Bilbija odlučio mostarski derbi: Ostavio je Vagnera iza sebe, sve bliže je 100-ki!

Goran Arbutina
Autor Goran Arbutina

Greška golmana Zrinjskog obilježila prvo poluvrijeme mostarskog derbija, ali su "plemići" ipak stigli do trijumfa zahvalujući najboljem strijelcu u istoriji Premijer lige BIH!

premijer liga bih zrinjski velež greške golmana luka kukić Izvor: Anadolija/Željko Miličević

Proteklog vikenda gledali smo velike greške golmana Borca i Radnika koje su koštale njihove timove bodova u Premijer ligi. Nikola Ćetković napravio je kardinalnu grešku nakon koje je Sloboda došla u vođstvo u remiju sa Borcem 1:1, a Azur Aljkanović napravio je čak tri u porazu Radnika od Tuzla sitija 3:1.

Malo je nedostajalo da loša forma odluči i ove srijede veliki mostarski derbi između Zrinjskog i Veleža.

Luka Kukić krajem prvog poluvremena odgođenog meča 2 kola PLBIH napravio je kardinalnu grešku i poklonio pogodak protivniku, ali su "plemići" stigli ipak do trijumfa 2:1 preko svog najbolje igrača  - Nemanje Bilbije.

Napadač "plemića" u 86. minutu odlično se ubacio iza odbrane Veleža i iz prve skrenuo loptu iza leđa Bogdanovića za pobjedu Zrinjskog nad najvećim rivalom.

Banjalučanin u dresu Zrinjskog tako je nastavio da ispisuje stranice istorije.

Novim pogotkom, ukupno  94. u Premijer ligi BIH, izjednačio se sa Stevom Nikolićem na vječnoj listi strijelaca. Bilbija sada juri ka magičnoj granici od 100 golova u najboljem bh. takmičenju, a vidjećemo da li će i kada uspjeti da stigne Vagnera Santosa Laga koji je rekorder sa 125 pogodaka.

ZRINJSKI - VELEŽ 2:1 (1:1)
/Jakovljević 33, Bilbija 86 - Zajmović 44/

Mogao, odnosno trebao je Zrinjski i na odmor sa prednošću, ali je golman domaćih Luka Kukić samo minut prije prvog poluvremena napravio veliku grešku.

Kukić je pokušao da uhvati loptu poslije centaršuta se desne strane, ali ona mu je iz ruku ispala pravo na glavu Zajmovića koji postiže izjednačujući gol za Velež – 1:1.

Do tog trenutka Zrinjski je bio ekipa koja ja imala prednost, ali i inicijativu i kontrolu utakmice.

Nekoliko šansi promašili su "plemići" u prvom dijelu utakmice, dok je Velež u par navrata pokušao da priprijeti iz kontre, a najkonkretniji je bio Anđušić.

Zrinjski je od 33. minuta imao i prednost pošto je Jakoviljević zabio za 1:0.

Štoper domaćih odlično je skočio poslije ubacivanja Kamenara iz slobodnog udarca i poslao loptu u mrežu Veleža.

Međutim, greška njegovog golmana 11 minuta kasnije poništila je ovu prednost i vratila nadu „rođenih“ da mogu do prve pobjede na stadionu Pod Bijelim brijegom poslije deset godina.

U međuvremenu Velež je ostao bez Brandaa koji je zbog povrede morao da napusti teren.

Izvor: Anadolija/Željko Miličević

ZRINJSKI: Kukić, Barišić, Bašić, Ćorluka, Bekić, Savić, Jakovljević, Juranović, Kamenar, Tičinović i Bilbija.

VELEŽ: Bogdanović, Zvonić, Zeljković, Anđušić, Ovčina, Brandao, Vehabović, Salčin, Zajmović, Dejanović i Radovac.