bih finska
 bih finska

Kraj nade! BiH se porazom od Finske oprostila od baraža, Mundijal 2022 ostaje samo san za "zmajeve"!

Igrači Ivajla Peteva poraženi su danas od Finske na Bilinom polju rezultatom 1:3, te pred meč sa Ukrajinom u utorak nemaju ni matematičku šansu da se nađu u baražu.

bih finska  Izvor: Anadolija/Samir Jordamović

BiH se oprostila od baraža!

"Zmajevi" su danas, u pretposljednjem meču kvalifikacija za Mundijal 2022, poraženi na Bilinom polju od Finske rezultatom 1:3 i pred meč sa Ukrajinom, koji se igra u utorak od 20.45 časova, ostali bez šansi da zaigraju u baražu.

BiH - FINSKA 1:3 (0:1)
/Menalo 69 - Fors 29, Lod 51, O'Šonesi 73/

Pulenima Ivajla Peteva, kojem danas na raspolaganju nje bio Edin Džeko zbog povrede zadnje lože, bio je dovoljan i remi u ovom duelu, kako bi se, uz eventualni trijumf u utorak nad Ukrajinom, našli u željenom baražu.

Ipak, u sjajnoj atmosferi Bilinog polja, "zmajevi" nisu uspjeli da ostvare povoljan rezultat, pa će odlazak u Katar za ovu generaciju bh. fudbalera ostati samo san.

Sve greške koje je večeras napravio bh. tim igrači Markua Kanerve su iskoristili. "Zmajevi" su sebi dopustili da prime dva gola sa igračem više na terenu – drugi neposredno nakon gola Luke Menala za 1:2 – pa je poraz, praktično, bio neminovan.

BiH je ušla agresivnije u meč, tražili su domaći od arbitra Majkla Olivera da dosudi jedanaesterac nakon igranja rukom jednog defanzivca gostiju, ali se Englez nije oglasio...

A bio je to tek uvod u brojna dešavanja na zeničkom stadionu.

Polovinom prvog dijela, rukom je pred golom Ibrahima Šehića igrao Miralem Pjanić nakon jednog udarca Finaca iz daljine, a ovog puta se čula pištaljka engleskog djelioca pravde.

Temu Puki, kojeg "zmajevi" pamte još iz prošlog kvalifikacionog ciklusa, preuzeo je odgovornost, ali je Šehić pročitao njegovu namjeru, za erupciju oduševljenja na tribinama.

Ista je, ipak, kratko trajala, obzirom da je u 29. minutu Finska stigla do prednosti.

Puki i Kamara su odigrali dupli pas, a lopta je u petercu stigla do Forsa, koji se najbolje snalazi pred Šehićevim golom.

Deset minuta kasnije, gostujuća ekipa ostala je sa desetoricom na terenu.

Zbog starta nad Kolašincem (kojeg je zbog povrede zamijenio Demirović), isključen je Raitala, ali su Finci, i sa deset igrača na terenu uspjeli ne samo da sačuvaju kapital, već i da ga uvećaju.

Poslije samo šest minuta igre u nastavku, bilo je 0:2 – Puki je proigrao Vaisanena, a ovaj Loda, koji nakon neodlučnosti defanzivne linije BiH matira Šehića.

Nada da bi BiH iz ovog meča ipak mogla da izvuče pozitivan rezultat javila se u 69. minutu, kada je akciju dvojice Dinamovaca, Amera Gojaka i Luke Menala, ovaj drugi krunisao golom, ali su Finci samo četiri minuta kasnije ponovo "ohladili" Bilino polje.

Izveden je slobodan udarac sa desne strane, a sam je pred golom BiH ostao O'Šonesi koji je rutinski matira Šehića!

Pregledao se snimak, da bi se utvrdilo da li je prilikom upućivanja lopte bio u ofsajdu, ali gol je bio regularan, za, ispostavilo se, kraj nade da bi BiH mogla da se nađe u baražu za Mundijal u Kataru.

BiH: Šehić, Ahmedhodžić, Saničanin, Kolašinac (od 39. Demirović), Ćivić, Hadžiahmetović (od 56. Prcić), Pjanić (od 66. Sušić), Cimirot (od 56. Gojak), Stevanović, Prevljak, Krunić (od 66. Menalo). Trener: Ivajlo Petev.

FINSKA: Hradecki, O'Šonesi, Lod (od 76. Uronen), Fors (od 46. Nisila), Raitala, Hamalainen, Kamara, Šiler, Ivanov (od 80. Arajuri), Vaisanen, Puki (od 80. Jensen). Trener: Marku Kanerva.

