• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Josipović: Nema svrhe razgovarati s Nikolićem

Dok mi u Hrvatskoj, zagovarajući istinsko pomirenje, želimo spustiti loptu na zemlju, predsjednik Srbije vidi stvari drugačije, kaže Ivo Josipović.

 Josipović: Nema svrhe razgovarati s Nikolićem Izvor: MONDO

Analitičar Ognjen Pribićević kaže da će stvari "leći" tek kada obe zemlje budu u EU.

Hrvatski predsjednik Ivo Josipović smatra da su nakon oslobađajuće presude hrvatskim generalima u Hagu šanse srpske kontratužbe gotovo nikakve i da sada njegov susret sa predsjednikom Srbije ne bi imao smisla.

Sa predsjednikom Srbije se ne viđa, kaže Josipović, ali čita "njegove neobične izjave" i ponovio je da su Gotovina i Markač ratni heroji.

"Naša tužba ima izglede kakve ima, to pratim kao pravnik i znam kako će taj postupak završiti, ali kao predsjednik ne mogu reći. O pogodbama i poravnanjima odlučuje vlada, ali za tako nešto ima malo prostora", kazao je Josipović.

On je primijetio da je šteta što svojim izjavama nakon oslobađanja hrvatskih generala, predsjednik Tomislav Nikolić i neki drugi zvaničnici u Srbiji zaustavljaju procese pomirenja i saradnje.

"Dok mi u Hrvatskoj, zagovarajući istinsko pomirenje, želimo spustiti loptu na zemlju, predsjednik Srbije vidi stvari drugačije"

Josipović je u emisiji Hrvatske televizije "S predsjednikom uz kavu" rekao da u počektu nije verovao da su izjave poput Nikolićeve dali, kako je kazao, "političari koje vode zemlju koja želi biti evropska".

"Onda sam mislio da se radi o nečemu s čim se i ovde susrećemo, da novine prenesu što nije rečeno," rekao je Josipović.

Naglasio je takođe da Nikolić ne odlučuje o evropskom putu zemalja regiona i koja će zemlja ući u EU, a koja neće, a kad je riječ o presudi dodao je da je "donijeta od najvišeg suda te vrste koji se bavi zločinima na području Jugoslavije i po međunarodnim pravu, te da se treba poštovati".

Poredeći odnose dvije države dok je predsjednik Srbije bio Boris Tadić, Josipović je rekao da pitanje odnosa dvije zemlje nije pitanje trenutka.

"Mi smo u zadnje dvije - tri godine napravili značajan pomak nabolje, i nije zanemarivo što smo činili, pa smo zato i dobili priznanja", rekao je Josipović.

"Ako već sada ne napredujemo, onda da barem ne rušimo ono što je postignuto", rekao je hrvatski predsjednik i izrazio očekivanje da se i s druge strane Dunava shvati da su dobri odnosi zajednički interes.

Pribićević: Odnosi će biti dobri kada budemo u EU

Da li će i kada srpsko-hrvatski odnosi biti dobri zanimljivo viđenje dao je politikolog i nekadašnji ambasador Srbije u Njemačkoj Ognjen Pribićević.

"Odnosi Beograda i Zagreba mogli bi se popraviti samo ukoliko i Srbija uskoro bude primljena u Evropsku uniju", ocenjuje ovaj politički analitičar.

U izjavi Tanjugu Pribićević objašnjava da je je to jedino rješenje, jer je, kaže, očigledno da ovaj "mali problem" može biti riješen samo u evropskim razmjerama, odnosno kako je to jednom rekao nekadašnji američki državni sekretar Henri Kisindžer, kada se "mala kutija stavi u veliku", ocijenio je politički analitičar Ognjen Pribičević.

Pribičević kaže da su posljednjih 10 do 15 godina odnosi između Srbije i Hrvatske non stop "toplo-hladni" i to na jednom, kako je rekao, veoma niskom niovu.

"Ključni problem je što za to nema velikog interesa, ni sa jedne ni sa druge strane. U Zagrebu je mali interes za ono što se dešava u Srbiji, a u Srbiji izvan pitanja ljudi koji su tamo stradali, ne postoji nikakav interes za ono što se dešava u Hrvatskoj", rekao je Pribičević Tanjugu.

On je dodao da se to ne odnosi samo na visoku politiku, već tog interesa, kako kaže, nama ni u oblasti ekonomije, kulture ili sporta.

Pribičević, doduše, kaže da su samo u jednom kratkom periodu, dok je predsjednik Srbije bio Boris Tadić, ti odnosi bili dobri, ali se oni nisu reflektovali ni na privrednom, ni na kulturnom nivou.

Pribičević je kao primjer naveo Njemačku i Francusku koje su za samo sedam godina poslije Drugog svjetskog rata izgladile normalne odnose, a Srbija i Hrvatska to, dodao je, ne mogu ni danas - 15 godina poslije.

(MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE