• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Popis u Hrvatskoj: I Srbi među popisivačima

Od 1. do 28. aprila u Hrvatskoj će biti urađen popis stanovništva i domaćinstava.

 Popis u Hrvatskoj: I Srbi među popisivačima Izvor: MONDO

U popisu, koji će sprovesti Državni zavod za statistiku (DZS) učestvovaće 15.000 popisivača i 2.000 kontrolora koji su prošli obuku i položili test. Među njima će, srazmjerno učešću u broju stanovnika, biti i Srbi i pripadnici drugih manjina.

"Za razliku od popisa 2001. godine, Srpsko narodno vijeće uspjelo je da se pravilo o proporcionalnoj zastupljenosti Srba u ukupnom stanovništvu određene lokalne sredine, uvrsti u kriterijume za izbor popisivača, što će sasvim sigurno ohrabrujuće uticati na mnoge ispitanike", izjavio je za Tanjug Saša Milošević, zamjenik predsjednika SNV i predsjednik vijeća srpske manjine u Zagrebu, ističući da će SNV pratiti popis.

Ističući da rezultati popisa stanovništva 2001. godine nisu bili zadovoljavajući ni objektivni za Srbe u Hrvatskoj, Milošević je podsjetio da za taj popis institucije nisu preduzele potrebne mjere kako bi građani srpske nacionalnosti, slobodno i bez straha, ispoljili svoju nacionalnu i vjersku pripadnost, svoj maternji jezik i pismo.

"To je bilo vrijeme kad je mnogim našim sunarodnicima bilo nezgodno da kažu popisivačima da su Srbi, neki su bili u strahu, sasvim opravdanom, pa se mnogi nisu izjasnili ili su upisani kao Hrvati, odnosno nekako drugačije, rekao je Milošević.

Od slobodnog nacionalnog i vjerskog izjašnjavanja zavise mnoga prava srpske zajednice u Hrvatskoj, broj srpskih poslanika u Saboru i srpskih vjećnika u skupštinama i izvršnim vlastima županija, gradova i opština, zaposlenost Srba u državnim službama, vaspitanje, obrazovanje i služenje srpskim jezikom i ćiriličnim pismom, upotreba srpskih oznaka i simbola, očuvanje srpske kulture i tradicije, postojanje medija na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, kao i pravo na samoorganizovanje i udruživanje, ističu u SNV.

Milošević podsjeća da je na popisu stanovništva 1991. godine u Hrvatskoj bilo 580.000 Srba i preko 100.000 onih koji su se izjasnili kao Jugosloveni.

"Popis stanovništva iz 2001. godine zabilježio je velik pad Srba u Hrvatskoj, odnosno 201.600 Srba, što znači da je, u međuvremenu, dvije trećine Srba nestalo", kaže Milošević koji se nada da će se ovim popisom čiji bi prvi rezultati trebalo da budu poznati do leta biti konstatovan veći broj Srba u Hrvatskoj.

Osim TV spota u kome se pozivaju pripadnici srpske zajednice da se ne izjašnjavaju kao Marsovci, nego kao Srbi, SNV priprema još jedan TV spot u kome će biti prikazane ličnosti od velikog značenja za Srbe i za Hrvatsku: patrijarh Josif Rajačić, autor hrvatske himne Josif Runjanin, naučnik Nikola Tesla, partizanka i narodni heroj Nada Dimić i književnik Vladan Desnica.

Hrvatski mediji, ali i internet stranice srpskih organizacija i eparhija SPC u Hrvatskoj objavili su poziv patrijarha Irineja vjernicima da se izjasne kao Srbi pravoslavne vjeroispovesti. Pozive građanima da se izjasne kao Srbi uputile su i Samostalna demokratska srpska stranka i Srpsko kulturno društvo "Prosvjeta".

Građani će odgovarati na 45 pitanja, među kojima i koji im je lični identifikacioni broj ili broj lične karte, namjera prisustva ili odsustva iz mjesta popisa, informatičku pismenost ili pripadnost bračnim, vanbračnim ili istopolnim zajednicama.

Ostala pitanja odnosiće se na podatke o polu, mjestu i godini rođenja, nacionalnosti, vjeroispovesti, obrazovanju, prihodima, stambenim uslovima i vlasništvu nad nekretninama.

Popisom će biti obuhvaćeni hrvatski državljani, strani državljani i lica bez državljanstva koja imaju prebivalište u Hrvatskoj, bez obzira da li se za vreme popisa nalaze u Hrvatskoj ili inostranstvu. Građani su obavezni da se odazovu, a odbijanje davanja podataka, kao i netačni ili nepotpuni podaci smatraće se prekršajem kažnjivim s 300 do 800 kuna (40,65 do 108,4 evra).

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE