Predsjednik DS Boris Tadić izjavio je da je "sasvim sigurno" da su predstojeći izbori posljednji na kojima se kandiduje za predsjednika Srbije.
"Ovo je sasvim sigurno posljednji predsjednički mandat za koji se ja kandidujem. Svakako se ne bih kandidovao četvrti put za predsjednika Srbije, jer smatram da to ne bi bilo primjereno, imajući u vidu politički sistem i političku kulturu u kojoj se nalazimo", rekao je Tadić "Prvoj srpskoj televiziji".
Tadić je istakao da ga "niko neće ucjenjivati" za sastavljanje vlade. "Ne može nijedna stranka koja ima manjinsko povjerenje da ucjenjuje stranku sa većinskim povjerenjem", rekao je Tadić gostujući na "Prvoj".
Predsjednik DS-a nije odbacio mogućnost da vlada bude formirana između dva izborna kruga.
Tadić je ponovio da su DS-u za buduću vladu prihvatljivi dosadašnji partneri od kojih su se, međutim, Ujedinjeni regioni Srbije "polako diskvalifikovali".
Predsjednik DS-a je ponovio da poslije izbora neće biti koalicije te stranke i Srpske napredne stranke (SNS) jer, kako je istakao, takva koalicija "ne može da ostvari korisno dejstvo" i donese nešto korisno.
"Za to je potreban pouzdan partner, a SNS to nije. Kada se donose teške odluke moraju se imati zaštićeni bokovi", rekao je Tadić.
Tadić je istakao da će poslije izbora "situacija za upravljanje vladom biti kud i kamo kompleksnija" nego u prošlosti jer su poslanici vlasnici mandata i za svaku političku odluku biće potrebno ubjeđivati poslanike pojedinačno.
"Potpuno je nepodnošljiva situacija u kojoj je samo predsjednik Srbije neposredno izabran", rekao je Tadić i zauzeo se za kombinovani, većinsko-proporcionalni sistem.
Tadić je izjavio i da lokalni izbori na Kosovu neće biti održani jer je nastupila nova situacija u kojoj međunarodna zajednica insistira na Rezoluciji 1244 po kojoj je za organizaciju izbora na Kosovu odgovoran UNMIK.
"(UMNIK) UNMIK to ranije nije radio, nego se događao vakuum koji smo mi iskoristili na dobar način i organizovali izbore, ali je nastupila nova situacija u kojoj međunarodna zajednica insistira na Rezoluciji 1244, kada smo već mi toliko insistirali toliko na njoj na jedan viši način", rekao je Tadić.
Tadić je naveo da problem izbora na Kosovu postoji jer Srbija na Kosovu nema pun suverenitet poslije 1999. godine i usvajanja Rezolucije 1244, u kojoj je izričito navedeno da je UNMIK odgovoran za organizaciju izbora na Kosovu, a ne nadležne institucije u Srbiji.
"Rezolucijom 1244 branimo preostali dio suvereniteta koji je moguće odbraniti na Kosovu i ako bismo se ponašali protivno njoj, prekršili bismo međunarodno pravo i našim protivnicima dali za pravo", rekao je Tadić.
Tadić je podsjetio da je UNMIK, koji on naziva UMNIK, odgovorio da ne može da bezbjedno organizuje izbore i naveo da se vode "delikatni razgovori" sa OEBS-om.
"Srbija mora sve učiniti da sačuva svoj pravni sistem i prihvata supremaciju međunarodnog prava, ali međunarodne institucije koje su nadležne za organizovanje izbora to mogu učiniti, ali je nemoguće uvođenjem novih institucija porušiti pravni poredak u Srbiji", rekao je Tadić.
Tadić je, povodom kritika opozicije da je vlast odustajanjem od lokalnih izbora izdala Kosovo, upitao da li je izdaja Kosova urušavanje Rezolucije 1244 ili igranje lažnog patriotizma i pravljenje spektakla oko lokalnih izbora koji i ne mogu da se održe na Kosovu jer Srbija nema bezbjednosne potencijale da odbrani održavanje izbora na valjan način.
"To je jedino moguće uz asistenciju međunarodne zajednice", rekao je Tadić.
Tadić je ponovio da je "i Kosovo i Evropa" jedino moguća politika koju Srbija može da vodi.
"Moguće alternative su ili odricanje od EU ili odricanje od Kosova, ali odricanje od EU znači odricanje od Kosova, to je začkoljica, jer bez saglasnosti članica Savjeta bezbjednosti UN, među kojima su i članice EU Francuska i Velika Britanija, Srbija ne može da se izbori za svoje interese na Kosovu. Ako se odreknemo Kosova, nismo dostigli EU, jer to nije kriterijum za dosezanje članstva u EU", rekao je Tadić.
Dodao je da bi se u slučaju odricanja od Kosova pred Srbiju stalno postavljale nove prepone.
"Kada bi Srbija međunarodnoj zajednici i svom okruženju stavila do znanja da se sa njom može razgovarati o integritetu, tog trenutka Srbija više ne bi bila cijela zemlja i politika 'i Evropa i Kosovo' nije samo patriotska i državotvorna, nego i funkcionalna i racionalna", rekao je Tadić.
Tadić je ponovio da nijedna zemlja značajna u međunarodnoj zajednici nije odbila njegov plan u četiri tačke - novi status za sjever Kosova i srpske manastire, garancije za Srbe u enklavama i imovina građana i države Srbije.
Ponovio je da Srbija neće priznati Kosovo, i dodao da neće biti ni podjele Kosova, jer je to zahtjev i Rusije i SAD.
(agencije/MONDO)