kazahstan - bih kvalifikacije za svjetsko prvenstvo uživo

Bosna i Hercegovina je konačno ostvarila pobjedu u takmičarskoj utakmici!

kazahstan - bih kvalifikacije za svjetsko prvenstvo uživo Izvor: FS BiH, nfsbih.ba

"Zmajevi" su poslije skoro dvije godine slavili gostujuću pobjedu u kvalifikacionoj utakmici za plasman na Mundijal 2022. godine u Kataru.

KAZAHSTAN - BiH 0:2 (0:1)

Bila je to i prva pobjeda u kvalifikacijama selektora Ivajla Peteva, a junak trijumfa, koji je "odškrinuo" vrata plasmana u baraž za odlazak u Katar, bio je napadač belgijskog Eupena Smail Prevljak, dvostruki strijelac.

Nikako ne smijemo zaboraviti i zasluge odličnog Miroslava Stevanovića, koji je oba puta asistirao Prevljaku, ali ni kapitena Edina Džeke, koji je bio jedan od najagilnijih u taboru "zmajeva".

Međutim, danas nije bio njegov dan jer je promašio nekoliko dobrih prilika, pogodivši i prečku i stativu, a kad bi uspio da pogodi metu, ispriječio se odlični golman Stas Pokatilov.

Ipak, sigurno novi napadač Intera neće biti posebno razočaran što se nije upisao u strijelce jer je BiH osigurala tri vrijedna boda nakon čega je i zasjela na drugu poziciju u Grupi D.

Bh. fudbaleri su evidentno bili bolji rival na "Astana Areni" u Nur-Sultanu i poveli golom Smaila Prevljaka u 25. minutu, nakon sjajnog centaršuta Stevanovića, a isti akteri su doveli do mat-pozicije i u 66. minutu.

Stevanović je centrirao, Džeko prebacio na drugu stativu, a centarfor Eupena je rutinski plasirao u mrežu - 0:2.

Iako je Kazahstan evidentno nekvalitetniji od "zmajeva", vrijedi napomenuti da je Petev danas imao mnogo kadrovskih problema - nije mogao da računa na čak šestoricu standardnih reprezentativaca zbog povreda, i četvoricu igrača zbog neizdavanja viza.

Ipak, njegov tim je uspio da bez većih problema stigne do pobjede i prekine "crnu" seriju koja je trajala 692 dana kad je riječ o takmičarskim mečevima.

To će svakako biti dodatni motiv za "zmajeve" pred možda i najvažniju utakmicu u ovim kvalifikacijama - gostovanje Ukrajini u Lavovu za tri dana.

KAZAHSTAN: Pokatilov, Bitsrov, Mali, Alip, Vorgovskli, Logvinenko, Kuat, Šomko, Zaintdinov, Žukov, Šetkin.

BiH: Šehić, Ćivić, Kovačević, Ahmedhodžić, Kolašinac, Stevanović, Gojak, Hadžiahmetović, Cimirot, Prevljak, Džeko.

GRUPA D - 7. KOLO:

Kazahstan - BiH 2:0 (2:0)
/Prevljak 25, 66/

Finska - Ukrajina (18.00)

Standings provided by SofaScore LiveScore

NAJAVA

Reprezentacija BiH nije se proslavila u dosadašnjem dijelu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

"Zmajevi" su na četiri prethodna meča ostvarili tri remija i poraz, a od dolaska bugarskog stručnjaka na klupu bh. tim nije upisao niti jednu pobjedu u zvaničnim utakmicama.

Duel u Kazahstanu počinje u 15 časova, a tekstualni prenos pratite na MONDO portalu. Detalje meča potražite u sekciji RAZVOJ DOGAĐAJA.

Niz od 14 utakmica bez trijumfa, računajući sva takmičenja, reprezentacija BiH prekinula je u septembarskom prijateljskom meču protiv Kuvajta (1:0), a bh. selekcija sada želi da dođe i do prvog slavlja u službenim utakmicama.

Brojni problemi pratili su BiH pred današnji meč, od povreda i odustajanja, do neprijatnosti u vezi sa vizama, ali sve to danas pada u zaborav i "zmajevi" će morati da se okrenu onom što ih očekuje na terenu.

Miralem Pjanić i Luka Menalo pogađali su tada za domaćina, a prethodno je iznenađujuće vođstvo Kazahstanu donio Islabmek Kuat. Činilo se da će BiH slaviti 2:1, ali je onda u 95. minutu šokantno izjednačenje omogućio Baktijor Zajnutdinov.

Francuska je lider grupe D sa 12 bodova, slijede Ukrajina i Finska sa po pet, dok začelje tabele pripada BiH i Kazahstanu, koje su sakupile po tri boda.

16:57

- kraj -

16:50

Pet minuta sudijske nadoknade

Italijanski arbitar je produžio meč još pet minuta.

16:50

KOLAŠINAC!

Lijevi bek BiH se našao u šansi, ali je iskosa uputio nešto između centaršuta i udarca. Snažno, ali neprecizno.

16:45

Pet minuta do kraja...

BiH ima sigurno vođstvo i na dobrom je putu da osvoji sva tri boda u Kazahstanu.

16:39

Izmjena u "zmajevima"

U igri je Ermedin Demirović umjesto junaka utakmice Prevljaka!

16:39

DŽEKO - novi promašaj!