Standings provided by SofaScore LiveScore

16:59

KRAJ

Završen je meč u Zenici, Finska je savladala BiH rezultatom 1:3 i ugasila nade bh. tima da bi mogao da se nađe u baražu za Svjetsko prvenstvo koje se naredne godine igra u Kataru.

16:54

Oliver je produžio meč za četiri minuta

16:52

88' - Kakva šansa za BiH!

Blokiran je udarac Prevljaka u posljednji čas, malo je nedostajalo da bude 2:3!

16:49

Još pet minuta do kraja

16:47

83' - Žuti karton za Prcića

16:45

80' - Dvostruka promjena kod Finaca

Izašli su Puki i Ivanov, na terenu su Jensen i Arajuri.

16:42

16:42

78' - Prcić!

Poslije odlične akcije, Prcić je šutirao, ali Hradecki uspijeva da interveniše!

16:40

76' - Umjesto Loda, u igri je Uronen

16:37

73' - GOOOOOL, 1:3!

Ponovo su Finci "ohladili" navijače u Zenici!

Izveden je slobodan udarac sa desne strane, a sam je pred golom BiH ostao O'Šonesi koji rutinski matira Šehića!

Pregledao se snimak, da bi se utvrdilo da li je prilikom upućivanja lopte bio u ofsajdu, ali gol je regularan.

Finci postižu drugi gol sa igračem manje...

16:35

71' - Opet Menalo...

Bio je Menalo u novoj šansi, ali ovog puta šutira direktno u Hradeckog!

16:33

69' - GOOOOOL, 1:2!

Vraća se BiH u igru, 1:2!

Izveo je Gojak slobodan udarac sa lijeve strane, a onda Menalo sjajno reagovao - oživljena je nada u pozitivan rezultat!

16:30

66' - Nova dupla promjena kod "zmajeva"

Van igre će Pjanić i Krunić, a na terenu su Sušić i Menalo.

16:25

61' - Prcić preko gola!

Oprobao je Sanjin Prcić udarac, ali šutira preko prečke finskog gola!

16:23

16:19

56' - Dvostruka izmjena u BiH

Izlaze Cimirot i Hadžiahmetović, na terenu su Gojak i Prcić.

16:16

51' - GOOOOOL, 0:2!

Finci su udvostručili prednost, i to sa igračem manje!

Puki je proigrao Vaisanena, a ovaj odigrao za Loda, koji matira Šehića...

"Zmajevi" su sada u teškoj situaciji, šansa za plasman u baraž je sve manja...

16:13

49' - Krunić!

Oprobao je Krunić udarac sa distance, ali je dobro bio postavljen čuvar mreže Finaca!

16:11

47' - Puki u sjajnoj šansi!

Moglo je da bude 0:2, ali su "zmajevi" imali mnogo sreće u ovoj situaciji!

Temu Puki je ostao sam na vrhu šesnaesterca, šutirao, ali je lopta "prohujala" pored desne stative!

16:09

46' - Prva izmjena kod Finaca

Umjesto strijelca Forsa, na terenu je Nisila. Počelo je drugih 45 minuta!

15:59
Izvor: FEHIM DEMIR/EPA

15:55

15:52

Kraj prvog poluvremena

Završeno je prvih 45 minuta, BiH - Finska 0:1!

Sjajan meč gledamo na Bilinom polju! Prvo su Finci promašili penal preko Pukija čiji udarac je odbranio Šehić, zatim je Fors doveo goste do vođstva, da bi potom rival ostao sa desetoricom nakon isključenja Raitale!

15:50

45+2' - Dvije sjajne šanse za BiH!

Prvo je O'Šonesi izblokirao Hadžiahmetovića, a onda Prevljak šutira preko gola!

15:47

Tri minuta sudijske nadoknade

15:44

15:44

42' - Prevljak!

Nakon kornera sa desne strane, došla je lopta na lijevu, sa koje Prevljak šutira preko gola!

15:42

39' - Kolašinac ne može da nastavi meč

Defanzivac "zmajeva" seli se na klupu zbog povrede, a na terenu je napadač Ermedin Demirović.

15:41

39' - Loš udarac Krunića!

Izveo je Pjanić slobodan udarac, ali je Krunić potom loše zahvatio loptu.

15:40

37' - Crveni karton za Raitalu!

Pobjegao je Sead Kolašinac Juki Raitalu koji je oštro startovao na njega i zaradio crveni karton!

15:37

Trenutno stanje tabeli

Uz ovaj rezultat, "zmajevi" gube sve šanse kada je u pitanju potencijalni plasman u baraž:

15:33

29' - GOOOOOL, 0:1!

Finci su poveli na Bilinom polju!

Puki i Kamara su odigrali dupli pas, a potom je napadač Noriča odigrao u sredinu gdje se najbolje snašao Markus Fors!

15:31

15:27

25' - NEMA GOLA, BRANI ŠEHIĆ!

Temu Puki je uzeo loptu - a Ibrahim Šehić je odbranio taj udarac za erupciju oduševljenja na Bilinom polju!

15:25

23' - Penal za Finsku!

Miralem Pjanić je nakon jednog šuta Finaca iz daljine igrao rukom, a Majkl Oliver je dosudio jedanaesterac!

"Požutio" je Pjanić u toj situaciji.

15:25

22' - Moglo je da bude kobno!

Siniša Saničanin je napravio veliku grešku, Temu Puki je krenuo sam ka Šehiću, ali je štoper Partizana u posljednji čas ispravio svoju grešku!

15:24

20 - Fors sam pred golom BiH!

Markus Fors našao se sam u šesnaestercu BiH nakon centaršuta Nike Hamalainena, ali je iz izgledne pozicije šutirao direktno u Ibrahima Šehića!

15:14

11' - Pjanić!

U sjajnoj šansi se našao jedan od najiskusnijih u taboru "zmajeva"!

Sead Kolašinac je prošao po lijevoj strani, odigrao povratnu loptu za Miralema Pjanića koji je šutirao sa 15 metara, ali je bio veoma neprecizan!

15:13

10' - Prvi opasniji napad Finske

Zaprijetili su gosti po lijevoj strani, ali je Ibrahim Šehić dobro intervenisao.

15:11

8' - BiH traži penal!

Nakon prizemnog centaršuta Gojka Cimirota, lopta je u ruku pogodila jednog igrača Finske.

"Zmajevi" su tražili penal, ali se Majkl Oliver nije oglasio!

15:09
Izvor: MONDO

15:06

3' - BiH je izvela prvi korner

Miralem Pjanić je izveo prvi udarac iz ugla, ali odbrana Finske otklanja opasnost ispred gola Lukasa Hradeckog.

15:03

1' - Počela je utakmica u Zenici!

14:57

Uskoro počinje meč u Zenici, trenutno se intoniraju himne

14:29

Kako izgleda "Bilino polje" 30 minuta prije početka?

14:18

Zagrijava se atmosfera...

13:36

Meč sudi Englez kojeg mrze navijači Juventusa

Na centru u Zenici naći će se engleski arbitar Majkl Oliver.

Svjetskoj javnosti je najpoznatiji po sviranom penalu za Real Madrid u revanšu četvrtfinala Lige šampiona protiv Juventusa, koji je odigran 11. aprila 2018. godine.

"Kraljevski klub" je slavio u Torinu (0:3), a kad je na "Santjago Bernabeu" Juve poveo istim rezultatom i kad se činilo da će utakmica ući u produžetke, Oliver je pokazao na bijelu tačku za Real Madrid nakon što je Mehdi Benatija oborio Lukasa Vaskeza u kaznenom prostoru.

Uzalud su protestovali "bjankoneri", posebno tadašnji kapiten Đanluiđi Bufon, koji je zaradio crveni karton, pa je na gol stao Vojćeh Šćešni. Međutim, Kristijano Ronaldo je bio neumoljiv, pogodio je iz jedanaesterca i odveo Real Madrid u polufinale.

Nakon toga su uslijedile prijetnje supruzi engleskog arbitra (Lusi Oliver), zbog čega je policija vodila istragu. Čak su na njihovoj porodičnoj kući lupali na vrata i vrijeđali sudiju, a zbog komentara na njegov račun, sankcionisan je i Bufon sa tri meča zabrane nastupa.

Ove godine, dijelio je pravdu na finalu FA kupa između Čelsija i Lestera, koji je po prvi put u 137. godišnjoj istoriji pripao "lisicama". Strijelac jedinog pogotka na "Vembliju" bio je Juri Tilmans.

Takođe, sudio je i revanš utakmicu Lige Evrope između Kluža i Crvene zvezde i praktično već na samom početku razriješio sve dileme oko prolaska u dalje takmičenje s obzirom da je poslije beogradskih 4:0, na startu revanša u Rumuniji dosudio penal za crveno-bijele, koji je u gol pretvorio Aleksandar Katai.

13:32

Mora se bez Džeke...

Kapiten BiH će zbog povrede propustiti meč, a saigračima je posredstvom društvenih mreža poslao poruku nekoliko sati prije utakmice...

BiH: Šehić, Ahmedhodžić, Saničanin, Kolašinac, Ćivić, Hadžiahmetović, Pjanić, Cimirot, Stevanović, Prevljak, Krunić. Trener: Ivajlo Petev.

FINSKA: Hradecki, O'Šonesi, Lod, Fors, Raitala, Hamalainen, Kamara, Šiler, Ivanov, Vaisanen, Puki. Trener: Marku Kanerva.