U Srbiji je obilježen Dan sjećanja na žrtve holokausta i genocida počinjenim nad Srbima, Romima i Jevrejima tokom Drugog svjetskog rata.
Predstavnici Vlade, Vojske Srbije, SUBNOR-a, preživjeli zatočenici logora, članovi udruženja porodica postradalih i Udruženja za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova položili su vijence kod spomenika "Žrtvama genocida u Drugom svjetskom ratu".
Poštu žrtvama odali su i predstavnici Saveza jevrejskih opština Srbije i Savjeta Romske nacionalne manjine, a prisustovovali su i predstavnici države Izrael, Njemačke i drugih zemalja.
U ime Beograda vijenac je položio gradonačelnik Dragan Đilas, uz poruku da je najvažnije da se njeguju sjećanja na žrtve, kao opomena da se takve stvari više nikad ne dogode.
Đilas je ponovio da je plan da se na prostoru Starog sajmišta izgradi memorijalni centar kao sjećanje na sve žrtve u logorima i dodao da vjeruje da će u narednim godinama centar biti i gotov, te da će time, na još dostojanstveniji način, moći da bude obilježeno stradanje svih u Drugom svjetskom ratu.
Dan sjećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma posvećen je sjećanju na Srbe, Jevreje i Rome stradale u masovnim zločinima tokom Drugog svjetskog rata.
Obilježava se u spomen na dvije grupe od više od 1.000 zatočenika ustaškog logora smrti "Jasenovac - Donja Gradina" u nacističkoj tvorevini Nezavisnoj Državi Hrvatskoj koji su u noći između 21. i 22. aprila 1945. godine pokušali proboj, a od kojih se spasilo samo 118.
U sistemu jasenovačke "fabrike smrti" likvidirano je nekoliko stotina hiljada Srba, 80.000 Roma, 23.000 Jevreja i više hiljada antifašista različitih nacionalnosti.
Osim toga, sistem logora smrti takozvane NDH obuhvatao je i više drugih lokaliteta na teritoriji današnje Republike Hrvatske i BiH.
NDH je u jednom nadmašila naciste - bila je jedina država koja je imala posebne logore za djecu - Sisak i Jastrebarsko, kroz koje je prošlo 33.000, a u njima skončalo blizu 20.000 mališana.
Na teritoriji Srbije najveći logor je bio Banjica koji je pod upravom Specijalne policije kvislinške vlade Milana Nedića formirao njemački Gestapo i u kome je likvidirano oko 80.000 ljudi.
Kroz logor "Staro sajmište" koji se nalazio na teritoriji tadašnje NDH, prošlo je oko 100.000 ljudi, od toga je u samom logoru ubijeno 20.000, najviše Jevreja, a još toliko na stratištima oko grada, dok su ostali slati na put bez povratka u logore Banjica, Trepča, Jasenovac i dalje u nacističke logore drugih zemalja.
(Srna)