Nevjerovatno, šta je promašio Džeko! Sa pet metara glavom je šutirao pored gola!

16:29

STATIVA!

Poslije kornera, Džeko je najbolje skočio i dobro šutirao, ali je ovoga puta stativa bila saveznik Kazahstana.

16:28

PREČKA!

Poslije povratne lopte Stevanovića, Džeko je pogodio prečku. Šteta!

16:27

ŠEHIĆ!

Dobar napad domaćina, Kuat je sa ivice kaznenog prostora gađao sami ugao, ali Ibrahim Šehić je bio dobro postavljen.

16:25

GOOOL!

Ponovo je Stevanović bio ključni akter - centrirao je u peterac, Džeko je prebacio loptu na drugu stativu, a Prevljak je smirio i plasirao u mrežu Kazahstana - 0:2!

16:23

DŽEKO!

Nova šansa za kapitena, ali i ovoga puta je sjajno odbranio golman Pokatilov.

16:22

CIMIROT!

Sjajno je Prevljak uposlio Gojka Cimirota, ali je on šutirao iznad prečke. Odmah potom je i zamijenjen. Selektor Petev je poslao na teren Adija Nalića.

16:21

Izmjena kod Kazahstana

Aleksej Šetkin je napustio teren, a ušao Oralkan Omirtajev.

16:17

Džeko je ostao da leži...

Ali, na sreću, biće sve ok sa napadačem milanskog Intera i kapitenom "zmajeva".

16:13

GOJAK, PA DŽEKO!

Dvije solidne šanse kreirali su "zmajevi" na samom početku drugog dijela - Amer Gojak je odabeo projektil koji je odbranio domaći golman, da bi potom kapiten BiH bio za malo neprecizan.

16:03

46' - Počelo je drugo poluvrijeme

Nema izmjena, "zmajevi" u istom sastavu počinju drugih 45 minuta.

15:49

POLUVRIJEME

Desetkovani sastav "zmajeva" sasvim zasluženo vodi nakon prvih 45 minuta u Nur-Sultanu protiv Kazahstana. Smail Prevljak bio je jedini strijelac - Kazahstan - BiH 0:1.

15:48

45' - Još jedan žuti za domaće

Oštar start nad Hadžiohmetovićem, Šomko je "požutio".

15:45

43' - Ćivić izblokiran

Ipak ništa od prijetnje. Ćivićev šut je izblokiran, biće samo korner za BiH.

15:45

42' - Prvi žuti karton

Logvinenko je prvi igrač u bilježnici Mase. Nakon prekršaja nad Prevljakom, italijanski arbitar bio je primoran da kapitenu Kazahstana pokaže žuti karton.

Dobra prilika za BiH da zaprijeti iz prekida, sa nekih 17 metara.

15:41

39' - Ponovo prijeti Džeko

Sada je Ćivić centrirao sa lijeve strane, tražio Džeku, ali kapiten BiH je i ovaj put neprecizan.

15:40

38' - Džeko neprecizan

Ponovo je po desnoj strani odlično prošao raspoloženi Stevanović, uputio centaršut, ali ovaj put Džeko nije uspio na najbolji način da reaguje glavom i lopta je završila pored stative.

15:37

34' - Rasplamsala se borba

Pokušavaju domaći doći do daha, rasplamsala se sada borba na sredini terena, ali problema za odbranu "zmajeva" nema. Svi napadi Kazahstanaca završavaju se daleko od Šehićevog gola.

15:28

25' - GOOOL!!! BiH vodi!

Precizan centaršut Stevanovića, odlična reakcija Prevljaka, koji glavom pogađa za 0:1!

15:18

16' - Opet prilika za BIH

Kombinovali su gosti na malom prostoru, na kraju je pokušao Prevljak nakon asistencije Stevanovića, ali nije dobro zahvatio loptu i ona je otišla visoko preko gola.

15:14

11' - Prva prijetnja

Prva šansa na meču, i to za goste. Iz teške situacije, između dvojice čuvara, šutirao je glavom Stevanović, ali je Pokatilov bio siguran i odbranio udarac nekadašnjeg fudbalera zvorničke Drine, Borca i Željezničara.

15:11

10' - Bez prilika

Nakon blage terenske inicijative domaćih na startu susreta, probudili su se "zmajevi", imaju posjed, ali prilika u prvih 10-ak minuta nema.

15:02

1' - Počela je utakmica

13:39

SASTAVI:

• KAZAHSTAN: Pokatilov, Vorogovski, Alip, Mali, Bistrov, Šomko, Logvinenko, Kuat, Zajnutdinov, Šetkin, Žukov. Selektor: Talgat Baisufinov.
  • BIH: Šehić, Ćivić, Kovačević, Ahmedhodžić, Kolašinac, Stevanović, Gojak, Hadžiahmetović, Cimirot, Prevljak, Džeko. Selektor: Ivajlo Petev.

13:31

Italijan na centru

Italijanski arbitar Davide Masa sudiće na meču Kazahstan - BiH.

13:26

Dobro došli na MONDO live...

UKRATKO

• BiH i Kazahstan do sada su odigrali samo jedan meč. Na "Bilinom polju" 7. septembra bilo je 2:2, pa će reprezentativci BiH sada pokušati da se revanširaju Kazahstancima i dođu do prve "trojke" u kvalifikacionoj grupi D.