• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić potvrdio: Uhapšen Goran Hadžić!

Predsjednik Srbije Boris Tadić potvrdio je da je Goran Hadžić uhapšen u 8 sati i 24 minuta u rejonu Fruške Gore.

 Tadić potvrdio: Uhapšen Goran Hadžić! Izvor: MONDO

On je demantovao da je bjegunac uhapšen nedaleko od vojnog objekta u Krušedolu. Na vanrednoj konferenciji za štampu Tadić je rekao da će Srbija nastaviti da ispunjava međunarodne obaveze.

"Izvršena je naša moralna dužnost. Saradnja sa Hagom je bila velika obaveza koju smo ispunili", rekao je Tadić On je podsjetio da su nakon formiranja Savjeta za Nacionalnu bezbjednost prije tri godine uhapšeni Radovan Karadžić, Ratko Mladić i konačno Hadžić.

Predsjednik Srbije je čestitao svim pripadnicima Akcionog tima i BIA, ali i upozorio da se ne šire dezinformacije:

"Nakon hapšenja Mladića bilo je informacija da smo ga krili, da smo godinama znali gdje se krio, prije nego što je uhapšen. Sada želim da predupredim takve spekulacije. BIA i MUP su izvršavali obaveze u skladu sa zakonom, želim da čestitam i da predupredim spekulacije koje su se pojavile i prije ove konferencije za štampu", rekao je Tadić. Haški tribunal optužio Gorana Hadžića 2004. godine za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja. Optužen je da je kao predsjednik Srpske autonomne oblasti Slavonija, Baranja i zapadni Srem, i kasnije kao predsjednik Republike Srpske Krajine, učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu, kao saizvršilac tokom oružanih sukoba u Republici Hrvatskoj.

Među slučajevima ratnih zločina, koji su navedeni u optužnici je ubistvo 264 hrvatska ratna zarobljenika u novembru 1991. godine.


Prema navodima haške optužnice, hrvatski zarobljenici su odvedeni iz bolnice u Vukovaru i strijeljani na poljoprivrednom dobru "Ovčara", oko pet kilometara južno od grada. U optužnici je detaljno opisan događaj od 18. oktobra 1991. godine, kada su snage pod Hadžićevom komandom, pripadnici paravojne jedinice "Dušan Silni" i srpskih trupa, prisilili 50 hrvatskih zarobljenika da uđu u minsko polje u okolini sela Lovas, oko 20 kilometara jugozapadno od Vukovara. U eksplozijama mina i u pucnjavi poginuo je 21 zarobljenik.

Optužnica protiv Hadžića, koju je potpisala tadašnja glavna tužiteljka Karla del Ponte, predata je zajedno s nalogom za hapšenje, srpskim vlastima 13. jula 2004. godine. Traženo je da optuženik bude uhapšen u roku od 72 časa.

Goran Hadžić pobjegao je 17 sati prije nego što je srpsko pravosuđe zatražilo od policije da ga uhapsi. Hadžić je, koji je u to vrijeme živio u vili u Novom Sadu, otišao je iz svog doma noseći veliku torbu i nestao.

Rođen je 17. septembra 1958. u opštini Vinkovci u Hrvatskoj.

Prije sukoba u Hrvatskoj radio kao magacioner "Vupikovog" pogona u Pačetinu, u Vukovaru. U martu 1991. godine bio je predsjednik Opštinskog odbora Vukovara, član Glavnog odbora i Izvršnog odbora Srpske demokratske stranke.

Nakon što je Hrvatska, 25. juna 1991. godine, proglasila nezavisnost, Hadžić je imenovan za predsjednika vlade samoproglašene Srpske autonomne oblasti Slavonije, Baranje i zapadnog Srema.

Za predsjednika Republike Srpske Krajine izabran je 26. februara 1992. godine, a na toj funkciji ostao je do decembra 1993. godine.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE