• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kantrimen: Srbija posvećena vladavini prava

Visoki funkcioner Stejt dipartmenta ima samo riječi hvale za sve što Srbija radi u posljednje vrijeme.

 Kantrimen: Srbija posvećena vladavini prava Izvor: MONDO

Izručenje Ratka Mladića za Srbiju predstavlja značajan korak naprijed ka njenoj kandidaturi za Evropsku uniju, izjavio je visoki funkcioner vašingtonske administracije Tomas Kantrimen, i izrazio uvjerenje da Beograd može da načini napredak na svim drugim poljima u tom pravcu.

Zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara rekao je, na brifingu u vašingtonskom Centru za stranu štampu, da ne vidi razloga da Srbija, koja je pokazala da ima kapaciteta za rješavanje "velikih političkih pitanja" u procesu približavanja EU, a da ne može da nastavi sa tehničkim pitanjima brzo kao Hrvatska, koja je prije sedam godina donijela stratešku odluku da učini sve što je neophodno da bi se kvalifikovala za članstvo.

Kantrimen je dodao da ove nedjelje u SAD boravi ministar pravde Srbije Snežana Malović, i to je prilika da se nastavi saradnja, ali i da se prizna i iskaže poštovanje za ono što je Srbija postigla na tom planu.

"Nisam siguran da je ostalih pet država u regionu zaista donijelo stratešku odluku da učine sve što je neophodno za reformu vladavine prava", rekao je Kantrimen.

Prema njegovim riječima, "izručenje Mladića bilo je veliki korak prema kandidaturi za Evropsku uniju, ali ima i drugih koraka".

On je podsjetio da je od 162 haška optuženika još samo jedan, Goran Hadžić, na slobodi, i izrazio uvjerenje da će i on biti uhapšen.

"Uvjeren sam da će Srbija nastaviti da aktivno traga za Goranom Hadžićem, kao što je tragala za Mladićem", rekao je američki zvaničnik.

Ponavljajući čvrstu privrženost SAD zapadnom Balkanu, Kantrimen je podsjetio na, kako je rekao, hiljadu specifičnih pitanja na koja treba odgovoriti za kandidaturu za EU, na kojima, istakao je, vrlo kompetentna ministarstva u Beogradu rade.

"Naš stav i stav mnogih Evropljana sa kojima razgovaramo jeste da Srbija mora da pokaže da njen prijem u EU neće donijeti nove kontroverze u Uniju. Mislim da je većina članica vrlo jasna u tome da nema prostora za uvoz teritorijalnih sporova u EU", kaže taj zvaničnik Stejt departmenta.

Prema njegovim riječima, bilo bi dobro za Srbiju da Evropskoj uniji pruži neko uvjerenje da to neće biti slučaj sa Kosovom.

"Po mom mišljenju, to znači da Srbija mora da demonstrira da je sposobna da se pomiri sa realnošću Kosova kakva je danas, ne kakva je bilo prije 20 ili 100 godina. I mislim da je to značajan standard, ne za sve, ali za određeni broj država EU" , kaže Kantrimen.

On je istakao da su Beograd i Priština poslali u Brisel kvalifikovane pregovarače.

"Tačno je da nikakav poseban sporazum nije postignut, ali mislim da će, u nastavku dijaloga iduće nedjelje, neki od tih sporazuma biti postignuti", rekao je Kantrimen.

On je istakao da ne bi trebalo da bude prepreka za slobodu kretanja, trgovinu, funkcionisanje saobraćaja, elektrodistribucije i telekomunikacija, i da bi sporazim u tim oblastima imao značajnu prednost za svakodnevni život ljudi u svakom dijelu Kosova, bez obzira na etničku pripadnost.

"Mislim da ćemo uskoro vidjeti takav sporazum i nastavićemo da pomažemo tamo gdje možemo", dodao je Kantrimen.

Povodom izjave ministra unutrašnjih poslova o podjeli Kosova između Srbije i Albanije, Kantrimen je rekao da Ivicu Dačića poštuje kao kompetentnog političara i dobrog ministra, ali da ta ideja može da bude političko pitanje samo u Srbiji.

"To za međunarodnu zajednicu ne može biti ozbiljno pitanje za razmatranje, niti je pitanje za dijalog. Naš stav je isti kao vlade Kosova i većine u EU, a to je da je status Kosova odlučen, da su njegove granice odlučene", kaže Kantrimen.

Prema njegovim riječima, otvaranje tog pitanja danas nije realno, i u stvari je opasno, pošto nijedna država u regionu nema etničke granice, a nemoguće je stvoriti granice koje slijede etničke linije.

"Tako da, tražiti da se započne takav proces lako je reći, ali to nije proces koji se može mirno završiti", smatra Kantrimen.

Kantrimen je iskusni diplomata sa skoro tri decenije dugom karijerom u Stejt departmentu.

Za Beograd ga, pored aktuelnog angažmana u dijalogu o Kosovu, vezuje i činjenica da je diplomatsku službu započeo 1982, upravo u glavnom gradu Srbije, gdje je boravio do 1985. godine.

Stoga odlično govori srpski, a i supruga mu je našeg porijekla.

Po odlasku iz Beograda tri godine je radio u odjeljenju za istočnu Evropu i Jugoslaviju u Stejt departmentu.

Od 1988. do kraja 90-ih bavio se Srednjim istokom, arapskim zemljama u Africi i arapsko-izraelskim pitanjima.

Krajem 1990-ih vratio se pitanjima jugoistočne Evrope, pa je od 1997. do 1998. bio direktor kancelarije za južnu i centralnu Evropu Stejt departmenta, gdje se fokusirao na rad sa demokratskom opozicijom u Srbiji.

U dijalogu Beogada i Prištine, Evropska unija, koja posreduje u razgovorima, pozvala je Kantrimena da kao gost predstavlja administraciju u Vašingtonu.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE