Miloš Simović i Sretko Kalinić zatražili su od Apelacionog suda da im ublaži kazne od po 30 godina zatvora zbog učešća u ubistvu premijera Srbije.
Obrazlažući svoju žalbu na javnoj sjedinici Apelacinog suda Simović je podsjetio da je on priznao da je učestvovao u pripremama za atentat, kao i da se pokajao zbog svojih postupaka.
Simović smatra da su to olakšavajuće okolnosti za njega koje bi sud trebalo da cijeni i da mu ublaži kaznu.
Kalinićev branilac Slavko Petrić predložio je Apelacionom sudu da njegovog branjenika oslobodi optužbi ili da ga eventualno osudi za znatno lakše krivično djelo - pomoć učiniocu poslije izvršenja krivičnog djela, jer Kalinić, kako tvrde, nije učestvovao u atentatu.
Tužilastvo za organizovani kriminal nije ulagalo žalbu na prvostepenu presudu Specijalnog suda, ali je podnijelo svoj odgovor na žalbe osuđenih.
U žalbama je navelo da je presudom u potpunosti utvrđena njihova krivična odgovornost i da su osuđeni u skladu sa zakonom.
Sjednica suda je održana u specijalnoj sudnici Okružnog zatvora u Beogradu iz razloga bezbjednosti.
Apelacioni sud u dijelu sjednice zatvorene za javnost, nakon vijećanja može presudu da potvrdi, da je preinači ili da otvori novi glavni pretres, a može i da je ukine i vrati na novo suđenje.
Specijalni sud je prvostepenu presudu izrekao 24. okrobra 2011, poslije ponovljenog suđenja koje im je odobreno jer su prethodno bili osuđeni u odstustvu potvrdio raniju presudu.
Prvom presudom Specijalnog suda od 23. maja 2007. Simović je bio osuđen na 30 godina zatvora, a Kalinić na 35 godina zatvora, ali mu je Apelacioni sud u pravosnažnoj presudu u decembru 2008. kaznu smanjio na 30 godina.
Sud im je odobrio ponavljanje procesa pošto su obojica bili u bjekstvu više od sedam godina, pa su u odsustvu pravosnažno osuđeni na po 30 godina zatvora zbog učešća u ubistvu premijera.
Ta odluka ostaje na snazi sve do izricanja nove pravosnažne presude, koju će im izreći Apelacioni sud nakon razmatranja žalbi.
Kalinić i Simović su osuđenji i zbog niza ubistava, otmica i drugih krivičnih djela u procesu protiv "zemunskog klana" na po 40 godina zatvora, a uskoro ih očekuje ponovljeno suđenje i za ta krivična djela.
Oba postupka ponavljaju se samo u odnosu na njih dvojicu, ali ne i u odnosu na ostale osuđene.
Na 40 godina zatvora zbog organizovanja ubistva premijera osuđen je nekadašnji komadant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija, dok je njegov zamjenik Zvezdan Jovanović na istu kaznu osuđen za ubistvo Đinđića 12. marta 2003. godine na ulazu u zgradu Vlade Srbije i tom prilikom ranio šefa njegovog obezbjeđenja Milana Veruovića.
Optuženi za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića osuđeni su u drugostepenom postupku pred Vrhovnim sudom na ukupno 348 godina zatvora, dok im je prvostepenom presudom Specijalnog suda 23. maja 2007. godine izrečeno ukupno 378 godina zatvora.
Vrhovni sud je 29. decembra 2008. godine u drugostepenom postupku potvrdio presude svim optuženim u prvostepenom postupku pred Specijalnim sudom, izuzev Kaliniću kome je presuda preinačena sa 35 godina zatvora na 30 godina, Željku Tojagi Žmigiju sa 30 godina na 15 godina i Dušanu Krsmanoviću sa 30 godina na 20 godina zatvora.
Aleksandar Simović, Ninoslav Konstantinović i Vladimir Milisavljević osuđeni su na po 35 godina zatvora, a na po 30 godina osuđeni su Miloš Simović, Milan Jurišić Jure i Branislav Bezarević, dok je Saša Pejaković osuđen na osam godina zatvora.
(Tanjug)