Povratak otpisanih! Salernitana je pobjegla iz zone ispadanja! Milan Đurić i Ivan Radovanović na korak od opstanka!

Tim iz Salerna je prešao put od potpuno "otpisanog" do realnih šansi da izbori opstanak.

Salernitana - Venecija- Serija A Izvor: EPA/MASSIMO PICA

Prije mjesec dana, činilo se da će Salernitana gotovo sigurno preseliti u Seriju B na kraju sezone, ali je u posljednjih pet mečeva zabilježila četiri pobjede i remi, pa je na dobrom putu da osigura opstanak u elitnom rangu italijanskog fudbala.

Posljednji sedmi trijumf u sezoni, izabranici Davidea Nikole osigurali su u četvrtak protiv Venecije u zaostalom meču 20. kola, koji je trebao biti odigran 6. januara, ali je odgođen zbog pandemije korona virusa.

SALERNITANA - VENECIJA 2:1 (1:0)
/Bonacoli 7 pen, Verdi 67 - Anri 58/

Poslije dugo vremena klub sa "Areki" stadiona je pobjegao iz opasne zone, a do ovjere opstanka u Seriji A, će za vikend morati da pobijedi Kaljari, koji je takođe direktan rival u borbi za elitnim statusom i naredne sezone.

Već na samom početku današnje utakmice zbog igranja rukom u kaznenom prostoru dosuđen je penal za domaćina, koji je sigurno izveo Federiko Bonacoli postigavši svoj deveti pogodak u prvenstvu - 1:0.

Internacionalac iz Bosne i Hercegovine Milan Đurić našao se u dobroj šansi u 37. minutu da povisi prednost Salernitane, primio je loptu i dobro šutirao, ali je obrambeni fudbaler klizećim startom blokirao njegov šut.

Srpski internacionalac Ivan Radovanović odigrao je svih 90 minuta za pobjedničku ekipu.

Gosti se u nastavku nisu predavali i uspjeli su u 58. minutu da stignu do izjednačenja - Tomas Anri je pokupio otpadak nakon odbrane golmana domaćih Luiđija Sepe i pogodio mrežu - 1:1.

Nakon izjednačenja, trener Salernitane je napravio dvostruku izmjenu u 62. minutu i uveo Grka Jorgosa Kastanosa i Simonea Verdija, a upravo je Italijan praktično u prvom kontaktu s loptom pogodio mrežu gostiju sjajnim udarcem - 2:1.

Verdiju je ovo bio četvrti pogodak na 12. meču u dresu Salernitane, koliko je postigao i na čak 69 nastupa za Torino.

Pokušavali su fudbaleri Venecije do kraja da ponovo izjednače, ali nisu uspjeli da izbjegnu 10. uzastopni poraz. Štaviše u 90. minutu Velšanin Itan Ampadu je izgubio živce i za 30-ak sekundi zaradio dva žuta, odnosno crveni karton!

Venecija je tako propustila "posljednji voz" za opstanak u eliti iako još postoje teoretske šanse da u preostala tri kola mogu napraviti čudo.