euro-2020-spanija-slovacka-poljska-svedska

Dramatična završnica na EP: Aumanov duh sa Marakane pokrenuo debakl i donio rivala Hrvatskoj, Levandovski džaba pogađao!

Španija bolja od Slovačke, a Švedska od Poljske

euro-2020-spanija-slovacka-poljska-svedska  Izvor: YouTube/Crvena zvezda/Tanjug/AP Pool Photo/Julio Munoz

Riješene su sve dileme u grupi E na Evropskom prvenstvu. U nokaut fazu takmičenja idu Švedska, kao prvoplasirana i Španija kao drugoplasirana ekipa. Slovačka i Poljska su završili turnir.

Najviše pažnje privukao je meč u Sevilji gdje je Španija razbila Slovačku (5:0). "Furija" je prije ovog duela igrala ispod svog nivoa, prolaz im je bio ugrožen, ali su pokazali pravo lice kada je bilo najpotrebnije, slavili ubjedljivo i zakazali meč sa Hrvatskom - 5:0!

Sve je počelo od 12. minuta kada je omrženi Alvaro Morata promašio penal, Dubravka mu je odbranio. Sve dobro što je tada golman uradio je "prosuo" vrlo brzo. U 30. minutu je u njega ušao duh Aumana sa "Marakane" 1991. godine. Postigao je identičan autogol. Bio je to početak kraja.

Laport je u nadoknadi prvog dijela uvećao prednost, Sarabija je potom u 56. zatresao mrežu, a onda u 67. asistirao Feranu Toresu koji je petom pogodio mrežu. Bio mu je to prvi kontakt sa loptom na meču i to samo 44 sekunde pošto je ušao u igru umesto Morate. Konačan rezultat postavljen je u 71. minutu kada je Kučka savladao svog golmana. Tako će Španci u ponedjeljak u Kopenhagenu igrati protiv selekcije Hrvatske.

U Sankt Peterburgu je Švedska savladala Poljsku - 3:2.

Bolje nije moglo da počne za Šveđane. Forsberg je već u drugom minutu postigao gol za vođstvo. Isti igrač je u 59. minutu udvostručio prednost i djelovalo je da je to to. Nije tako mislio Robert Levandovski.

Fenomenalni poljski napadač je u 61. minutu smajio zaostatak, da bi potom u 84. minutu ponovo zatresao mrežu. Nedostajao im je još samo jedan gol za prolaz sa trećeg mjesta. Krenuli su po taj pogodak, ali je umjesto Olsena loptu iz mreže izvadio Ščešni pošto je u trećem minutu nadoknade Klaeson rastužio Poljake i Levandovskog.

19:56

KRAJ

Mečevi su završeni. Španija je demolirala Slovačku (5:0), do je Švedska bila bolja od Poljske (3:2).

19:53

ŠVEDSKA RASPRŠILA SNOVE POLJSKOJ

Umesto gola za pobedu, tuga u Poljskoj. Majstorski potez Kuluševskog, poslao je loptu u prostor za Klaesona koji stavlja tačku.

19:50

JOŠ PET MINUTA

Pet minuta je Oliver produžio meč, toliko vremena Poljska ima da postigne pogodak za pobedu.

19:46

NE ZABORAVLJA SE MILER

Čim je Levandovski postigao drugi pogodak odmah su se mnogi prisetili izjave Tomasa Milera i šale da je on LevanGOLski.

19:43

LEVANDOVSKI ZA 2:2!

Ne odustaje Levandovski! Lopta je stigla do fenomenalnog golgetera koji je sjajno primirio i levom nogom dao svoj drugi pogodak za izjednačenje i nadu.

19:38

SVE MANJE VREMENA ZA POLJSKU

Vreme odmiče, a Poljska je sve dalje od velikog preokreta. Imaju sve manje vremena da "zakuvaju" situaciju. I dalje gube sa 2:1.

Izvor: Tanjug/Maxim Shemetov /Pool via AP

19:32

SLOVACI BAŠ POMAŽU RIVALU

Slovačka je odlučila da baš "pomogne" Španiji u današnjem duelu. Po drugi put na utakmici su poslali loptu u svoju mrežu. Ovog puta je to uradio Kučka.

19:28

TORESOVA "LEPOTICA"

Španci nastavljaju da se igraju. Prelepa asistencija Sarabije, pa majstorija Ferana Toresa. Fudbaler Mančester sitija je petom, na spektakularan način, matirao Dubravku. Pogodak je postigao samo 44 sekunde pošto je zamenio Alvara Moratu.

19:25

PONIŠTEN GOL POLJSKE

Počeli su Poljaci da slave, postigli su gol za izjednačenje u 65. minutu, ali je radost ekspresno prekinuta. Linijski sudija je podigao zastavicu za ofsajd. VAR je proverio situaciju i utvrdio da je Svijerčok bio u nedozvoljenoj poziciji.

