Od sezone 2016/17, Evropska fudbalska unija dodatno će pooštriti infrastrukturne kriterijume za licenciranje u Premijer ligi Bosne i Hercegovine i UEFA takmičenjima.
Izvor: Samir Cacan, mondo.ba
Od sezone 2016/2017. klubovi u BiH moraće da ispune nove infrastrukturne kriterijume, ne samo za Evropu nego i za Premijer ligu, pa će mnogi teško moći da isprate ritam koji će postaviti UEFA.
Trebaće im semafori, natkrivene tribine, zasebni ulazi za invalide, tačno određeni broj toaleta…
Kako je za "Dnevni avaz" istakao Adnan Džemidžić iz Komisije za licenciranje Fudbalskog saveza BiH, aktuelna situacija ne obećava mnogo.
"U novembru smo obišli sve stadione na kojima igraju premijerligaši. Vidi se velika razlika između klubova koji su ozbiljno pristupili problematici i koji žele evropske mečeve igrati na svojim stadionima i onih koji ne mogu ispuniti ni elementarne kriterijume. Uopšteno, situacija je loša", rekao je Džemidžić.
Nakon što Skupština FS BiH prije nekoliko godina nije izglasala skraćivanje lige, čuli su se glasovi kako će se ono prije ili kasnije desiti, najviše zbog toga što klubovi neće moći ispunjavati sve teže uslove koji se budu stavljali pred njih. Neki od njih će da otpadnu zbog besparice. Čini se da se upravo to sada dešava - stvari idu ka prisilnom skraćivanju lige.
Najveći problem u narednom periodu predstavljaće koliko sjedišta na stadionima mora biti natkriveno (UEFA još nije odlučila, navodno 3.000), ali šta god da bude doneseno, FS BiH će morati poštovati pravila. To znači da bi veliki dio klubova mogao ostati bez licenci za svoje stadione.
"Moraćemo se ravnati prema novom pravilniku. Klubovima neće biti lako, naročito kada je riječ o krovovima za sjedišta, ali mi, iz FS BiH, nastojimo im pomoći onoliko koliko je u našoj moći. Težimo tome da kroz infrastrukturne projekte poboljšamo uslove u kojima igraju. Zahvaljujući projektima koje smo do sada implementirali, već je vidljiv napredak kada je riječ o infrastrukturi, a u narednom periodu apliciraćemo za projekt ‘Het-trik’ i pokušati dobiti sredstva koje je UEFA namijenila za poboljšavanje infrastrukture i na taj način pomoći klubovima. Ali, dobar dio moraće uraditi i oni sami", dodao je Džemidžić.
U velikim klubovima u BiH, kakvi su Sarajevo, Željezničar, Borac, Široki Brijeg, Zrinjski, Čelik, Velež i Olimpik uveliko rade na infrastrukuri i spremni su da ispune sve uslove koji im postavi UEFA.
GRADSKI STADION U BANJALUCI JEDAN OD NAJBOLJIH
Izvor: MONDO/Predrag Vujić
Gradski stadion u Banjaluci na kojem svoje mečeve igra Borac jedan je od kvalitetnijih fudbalskih objekata u BiH. Kapacitet od skoro 10.000 mjesta, od kojih je oko 3.000 na pokrivenoj zapadnoj tribini, ispunjava uslov propisan od UEFA i FIFA za igranje domaćih prvenstvenih utakmica, ali i mečeva kvalifikacija za Ligu šampiona ili Ligu Evrope.
Direktor banjalučkog kluba Robert Zrilić istakao je da posao nije ni blizu gotov.
"Na proljeće nam slijede radovi na uređenju dva pomoćna terena iza sjeverne tribine, kako bi prvi tim, ali i omladinski pogon imali još bolje uslove za rad. Takođe, nadamo se da bi u dogledno vrijeme mogli početi i radovi na južnoj tribini", rekao je Zrilić.