• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Održan "Protest za Generalštab" u Beogradu, objavljeno i vrijeme narednog skupa (VIDEO)

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Srpski studenti su na mrežama najavili novi protest "Svi do mosta jer je dosta - Brankov most", koji će biti održan 26. marta od 15 do 18 časova.

 f_general014_a.JPG Izvor: FoNet/Aleksandar Barda

Beogradski studenti organizovali "Protest za Generalštab" koji je počeo danas u 15 časova ispred zgrade starog generalštaba.

Protest je simbolično organizovan povodom 26. godišnjice početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije. Okupljeni su minutom ćutanja odali poštu žrtvama, a tokom skupa zatražena je hitna zaštita zgrade Generalštaba, kojoj je u novembru 2024. godine ukinut status kulturnog dobra, uprkos protivljenju stručne i akademske javnosti.

Studenti koji blokiraju fakultete prethodnih mjeseci zbog pada nadstrešnice stanične zgrade Željezničke stanice u Novom Sadu 1. novembra kada je stradalo 16 osoba su se okupili oko 14 časova ispred Ministarstva kulture odakle su krenuli ka Ulici Kneza Miloša.

Izvor: FoNet/Aleksandar Barda

Studenti su prije dolaska do zgrade Generalštaba došli do Ustavnog suda gdje su, prema ranije najavljenom planu, predali inicijativu za ocjenu ustavnosti odluke Vlade za ukidanje statusa kulturnog dobra Generalštabu. Oko 18 časova je blokadni hor izveo pjesmu "Vostani Serbije", oko 20 časova su studenti položili vijence u Tašmajdanskom parku na spomen obilježje djevojčici Milici Rakić koja je poginula tokom bombardovanja, a protest je trajao do 21 čas.

Zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane u centru Beograda pogođene su i značajno uništene tokom NATO bombardovanja 1999. godine.

Noć između 29. i 30. aprila bila je u Beogradu najteža do tada od početka NATO bombardovanja.

Osim zgrade Generalštaba tadašnje Vojske SRJ (danas Vojske Srbije), pogođene su i uništene zgrada tadašnje Savezne policije, na oko 500 metara od glavne zgrade vojne komande, televizijski toranj na Avali, kao i stambena zgrada na Vračaru.

Poginulo je troje ljudi, a ranjeno 40.

BONUS VIDEO:

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 3

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Aco

@otpor. A sta treba da gledam propalu N1 i slicne opozicione medije gdje se sastaju najveci kreteni koje Srbija ima i pricaju o pumpanju i dinstanju. To je demokratija jel kad nemas podrsku mi 0.10% posto stanovnistva nikakav plan ni program a hoces silom na vlast. A policija je sramota. Niti koga cuva niti radi svoj posao kako treba. Samo stoje i gledaju dok ih jajare gadjaju jajima.

Aco

Ja sad samo cekam kad ce org proteste jer kisa pada ili vijetar duva. Ovom ludilu se mora pod hitno stati i kraj jer samo je pitanje vremena kad ce vecinsko stanovnistvo da odluci da mu je dosta vise ove tiranije i poceti da uzima pravdu u svoje ruke kad vec drzava nece.

Otpor

@Aco Slabo ti pratis, ajde ti upali Informer i uzivaj, protesti iz dana u dan rastu, polciija i zandarmerija cuva vlast na svakom koraku, rimska policija ispadose.

MONDO REPORTAŽE