19:20

LEVANDOVSKI VRATIO NADU!

Poljska ponovo ima nadu za povratak! Kapiten Levandovski to ne dozvoljava. Ostao je sam pored dvojice čuvara, gađao je i pogodio dalji ugao za 2:1!

19:19

ŠVEĐANI ZA 2:0!

Umesto izjednačenja Poljske, veći zaostatak. Sjajan prodor Kuluševskog koji odlaže loptu za FOrsberga koji šutira snažno i precizno i donosi veliku radost Šveđanima.

19:17

NOVI GOL ŠPANIJE

Samo čudo može da spreči Špance da se raduju na kraju meča. Prelepa akcija "furije" i fantastična reakcija Sarabije koji dodatno uveaćava prednost - 3:0.

Sarabija
Izvor: Tanjug/P Photo/Jose Manuel Vidal, Pool

19:12

UMESTO PENALA, FAUL U NAPADU

Dobar centaršut ka Levandovskom, poljski napadač je pao posle duela sa Danielsonom, čuo se sudijski zvižduk, nadao se penalu, umesto toga je sudija Oliver pokazao da je bio faul u napadu. Levandovski nije bio srećan zbog toga.

19:08

POLJACI IDU NA SVE ILI NIŠTA

Stvari su jasne. Poljska od prvog minut anastavka ide na sve ili ništa. Opasniji su, napadaju i traže gol što pre.

Levandovski protiv Švedske
Izvor: Tanjug/Maxim Shemetov/Pool Reuters

19:05

NASTAVLJENI MEČEVI

Utakmice u Sevilji i Sankt Peterburgu su nastavljene. Španci su blizu pobede, dok će Poljaci morati da preokrenu, u suprotnom im sledi povratak kući.

18:50

POLUVREMENA

Završena su prve poluvremena na obe utakmice. Španci vode protiv Slovačke (2:0), a Šveđani protiv Poljske (1:0).

18:48

ŠPANCI DUPLIRALI PREDNOST

U završnici prvog dela je Španija duplirala prednost. Laport je u trećem minutu nadoknade glavom matirao Dubravku i tako "pogurao" Špance ka narednoj fazi.

18:42

Pogledajte Dubravkin gol - "preslikan" Aumanov protiv Zvezde!

18:34

DUBRAVKA KAO AUMAN 1991. PROTIV ZVEZDE

Izvor: YouTube/Crvena zvezda

18:31

AUTOGOL SLOVAKA, ŠPANIJA SLAVI!

Poklon u pravom smislu te reči!

Dubravka je napravio veliku glupost, mogao je da uvhati loptu bez problema, umesto toga je poslao loptu u svoju mrežu kao Auman protiv Zvezde u dresu Bajerna 1991. godine.

18:26

MALA PAUZA

Dobili su Španci i Slovaci kratku pauzu za osveženje zbog velikih vrućina koje su u Sevilji.

18:21

MORATA PROMAŠIO PENAL

Moratu baš neće! Španski navijači ga ne vole, a tek ga sada neće voleti. Promašio je penal, tačnije Dubravka mu je odbranio udarac sa "kreča". Ovo je peti uzastopni jedanaesterac koji su Španci promašili, postali su prva reprezentacija u istoriji kojima je to pošlo za nogom.

18:18

LEVANDOVSKI, ŠTA BI!?

Imala je Poljska priliku da izjednači i to kakvu. Posle kornera je lopta došla pravo na glavu Levandovskom, on je pokušao iz odbitka, od zemlje da prevari golmana, pogodio je prečku, lopta mu se vratila na glavu i iz popravnog je pogodio prečku! Dve prečke u jednom napadu za sjajnog golgetera.

Robert Levandovski
Izvor: Tanjug/AP Photo/Dmitri Lovetsky, Pool

18:14

ŠVEĐANI OPASNIJI

U dosadašnjem toku meča je Švedska znatno opasniji rival. Napadaju, drže loptu u svom posedu. Isak je nesebično pokušao da pronađe saigrača i u toj nameri je izblokiran. Mogli su da dođu do zicera.

18:08

DUBRAVKA NA MESTU

Mogla je Španija da stigne do vođstva, Moreno je pokušao nešto između centaršuta i šuta, Dubravka je bio na mestu. Prema trenutnom stanju na tabeli Španci su ugroženi i rizikuju prolazak u narednu fazu takmičenja.

Dubravka
Izvor: Tanjug/David Ramos, Pool photo via AP

18:04

ŠVEDSKA VODI, POLJSKA NA MUKAMA

Velike Muke za Poljsku! Od drugog minuta gube. Praktično iz prve šanse na utakmici su Šveđani poveli. Odlična akcija koju je završio Forsberg.