Istorija! Kanada otišla na Svjetsko prvenstvo, čekala je od 1986: Borjan i ekipa stvorili čudo - ovo su heroji nacije!

Njihova priča je jedna od najljepših u aktuelnim kvalifikacijama za Mundijal u Kataru.

kanada ide na svjetsko prvenstvo  Izvor: Profimedia

Ono što je bilo poznato još u januaru, sada je definitivno – Kanada se plasirala na Svjetsko prvenstvo u fudbalu! Tek drugi put u istoriji, a prvi put poslije 1986, tamošnja reprezentacija igraće na Mundijalu, gdje će je predvoditi kapiten, golman Crvene zvezde Milan Borjan.

Trijumfom protiv Jamajke u Torontu (4:0), Kanađani su definitivno osvojili prvo mjesto u završnoj rundi Konkakaf zone, ostavivši za sobom favorite – Ameriku i Meksiko, koji su takođe blizu direktnog plasmana.

I u meču protiv Jamajke, strijelac važnog gola bio je Kajl Larin, napadač Bešiktaša koji je dao gol i u vjerovatno presudnoj pobjedi protiv selekcije SAD u januaru. On je u 13. minutu najavio veliko slavlje, a svaku dilemu je otklonio Tejdžor Bjukenan, krilni napadač Briža. On je dao gol u 44. minutu i praktično "ovjerio" plasman svog tima u Kataru.

Bivši premijerligaški napadač Džunior Hoilet dao je gol za 3:0 u 83. minutu, a velikih 4:0 zaokružio je autogol Jamajke. U tom trenutku, na terenu je bio i kanadski rekorder Atiba Hačinson, koji igra za reprezentaciju svoje zemlje od 2003. i dočekao je da sa njom poslije skoro 20 godina proslavi ovako veliki uspjeh.

Još veću težinu ovom rezultatu daje to što se Kanada plasirala praktično bez svog najboljeg igrača, zvijezde Bajerna Alfonsa Dejvisa. On je propustio čak šest utakmica kvalifikacija zbog zdravstvenih problema - najprije zbog koljena, a potom i zbog srca zbog čega ga nije bilo u posljednjih pet kvalifikacionih susreta. Pogledajte kako je on ispratio završetak meča i u suzama proslavio plasman: