BiH je savladala Finsku sa 3:2 i osvojila tri bitna boda u borbi za prvo mjesto u grupi 3.

BiH Finska Liga nacija prenos uživo Izvor: MONDO/Sport1/Sanel Konjhodžić

Kakva utakmica!

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine je na Bilinom polju, uz veliku podršku sa tribina, savladala reprezentaciju Finske rezultatom 3:2. Junka večerašnje pobjede bio je Edin Džeko koji je pogodio dva puta dok je Pjanić jednom i to sa bijele tačke savladao Radeckog.

Bosna i Hercegovina - Finska 3:2 (2:2)
/Pjanić 5, Džeko 29, 58 - Puki 10, Kalman 18/

Odlično je počelo za našu reprezentaciju. Već u petom minutu nakon prekršaja nad Džekom, galavni sudija je pokazao na bijelu tačku. Siguran sa "kreča" bioje Miralem Pjanić.

Nagovještaj kakvu ćemo utakmicu gledati dobili smo već u 10. minutu kada je Puki pogodio za 1:1. Osam minuta kasnije šok na Bilinom Polju. Ovog puta za Finsku je pogodio Kalman na asistenciju Pukija.

U 29. minutu Edin Džeko pogađa za izjednačenje na fenomenalnu asistenciju Pjanića, ali pomoćni sudija pokazuje na ofsajd.Međutim, nakon konsultacije sa VAR-om glavni arbitar pokazuje na centar.

Drugo poluvrijeme donijelo dobru igru "zmajeva", a nagrada je stigla u 58. minutu kada je Džeko pogodio za konačnih 3:2. Treba dodati kako su Finci imali dva zicera, ali na svu sreću po "zmajeve" su bili neprecizni.

Inače, moramo naglasiti da je Džeko postao rekorder kao najstariji igrač koji je postigao gol u dresu BiH. Taj rekord držao je Emir Spahić koji je dao dva gola protiv Estonije na otvaranju kvalifikacija za SP 2018. godine sa 36 godina i 19 dana.

Više detalja klikom na "RAZVOJ DOGAĐAJA".

22:38

- Kraj -

22:35

90+1' - Tri minute sudijske nadoknade i žuti za Peteva

22:29

86'- Griješi Ivanov, korner za "zmajeve"

Deveti korner za "zmajeve". Džeko je pokušao glavom, ali je lopta išla pravo u Radeckog koji to brani bez problema.

22:27

84'- Slobodan udarac za goste iz zone šuta

Žuti karton za Gojaka.

22:26

83'- Šut Pukija, korner za Finsku

Čisti to Milićević.

22:25

81'- Izmjena kod Finske

Izlazi Niskanen, a umjesto njega ulazi Tejlor.

22:23

80'- Još deset minuta do kraja plus sudijska nadoknada

22:21

77'- Posljednja izmjena za "zmajeve"

Izašao je večeras raspoloženi Pjanić, a u igru je ušao Amer Gojak.

22:20

76'- Šansa za Džeku

Odlično je istrčao kontru Džeko, ali njegov udarac zastavlja Radecki.

22:17

73'- Izmjene u obje reprezentacije

Izlazi Ahmedhodžić, a u igru ulazi Kovačević. Kod Finaca je izašao Kalman, a ušao Pohjanpalo.

22:16

72'- Odlična parada Šehića

Ponovo Finci prijete zaustavio je to Šehić

22:14

69'- Pokušaj Džeke zaustavlja Radecki

22:12

68'- Izmjena u našoj reprezentaciji

Izašao je Sead Kolašinac, a u igru ulazi Eldar Ćivić

22:10

66'- Povukla se naša reprezentacija

22:08

64'- Velika prilika za Fince, nevjerovatan promašaj

Niskanen je bio sam pred Šehićem, ali je šutirao pored gola. Dugo će se pričati o ovom promašaju

22:05

62'- Korner za Finsku

Čisti to naša odbrana

22:02

58'- Džekoooo ponovo pogađaa

Pogodio je Edin Džeko udarcem sa dvadesetak metara. Eksplodiralo je Bilino polje!

22:00

56'- Kakva greška naše odbrane

Velika pogreška Ahmedhodžića koji je poklonio loptu Pukiju, ali na svu sreću isti je bio neprecizan.

21:57

53'- Sada Finci imaju terensku inicijativu

21:54

50'- Ponovo gužva pred Finskim golom

Pritisak naše reprezentacije u drugom poluvremenu. Pjanić je imao dobru priliku, ali je izgubio loptu.

21:50

46'- Korner za "zmajeve"

Opasno je bilo pred golom Finske

21:49

- Počelo je drugo poluvrijeme -

Na poluvremenu su obje reprezentacije napravile po dvije izmjene. Iz igre su izašli Duljević i Prcić, a u igru sz ušli Milićević i Hadžiahmetović. Kod Finaca su izašli Nisila i Vaisanen, a umjesto njih ušli su Ivanov i Kamara.

21:41

Rumunija - Crna Gora

U drugom susretu naše grupe Crna Gora vodi protiv Rumunije, nakon prvog poluvremena, sa 0:1 golom Mugoše iz 42. minuta.

