Mnoge interesantne stvari događaju se manje - više izvan fudbalskog mejnstrima u Bosni i Hercegovini, a jedna od njih su svakako i uspjesi reprezentacije u minifudbalu!
Ekspanzija minifudbala u Bosni i Hercegovini počela je tek prošle godine, a riječ je o sportu koji je namijenjen amaterima, rekreativcima, ali i nekadašnjim igračima koji su po okončanju karijera odlučili da ostanu u formi.
Igra se isključivo na terenu s vještačkom travom, dimenzije su 46×26 metara, gol je širok četiri metra, a visok dva. U svakoj ekipi se nalazi pet igrača u polju plus golman, a dozvoljen je neograničen broj "letećih" izmjena kao u hokeju.
Za jednu utakmicu u zapisniku može biti 15 igrača. Penal se izvodi sa razdaljine sedam metara od gola. Nema akumuliranih prekršaja, kao u futsalu, ni isključenja na dva minuta. Žuti karton je opomena, a kada igrač dobije crveni karton narednih pet minuta ekipa igra s igračem manje na terenu.
Igrač koji je dobio crveni karton nema pravo povratka u igru ni nakon pet minuta. Igraju se dva poluvremena u trajanju od po 20 minuta plus sudijska nadoknada. Nema tajm-auta, niti zaustavljanja vremena kada je prekid, izvođenje auta ili kornera.
Ukratko, sport je veoma sličan fudbalu i futsalu, ali opet svoj i jedinstven, što je u razgovoru za naš portal potvrdio i selektor BiH Josip Kupreškić.
"Razlika između velikog fudbala i minifudbala je u dimenzijama terena i broju fudbalera u polju. Međutim, u odnosu na futsal je potpuno drugačiji sport. Futsal se igra na parketu, a mi igramo na vještačkoj travi. U futsalu je lopta četvorka, kod nas petica...U futsalu igraju 4+1, a kod nas 5+1, a kod njih je gol manji nego naš. Razlika je i u akumulaciji prekršaja, koji ne postoje kod nas", objasnio je Kupreškić na početku razgovora.
Selektor mini "zmajeva" je dodao da ovaj sport nije posebno zastupljen u javnosti i da malo ljudi uopšte zna da je njegov tim osvojio bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu u Hrvatskoj, dok je u Mađarskoj na šampionatu "Starog kontinenta" zaustavljen u četvrtfinalu.
"Bronzu smo osvojili prošle godine u Hrvatskoj u konkurenciji 32 reprezentacije. Poslije toga smo na Evropskom prvenstvu u Mađarskoj bili u grupi sa Ukrajinom, Škotskom i Slovačkom. Ukrajinu smo dobili sa 2:1, Škotsku sa 2:0, a Slovačku rezultatom 3:2. U osmini finala smo protiv Španije u tvrdom meču odigrali 0:0 i prošli nakon boljeg izvođenja penala. Uslijedio je dvoboj sa Crnom Gorom, protiv koje smo stvorili brdo šansi, pogodili dvije stative, ali smo eliminisani nakon penala".
U glasu Kupreškića se osjetio žal što nisu prošli "đetiće", ali posebno zbog činjenice da BiH nije nikad poražena ni u jednoj utakmici koju je odigrala na kontinentalnim prvenstvima.
"Na dosad dva EP-a na kojima smo nastupili odigrali smo ukupno 12 utakmica i nijednom nismo izgubili. U Mađarskoj je titulu uzeo Kazahstan pobjedom nad Hrvatskom u finalu poslije penala, a mi smo Kazahstance na prethodnom prvenstvu razbili rezultatom 4:1".
Naredni šampionat će biti održan u Češkoj od 6. do 16. juna 2017. godine, a u oktobru iduće godine i Mundijal u Tunisu.
"Na EP idemo sigurno, a za Tunis ćemo još vidjeti. Jedno je sasvim izvjesno, minifudbal je najbrže rastući sport u BiH, ali i u Evropi u ovom trenutku".
A sve je počelo tako što je formirano čak devet liga u minifudbalu u BiH sa sponzorima iz komšiluka - Srbije i Hrvatske.
"Od Evropske minifudbalske federacije dobili smo obavijest da moramo formirati ligu BiH, pa smo napravili devet liga po gradovima (Banjaluka, Prnjavor, Vitez, Sarajevo, Kiseljak, Čapljina, Široki Brijeg, Mostar i Velika Kladuša). Sve lige u Federaciji BiH su imale sponzora iz Hrvatske i zvale su se Karlovačko miniliga, dok je u Republici Srpskoj sponzor bila firma 'Boreas', pa se u Banjaluci liga zvala Zaječarsko minifudbalska liga".
Kupreškić je dodao da su šampioni tih devet liga razigravali za prvaka BiH, koji će uz još tri ekipe predstavljati državu u Ligi šampiona Evrope.
"Titulu je osvojio 'Ekos iz Viteza', a još tri ekipe iz BiH će od 23. do 25. septembra u Mariboru igrati Ligu šampiona Evrope u minifudbalu. Dvije po plasmanu i treća kao pobjednik Kupa BiH. Drugoplasirani timovi od ovih devet gradova su se borili za trofej pa je i osvajač Kupa BiH 'Zamm Sarajevo' stekao pravo učešća u Ligi šampiona kao četvrti predstavnik BiH. Banjalučki 'Farmaprom' je takođe izborio Ligu šampiona, ali je odustao, pa je umjesto Banjalučana uskočio Lunar Gato iz Širokog Brijega. Još će nastupiti i Violeta iz Viteza zajedno sa još 64 ekipe iz cijele Evrope".
Na kraju razgovora, Kupreškić je pozvao sve zainteresovane igrače i udruženja u gradovima gdje se igraju lige, da se pridruže "Udrugi za promidžbu i mininogometa i rekreacije", koja je i pokrenula cijelu priču. Na njihovom sajtu (www.mininogomet.ba) možete pronaći sve informacije ili putem mejla [email protected].
"Dođite, informišite se i možda dobijete priliku da igrate Ligu šampiona ili da nastupite na Evropskom prvenstvu u Češkoj u dresu BiH", zaključio je Kupreškić.
P.S. Oni možda jesu mini, ali samo u nazivu.