• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dežer: U EU Upitniku nema Kosova

Među 2.400 pitanja Evropske komisije na koja bi trebalo da odgovori Srbija neće biti onih o statusu Kosova, kaže ambasador EU u Srbiji Vensan Dežer.

 Dežer: U EU Upitniku nema Kosova Izvor: MONDO

Dežer je za "Večernje novosti" rekao da je Upitnik, na koji Srbija treba da odgovori potpuno i precizno, statusno neutralan što se tiće Kosova a od ostalih pitanja istakao je reformu sudstva, koja mora da se popravi.

Dežer je pojasnio da će pitanja biti podijeljena u tri uobičajene cjeline - političku, ekonomsku i usklađenost domaćeg zakonodavstva sa standardima EU i da se može desiti da poslije dobijenih odgovora budu poslata i dodatna pitanja, kao što je bio slučaj sa Crnom Gorom i Albanijom.

"Kada Srbija odgovori na upitnik, naši eksperti će provjeriti da li se odgovori na pitanja poklapaju sa stvarnom situacijom na terenu. Od trenutka uručenja upitnika, preko dodatnih analiza i provjere navedenih podataka, pa do trenutka konačnog formulisanja mišljenja koje predstavljamo Evropskom savjetu, biće potrebno oko godinu dana", pojasnio je Dežer, odgovarajući na pitanje kada Srbija može da očekuje status kandidata.

Na pitanje da li Srbija može postati kandidat za EU bez ispunjenja haškog uslova, Dežer je rekao da nije vrijeme za spekulacije i da će konačan stav zavisiti od zemalja EU.

"Godinu smo daleko od mišljenja, a konačan stav će zavisiti od zemalja EU. Bitno je dobro odgovoriti na pitanja, ali je jedan od elemenata procesa pridruživanja i saradnja sa Međunarodnim sudom pravde u Hagu. Glavni tužilac Serž Bramerc priprema izvještaj za decembar, pa za jun. Vidjećemo šta će reći", dodao je Dežer.

On je ocijenio da Srbija na osnovu odgovora neće dobiti negativno mišljenje Evropske komisije, kao što se desilo Sloveniji 1997. godine, te pojasnio da manje pozitivno mišljenje znači da prije statusa kandidata moraju biti provedene dodatne reforme, dok više pozitivno mišljenje znači status kandidata i predlaganje otvaranja pregovora.

Prema njegovim riječima, vizna liberalizacija za Srbiju za sada nije ugrožena, ali nijedna odluka nije nepromjenjiva.

"Srbija mora da preduzme odlučnu akciju i stane na put lažnim azilantima, da oni ne bi ugrozili dobrobit svih ostalih građana koji u ovoj liberalizaciji uživaju", poručio je Dežer.

Govoreći o novom izvještaju Evropske komisije o napretku Srbije, koji stiže u utorak, 9. novembra, Dežer je rekao da će u njemu biti navedeno da napretka ima u nekim poljima, ali i naglašeno gdje ga nema dovoljno, te da taj dokument treba da posluži vlastima kao mapa puta kako bi se jasno vidjelo šta je urađeno, a šta nije.

Ističući da je vladavina prava izuzetno važna za svaku zemlju koja hoće da bude dio EU, Dežer je rekao da je srpsko pravosuđe pred izazovom, da je "spora pravda zapravo uskraćena pravda", da procesi traju dugo i da se to mora promijeniti, rekao je evropski ambasador za "Novosti".

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE