Jedan od najstrašnijih događaja u Drugom svetskom ratu dogodio se 1941. godine u Kragujevcu, kada je streljano više hiljada Kragujevčana, među kojima su bili i đaci i njihovi profesori. Srbija ne zaboravlja!
Poruka koju je knjigovođa Jakov Medina napisao, a koja je glasila: "Lebac sutra nemojte poslati", izaziva jezu.
Naizgled samo informativna, a ustvari više nego tužan oproštaj od života i nemoćno mirenje sa onim što je neminovno.
"Lebac sutra nemojte poslati", napisao je knjigovođa Jakov Medina svojoj porodici. #sumaricepic.twitter.com/PndeBd2xPd
— Nemanja Nemanjic (@NemanjaMr) October 21, 2016
Oktobra 1941. godine Nemci su u Kragujevcu izvršili masovno ubistvo. Streljano je oko 3.000 ljudi. Među njima i đaci i profesori. Jedan od nastavnika, koji je zagrlio dete koje je stajalo pored njega, pre nego što su ga meci presekli po telu, izgovorio je: "Pucajte, ja i dalje držim čas!".
Nemački okupatori su, kao odmazdu za pogibiju deset svojih vojnika u napadu partizana 16. oktobra 1941. na 3. bataljon 749. pešadijskog puka Vermahta, u Šumaricama 21. oktobra streljali 3.000 stanovnika Kragujevca i okolnih mesta, među kojima i 300 učenika srednjih škola i šegrta, kao i 15 dečaka, čistača obuće.
U streljanju su učestvovali i pripadnici jedinica Dimitrija Ljotića, koji su ubijali sopstveni narod. Prema svedočenjima preživelih, "Ljotićevci" su Kragujevčanima, kada su se čuli neprekidni rafali, govorili da je reč o vojnoj vežbi.
Mija Aleksić: Kako sam preživeo streljanje
INSERT IZ FILMA "KRVAVA BAJKA"
KRVAVA BAJKA 10by AngelRomero1
FOTOGRAFIJE IZ ŠUMARICA
U Šumaricama je u znak sećanja na Kragujevčane streljane 1941. godine i danas održana manifestacija "Veliki školski čas".
Manifestacija je počela intoniranjem himne Bože pravde nakon čega su na spomenik streljanim đacima i profesorima, položeni venci.
Vence su prvo položili đaci Prve kragujevačke gimnazije i direktorka, a zatim predsednik Srbije Tomislav Nikolić, predstavnci Ministarstva za rad, Grada, ambasada, političkih organizacija i udruženja.
Povodom 75. godina od tog stradanja, izvedena je poema Aleksandra B. Lakovića "Glasovi neba pod zemljom", u režiji Đorđa Milosavljevića.
Komemorativnoj manifestaciji prisustvovali su i ambasadori Nemačke Aksel Ditman, Slovačke Dagmar Repčekova, Palestine Mohamen Nabhan, Ukrajine Oleksandar Aleksandrovič, i predstavnici ambasada Francuske, SAD, Izraela, Belorusije i Rusije. Prethodno je služena liturgija u hramu Svetih kragujevačkih novomučenika u Šumaricama.