• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Žene u depresiji, muškarci zavisnici i samoubice

Autor mondo.rs

Ne postoji čovjek koji u određenim životnim okolnostima neće imati neki duševni problem, upozorila je direktorka Klinke za psihijatriju "Dr Laza lazarević" Slavica Đukić Dejanović.


"Naši pacijenti nisu ljudi koji su bahato živjeli, to su naša djeca, rođaci i prijatelji koji su u jednom momentu imali tačku sloma, a ne treba zaboraviti da svako od nas ima tačku sloma", istakla je Djukić Dejanović u intervjuu za "Politiku".

Kada ići kod doktora

Na pitanje koje su to mentalne tegobe koje zahtijevaju stručnu pomoć, Đukić Dejanović je rekla da su to napetosti koje traju danima i koje čovjek teško kontroliše, nesanice koje danima muče čovjeka i neraspoloženja koja traju duže od desetak dana i koje nemaju realnog povoda. "Svi oblici anksioznosti i tjeskobe su prvi znaci da čovjek mora da porazgovara sam sa sobom, pa ako nije u stanju da olakša sebi, mora da potraži stručnjaka. Važno je reći da teške bolesti, kao što su shizofrenija, bipolarni poremećaji ili paranoidna stanja, ne nastaju preko noći, već postepeno", rekla je ona.

I dok statistika Svjetske zdravstvene organizacije pokazuje da će svaka četvrta osoba na svijetu tokom života oboleti od nekog mentalnog poremećaja, Đukić Dejanović povodom 10. oktobra, Svjetskog dana mentalnog zdravlja, upozorava da je depresija danas na četvrtom mjestu po stepenu onesposobljenosti radno aktivnog stanovništva u Srbiji.

Kada je riječ o polnoj statistici koja svjedoči da žene dva do tri puta češće oboljevaju od depresija, Đukić Dejanović navodi da su žene sklonije depresiji i da svaka peta žena i tek svaki deseti muškarac najmanje jednom u životu imaju neki afektivni problem koji iziskuje stručnjaka.

"Činjenica je da žene češće podliježu afektivnim poremećajima, a da muškarci češće pate od bolesti zavisnosti. Kada govorimo o mentalnim bolestima, rizik od suicida je veći kod muškaraca, iako su žene češće depresivnije od muškaraca", istakla je ona.

Komentarišući navode psihijatara koji se bave bolestima zavisnosti da žene sve više piju, Đukić Dejanović je ukazala da u našem društvu, nažalost, postoji visoka tolerancija za alkohol, pa nema intimnog jubileja bez pića, ali kada se kod žene razvije zavisnost, postajemo veoma netolerantni.

"Iako žena zaslužuje podršku porodice i ima pravo da bude liječena kao muškarac, ona se ne doživljava kao bolesna, već kao besna, a za porodicu je njen alkoholizam često neoprostiv grijeh. I to je jedan vid diskriminacije žena", istakla je ona.

Na konstataciju da je nasilje među mladima u porastu, direktorka klinke "Dr Laza Lazarević" je navela da je način na koji mediji plasiraju informacije o nasilju u društvu nekada vrlo traumatičan za mlade i da indukuje nepoželjna ponašanja.

"Informaciju o tome da se negdje dogodilo nasilje treba početi sa tim šta se desilo sa počiniocem nasilja i da li je on kažnjen, a ne treba navoditi čitav niz olakšavajućih okolnosti kojima se objašnjava zašto je on bio nasilan", kaže Đukić Dejanović.

"Ako sumnjamo da je naš komšija nasilan, moramo ga prijaviti. Tako šaljemo poruku djetetu da je nasilje neprihvatljivo. Djeca moraju tome da se uče još od vrtića", navela je ona i dodala i da djecu moramo da učimo još od vrtića da će u životu naići na nasilnika, na nekoga ko im nudi drogu, da će se suočiti sa bolestima prljavih ruku i traumama.

Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se 10. oktobra, a ovogodišnja tema je "Dostojanstvo i mentalno zdravlje".

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE