Na pravoslavnom groblju u Dvoru, gde su pokopane 64 srpske žrtave, u spomen na sve ubijene i nestale u operaciji "Oluja" i posle nje, održan je komemorativni skup.
Predsednik SNV Milorad Pupovac izjavio je da se "Oluja" ne može istinski slaviti, jer su počinjeni zločini za koje niko nije odgovarao.
"A svesti o tome da bi neko trebalo da odgovara nema dovoljno ni kod javnosti, ni kod onih koji čitaju i služe po zakonima", rekao je on.
Pupovac je kazao da su žrtve često ubijene iz obesti, ali gotovo uvek u mržnji, te da će se ovakva komemoracija održavati i narednih godina, sve dok u društvu "ne budemo imali prema svim žrtvama pravedan odnos pijeteta".
"Nema ideje i nema države koja može biti viša od toga, jer će se uvek vratiti i uvek doći oni koje smo zaboravili i kojih se nismo sećali, kao što se događalo kroz 20. vek", poručio je Pupovac.
Predsednica Documente Vesna Teršelič rekla je da je proces ekshumacija i identifikacije žrtava na poznatim lokacijama nedopustivo spor, i da institucije hrvatske države moraju "naći način za pamćenje svih ubijenih civila i zarobljenih vojnika, kako Hrvata tako i Srba", navodi HINA.
"Dan pobede i domovinske zahvalnosti proslava je za one koji su se nakon vojno-redarstvene akcije Oluja mogli vratiti na svoje, ali je s druge strane i egzodus. I njega treba obeležiti, možda ne 5.avgusta, ali neki drugi dan - da", izjavila je ona.
Dagan Pjevač je okupljenima u ime beogradske Koordinacije nestalih i ubijenih u bivšoj Jugoslaviji ispričao svoja saznanja o žrtvama koje su stradale samo zato jer, kako je rekao, nisu otišle sa izbeglicama već su se predali pripadnicima hrvatske vojske.
On je kazao da je u "Oluji" i posle nje ubijeno više od 1.200 srpskih civila, a da je do sada samo jedan čovek osuđen.
Parastos svim žrtvama služio je paroh Radoslav Anđelić, a učesnici komemorativnog skupa su u znak sećanja na grobne humke stavili crvene ruže.