• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvati će slaviti "Oluju" dva dana

Autor mondo.rs

Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović i premijer Zoran Milanović postigli su danas kompromis oko proslave 20. godišnjice "Oluje".

Ona će se obeležavati dva dana – vojnim mimohodom (paradom) 4. avgusta u Zagrebu i centralnom proslavom 5. avgusta u Kninu, saopšteno je u Zagrebu.

To je novinarima rečeno posle sednice Državnog odbora za obeležavanje Dana pobede i domovinske zahvalnosti, Dana branitelja i 20. godišnjice “Oluje“.

U radu Odbora su, uz predstavnike državnog i vojnog vrha, učestvovala i četiri penzionisana generala, učesnika “Oluje“ - Ante Gotovina, Mladen Markač, Petar Stipetić i Marijan Mareković.


Državni odbor formirala je Vlada pošto nije bilo saglasnosti o mestu i načinu proslave “Oluje“, odnosno zbog neslaganja premijera Zorana Milanovića i predsednica države o tome treba li uz svečanost u Kninu održati i vojnu paradu u Zagrebu.

Premijer se zalagao da se proslava u Kninu i vojna parada u Zagrebu održe istog dana, 5. avgusta, dok je predsednica bila za razdavajanje ta dva događaja.

Prema pisanju hrvatskih medija, kompromisno rešenje predložila su četvorica generala.

Obeležavanje “Oluje“ jedna je u nizu tačaka sporenja premijera i predsednice, odnosno Socijaldemokratske partije i Hrvatske demokratske zajednice u izbornoj godini.

Akcija "Oluja" počela je 4. avgusta 1995. ofanzivom hrvatske vojske, policije i Hrvatskog vijeća obrane (vojska bosanskih Hrvata) na područja Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije, odnosno na samoproklamovanu Republiku Srpsku Krajinu. Dan kasnije, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla hrvatsku zastavu.

U operaciji "Oluja" učestvovalo je 138.500 pripadnika hrvatske vojske, MUP-a i Hrvatskog vijeća obrane. Tim snagama su se, prema hrvatskim izvorima, suprotstavile srpske snage od oko 31.000 vojnika.

Područje zahvaćeno hrvatskom ofanzivom napustilo je gotovo celokupno srpsko stanovništvo. Kolone izbeglica na traktorima i drugim poljoprivrednim vozilima su preko područja pod kontrolom bosanskih Srba u zapadnoj i severnoj Bosni krenule ka Srbiji.

Vojna akcija "Oluja" ubraja se u jedno od najsurovijih etničkih čišćenja na području bivše SFRJ.

Nema preciznih podataka o žrtvama. Po nekim izvorima, u akciji hrvatske vojske "Oluja" nestalo je 1.805 osoba, a Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava tvrdi da je tokom te operacije poginulo ukupno 677 civila.

Dokumentaciono-informativni centar "Veritas" u svojoj evidenciji ima imena 1.960 poginulih i nestalih Srba od kojih 1.205 civila, među njima 522 žene i 12 dece.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE