korist Crne Gore, jer je ona brzo poslije toga dobila demokratskog komšiju", rekao je Živković.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE