U regionu se trenutno nalazi oko 40.000 džihadista - bivših boraca Al Kaide i Islamske države (IS) u Iraku i Siriji, piše danas beogradska štampa.
Balkan je zbog toga tempirana bomba, jer ovi ekstremisti i povratnici s ratišta čekaju signal da krenu u terorističke napade, izazovu haos i sukobe, upozoravaju sagovornici Kurira.
Najviše ih ima na Kosovu i u Bosni i Hercegovini, a među njima ima čak i žena, koje nisu domaćice, već hodajući bombaši samoubice koje su prošle radikalne verske i vojne obuke u džihadističkim kampovima instaliranim po celom regionu.
I Evropska policijska agencija (Evropol) u svom izveštaju upozorila je da su povratnici iz Iraka i Sirije potencijalna bezbednosna pretnju za Evropu i zapadni Balkan, koji se smatra tranzitnom rutom za bivše ratnike IS. Naglašena je zabrinutost zbog povratka žena i dece koji su prošli džihadističku obuku.
Od 1.056 uhapšenih za terorizam u 2018, petina su žene.
Stručnjak za bezbednost Dževad Galijašević kaže da je Balkan tempirana bomba, zato što tu prolaze povratnici sa sirijskog i iračkog ratišta i poraženi borci Al Kaide i IS, a ponekad se pogrešno identifikuju kao migranti.
“Njihovi komandanti su ovde već stacionirani, dočekuju ih, okupljaju i organizuju za buduća delovanja, nova krvoprolića... Najviše ih ima na KiM i u BiH, gde im pružaju utočište da bi ih iskoristili za svoje verske i političke svrhe. Oni su kao zapete puške, samo čekaju signal da krenu u napad", rekao je Galijašević.
To su, objašnjava on, mladići od 25 do 35 godina koji su vojno obučeni, agesivno izgledaju i ekstremno tumače veru. Među njima ima oko osam odsto žena s decom, odnosno ratnica spremnih da se dignu u vazduh na trgu, u šoping-centru...
ORUŽJE IZ JUGOSLAVIJE KOD DŽIHADISTA
Kod džihadista na svetskim ratnim žarištima je više puta otkriveno oružje koje je poreklom s Balkana.
Uglavnom je, kako se pretpostavlja, reč o naoružanju koje potiče iz ratova na prostoru bivše Jugoslavije tokom devedesetih.
S druge strane, ljudi iz regiona učestvuju i u prodaji municije ekstremistima. Tako je nedavno Adis Abaz iz Zenice uhapšen u Drezdenu zbog sumnje da je s hrvatskim državljaninom Nikolasom Matjuom Grbešom prodao „kalašnjikove“ i bombe pripadnicima IS za teroristički napad u Parizu 2015, kada je ubijena 131 osoba i ranjeno 413 ljudi.
Džihadisti su ranije već pretili Srbiji.
U video-poruci 2015. pod nazivom “Mi smo islamski hilafet - kasida“ pristalice Islamske države označile su Srbiju kao centar Balkana i prvu metu u regionu, nakon čega planiraju da, kako su naveli, osvoje i BiH, Hrvatsku, Makedoniju i Crnu Goru.
Srbija im se na skeneru našla i pre nekoliko nedelja, jer im je zasmetao susret patrijarha SPC Irineja s predsednikom Sirije Bašarom el Asadom.
Vojni analitičar Vlade Radulović kaže da su džihadisti sigurnu kuću našli na KiM - na tromeđi sa Albanijom i Makedonijom, oko Kačanika, odakle je inače bio jedan od najvećih krvnika IS, ali i u BiH, u tzv. paradžematima i napuštenim srpskim selima duž entitetske linije između RS i Federacije:
“U kontaktu su s bivšim vođama u Siriji i Iraku, a održavaju veze i s vehabijama u Belgiji, Austriji, Luksemburgu. Žive u divljim naseljima, koje niko ne kontroliše. Na mig vođa mogu da izazovu talas sukoba. Na KiM, prema nekim podacima, meta su kontingenti Kfora i srpsko i nemuslimansko stanovništvo…”