Veoma buran "Derbi Italije": Tri penala, dva crvena kartona, jedan autogol i živa nada Juventusa!

"Derbi Italije", 203. po redu u Seriji A, obilježio je sudija Đanpaolo Kalvareze, koji je pomalo ukrao šou na najbitnijoj utakmici na Apeninima.

juventus - inter 3:2, serija a, 37. kolo, derbi italije Izvor: Tanjug/AP/Piero Cruciatti

Gadno je kada se morate vaditi protiv novog šampiona i to u najvećoj utakmici italijanskog fudbala!

To se dogodilo Juventusu, koji je u 203. po redu "Derbiju Italije" morao da pobijedi Inter kako bi ostao u trci za plasman u Ligu šampiona zajedno sa Milanom i Napolijem, s obzirom da je nešto ranije u subotu Atalanta na "Marasiju" (3:4) definitivno ovjerila nastup u evropskoj eliti treći put zaredom.

I uspio je u tome, čak i sa igračem manje skoro cijelo drugo poluvrijeme!

JUVENTUS - INTER 3:2 (2:1)

Vrijednu pobjedu i tri boda "bjankonerima" osigurao je dvostruki strijelac Huan Kvadrado za nadu da će ipak uspjeti da zaigraju u Ligi šampiona naredne sezone.

Igrao se 22. minut kada je poslije centaršuta oboren Đorđo Kjelini u kaznenom prostoru, a tek nakon intervencije iz VAR sobe i gledanja snimka, sudija Đanpaolo Kalvareze je pokazao na penal.

Odgovornost je preuzeo Kristijano Ronaldo, ali je njegov udarac pročitao golman Intera Samir Handanović, međutim, Portugalac je odbijenu loptu plasirao u praznu mrežu za svoju 29. "recku" u Seriji A ove sezone - 1:0.

Desetak minuta kasnije, arbitar je pokazao na bijelu tačku i na drugoj strani!

Matijas De Liht je bez ikakve potrebe nagazio Lautara Martineza u šesnaestercu, a Romelu Lukaku je bio siguran sa "kreča" poslavši loptu u jednu, a Vojćeha Šćešnog u drugu stranu - 1:1.

STATISTIKA "DERBIJA ITALIJE":

203 derbija Inter - Juventus Pobjede Intera: 59 Neriješeno: 51 Pobjede Juventusa: 93 Gol razlika: 252:289

Novi prvak Italije je na odmor ipak otišao u "minusu" i to je primio pogodak u trećem minutu sudijske nadoknade vremena kada je Huan Kvadrado potegnuo sa ivice kaznenog prostora, lopta je na putu zakačila nekog od igrača Intera, promijenila smjer i odsjela u mreži - 2:1.

Ipak, jedan od bitnijih momenata derbija desio se u 55. minutu kada je Rodrigo Bentakur zaradio drugi žuti, odnosno crveni karton pa je Juve ostao sa 10 igrača u polju.

Lautaro je samo 10 minuta kasnije majstorski "makazicama" pogodio mrežu Juvea za izjednačenje, ali je pogodak poništen zbog prekršaja Lukakua nad Kjelinijem u kaznenom prostoru. Opravdano, ali prava je šteta što nije priznat jer je u pitanju jedan od najljepših golova ove sezone.

U 82. minutu Inter je ponovo pogodio mrežu, odnosno u pitanju je bio autogol Kjelinija, ali je ponovo Kalvareze dosudio faul Lukakua, ovoga puta, bila je to prilično diskututabilna odluka, pa je odlučio da provjeri snimak.

I promijenio je odluku - priznao je gol, uz žuti karton za Kjelinija - 2:2!

Već u sljedećem napadu, Kvadrado je oboren u šesnaestercu na drugoj strani, a sudija ponovo pokazao na penal za Juve, koji je Kolumbijac pretvorio u novo vođstvo Juvea i pobjedu koja je sačuvala nadu u plasman u evropsku elitu - 3:2.

I to nije kraj burnog derbija u Torinu, s obzirom da je u sudijskoj nadoknadi Marcelo Brozović "pocrvenio", pa su oba tim okončala susret na "Alijanc" stadionu sa 10 fudbalera.

Napomenimo i to da je Ronaldo zamijenjen u 70. minutu što se portugalskoj zvijezdi nije nimalo dopalo...

Juventus' Cristiano Ronaldo reacts during the Serie A soccer match between Juventus and Inter Milan, at the Turin Allianz stadium, Italy, Saturday, May 15, 2021. (Piero Cruciatti/LaPresse via AP)
Izvor: Tanjug/AP/Piero Cruciatti