Ne zaboravlja porijeklo: Otkriveno zašto je Lukaku slavio gol sa "pištoljem uperenim u sljepoočnicu"

Roma remizirala sa Fejnordom u plej-ofu Lige Evrope, a Romelu Lukaku postigao jedini gol za "vučicu".

Roma, Romelu Lukaku Izvor: Hollandse Hoogte / Shutterstock Editorial / Profimedia

U prvom meču plej-of runde Lige Evrope, Fejnord i Roma odigrali su 1:1 u Roterdamu, a remi gostima iz Rima donio je Romelu Lukaku golom u 67. minutu. Prethodno je Igor Paišao u nadoknadi prvog poluvremena pogodio za vođstvo domaćina, koji u nastavku nije usio da sačuva prednost, pa će revanš na rimskom "Olimpiku" za sedam dana dočekati bez prednosti.

Gol za izjednačenje Lukaku je proslavio pomalo kontroverzno. Jednu ruku stavio je tako da imitira pištolj uperen u sljepoočnicu, dok je drugom prekrio usta, a bila je to poruka za sve u zemlji porijekla njegove porodice.

Naime, reprezentativac Belgije rođen je u Antverpenu, ali su njegovi roditelji porijeklom iz DR Konga. Lukaku pogotke obično proslavlja vojničkim pozdravom i stavlja prst na usne, oponašajući tišinu, dok je sada imao potpuno drugačiji gest.

Bila je to referenca na rastuće nemire u Demokratskoj Republici Kongo. Tamo se već decenijama vode brojni sukobi koji su uglavnom rezultat političkih nestabilnosti, ekonomske borbe, etničkih tenzija i rivalstava oko prirodnih resursa. Ovi sukobi su često bili izazvani borbom za kontrolu nad dijelovima zemlje bogatim mineralima poput zlata, dijamanata, kobalta i drugih rijetkih metala. Pored toga, političke frakcije i etničke grupe su se sukobljavale oko vlasti i teritorijalnih pitanja. Civilno stanovništvo je često bilo žrtva ovih sukoba, s masovnim kršenjem ljudskih prava, seksualnim nasiljem i drugim oblicima zlostavljanja.

Poslije utakmice, i sam Lukaku oglasio se na Instagramu, napisavši: "Sloboda Kongu, zaustavite genocid."

Slična slika viđena je nedavno na Afričkom kupu nacija, kada su fudbaleri Konga identičnim gestom protiv domaćina turnira Obale Slonovače osudili sve ono što se dešava u njihovoj domovini.

Izvor: KIM PRICE / ZUMA PRESS / PROFIMEDIA

Pratite sve sportske vijesti na jednom mjestu, budite dio Mondo sportske zajednice na Viberu!