• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dudo je sa 15 godina pobjegao u Beograd zbog Dinama: Priča čuvenog Hrvata se tragično završila sa 44

 Dragan Šutvić
Autor Dragan Šutvić
Izvor mondo.rs

Nekadašnji hrvatski fudbaler Dubravko Pavličić prerano je izgubio najvažniju životnu bitku, ali je ostavio veliki trag u hrvatskom i španskom fudbalu.

 Životna priča Dubravka Pavličića Izvor: Tomislav Mihajlovic/© MN press, all rights reserved

Nekadašnji hrvatski fudbaler Dubravko Pavličić preminuo je sa samo 44 godine, ali ljubitelji jugoslovenskog fudbala jako dobro pamte njegovo ime. Nosio je dresove, Dinama, Rijeke, Erkulesa, Salamanke, Rejsing Ferola, a za reprezentaciju Hrvatske je upisao 22 nastupa.

Na terenu je bio neumoljiv, igrao je na poziciji štopera, a prvi put je zablistao na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Čileu 1987. godine kada je bio dio reprezentacije Jugoslavije, a već je u mladom timu Dinama pokazao talenat i karakter. Potom je igrao za reprezentaciju Hrvatske gdje je nosio broj "4", debitovao je u pobjedi 4:0, a taj broj ga je pratio do kraja života. Preminuo je sa 44 godine, 4. aprila 2012. godine poslije borbe sa rakom pankreasa.

Veliki trag je ostavio u Španiji, navijači Erkulesa iz Alikantea i dalje pamte njegove partije, a na desetogidišnjicu njegove smrti su mu uglas skandirali. Tamo je prosut njegov pepeo, dok se ostatak nalazi u porodičnom domu. Bio je veliki dinamovac i legenda hrvatskog fudbala gdje se i dan danas njegovo ime spominje sa velikim ponosom i velikom sjetom.

Fudbalska karijera

Njegov fudbalski put je počeo u Radniku iz Velike Gorice, gdje je Dinamo primijetio njegov talenat i doveo ga kao juniora u svoje redove. Debitovao je "modre" protiv Hajduka u Splitu kada je njegov tim slavio na Poljudu sa 4:0.

Izvor: YouTube/Globalon TV/Screenshot

Maksimir je napustio krajem 1989. godine i otišao u Rijeku gdje se zadržao četiri godine. Uslijedila je selidba u Španiju gdje je igrao za Herkules iz Alikantea i zaslužio status legende tokom perioda od pet godina. Imao je i dvije kraće epizode u Salamaci i Rejsing Ferolu.

Za Hrvatsku je nastupio 22 puta, a tokom turneje u Australiji 1992. ponio je i kapitensku traku. Posljednji meč za Hrvatsku je osigrao 1997. godine, a posebno je bio zapažen na Evropskom prvenstvu 1996. godine.

Pavličić je, uz legendarnog Zvonimira Bobana, bio jedini Dinamov igrač u mladoj jugoslavenskoj reprezentaciji koja je 1987. godine osvojila titulu svjetskog prvaka u Čileu. Tu slavnu generaciju su činili i Robert Prosinečki, Davor Šuker, Igor Štimac, Robert Jarni...

Više od fudbala

Poseban je trag Pavličić kao igrač ostavio u dresu Erkulesa iz Alikantea. To najbolje govori to što jedan od ulaza na stadionu u Alikanteu nosi Pavličićevo ime.

Zanimljivo, pepeo iz urne po Dubravkovoj je želji prosut po brdima u okolini Alikantea, a tek manji dio porodica čuva u svom domu kao uspomenu na njega. Na 10-godišnjicu njegove smrti cijeli stadion je skandirao: "Dudo, Dudo" u čast hrvatskog defanzivca.

Pavličić je bio i veliki dinamovac o čemu je više puta pričao njegov brat Saša Pavličić Bekić. Dok je imao 15 godina, Dudo je vozom iz Zagreba pobjegao za Beograd kako bi navijao za zagrebački tim u finalu jugoslovenskog kupa protiv Sarajeva. 

Pratite sve sportske vijesti na jednom mjestu, budite dio Mondo sportske zajednice na Viberu!

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

NAJNOVIJE

Kolumna - Nebojša Šatara

Navijači

FK BORAC

RK BORAC