21:34

- Kraj prvog poluvremena -

21:32

45+2'- Žuti karton za Prcića

Zaustavio je Prcić Pukija koji je bio u naletu, a sudija mu je zasluženo pokazao žuti karton

21:32

45+2'- Šesti korner za "zmajeve"

21:30

45+1'- Dvije minute nadoknade

Pokazao je četvrti sudija da će se igrati još dvije minute

21:29

44'- Oštar centaršut Pjanića

Oštar centaršut Pjanića završio je u rukama Radeckog

21:25

38'- Prilika za Krunića

Odlična kombinacija naše reprezentacije nakon slobodnog udarca, ali Krunić nije uspio da iskontroliše loptu.

21:21

37'- Prvi korner za Finsku

Bez problema to čisti naša odbrana, nakon čega je Menalo išao sam u kontru, ali je zaustavljen.

21:17

Fotogalerija sa Bilinog polja

21:15

29'- Džeko postiže pogodak! 2:2

Džeko vraća stvari na početak! Pobjegao je naš kapiten odbrani i pogodio mrežu Radeckog. Sudija je signalizovao ofsajd, ali je VAR utvrdio da je sve čisto! Pjanić je upisao odličnu asistenciju.

21:12

28'-Bolja igra naše reprezentacije

21:08

23'- Pokušaj Menala

Lijepo je Džeko spustio loptu na Menala koji šutira pored gola

21:05

18'- Finci stižu u vođstvo! 1:2

Loše reakcija naše odbrane. Pogodio je Kalman na asistenciju Pukija.

"Zmajevi" su primili dva gola iz dva šuta.

21:01

16'- Odlična šansa za "zmajeve"!

Šutirao je Duljević, ali brani to Radecki. Biće to četvrti korner za našu reprezentaciju

20:58

14'- Mirniji period igre

20:55

10'- Finci stižu do izjednačenja 1:1

Pogodio je Temu Puki nakon lijepe akcije i kontranapada.

20:54

8'- Pokušaj Džeke nakon kornera

Ostao je Džeko sam na sedam metara od gola, ali je njegov udarac otišao pored gola.

20:52

8'- Drugi korner za "zmajeve"

20:50

5'- Vode "zmajevi" 1:0!

Siguran sa bijele tačke bio je Miralem Pjanić.

20:49

4'- Penal za "zmajeve"!

Vaisanen je faulirao Džeku nakon kornera, a glavni arbitar je bez razmišljanja pokazao na bijelu tačku! Treba dodati kako je Vaisanen "požutio" nakon ovog prekršaja.

20:47

3'- Prvi korner za "zmajeve"

20:47

2'- Pokušaj Prcića

Udarac Prcića sa ruba šesnaesterca otišao je pored stative.

20:45

1' - Utakmica je počela!

20:38

- Podrška i za Finsku -

Na stadionu Bilino polje nalazi se i pedesetak navijača Finske koji će pružiti podršku svojoj reprezentaciji.

20:30

- Sve je spremno za početak -

20:16

- Bugarski arbitri večeras dijele pravdu -

Susret u Zenici sudiće Georgi Kabakov (36) iz Bugarske. Kabakov je od 2013. godine FIFA sudija, a prvi put će dijeliti pravdu našoj A selekciji. Pomoćnici će mu biti sunarodnjaci Martin Margaritov te Dijan Valkov, dok je četvrti sudija Dragomir Draganov, takođe iz Bugarske. U VAR sobi biti Ivajlo Stojanor te Ivo Kolev.

20:09

- Zmajevi će imati veliku podršku večeras -

Prema atmosferi viđenoj danas na ulicama Zenice čini se kako se vratilo povjerenje navijača u reprezentaciju, a tome svjedoči i Bilino polje koje se polako puni.

19:57

- Sedmi međusobni duel -

Selekcije BiH i Finske će večeras odigrati sedmi međusobni duel. Do sada su obje reprezentacije ostvarile po dvije pobjede, a dva meča su završena bez pobjednika. Zanimljivo da je gol razlika 9:9. BiH je na svom terenu igrala tri puta sa Finskom te ostvarila dvije pobjede, dok je jednom izgubila.

19:41

Bez navijača na južnoj tribini

Disciplinska komisija Evropske fudbalske federacije donijela je odluku da zbog rasističkog ponašanja navijača u duelu sa Rumunijom (1:0) i utrčavanja na teren zatvori južnu tribinu kapaciteta 1500 mjesta.

Takođe, bh. kuća fudbala kažnjena je i novčano, pa će se tako kasa UEFA biti punija za 14.500 evra, saopšteno je ove nedjelje iz FS BiH.

19:28

- Sastav Finske -

Početnih jedanaest: Hradecki, Niskanen, Jensen, Teno, Vaisanen, Soisalo, Nisila, Šuler, Lingman, Kalman, Pukki

19:22

- Sastav Bosne i Hercegovine -

Za BiH od prve minute igraju: Ibrahim Šehić, Miroslav Stevanović, Anel Ahmedhodžić, Dennis Hadžikadunić, Sead Kolašinac, Luka Menalo, Miralem Pjanić, Sanjin Prcić, Rade Krunić, Haris Duljević i Edin Džeko.

Na klupi su: Vasilj, Ćetković, Ćivić, Miličević, Saničanin, Bešić, Prevljak, Cimirot, Gojak, Hadžiahmetović, Kovačević i Demirović.