90 godina kasnije Atletik i Sosijedad opet za trofej Kupa kralja!

Granada bila na pragu iznenađenja i drugog finala Kupa u istoriji kluba, ali Atletik nije propustio šansu koja mu se ukazala…

Atletik-Bilbao-Real Sosijedad -u-finalu-Kupa-kralja Izvor: Fran Santiago/Getty Images Europe

1:0 u Bilbau za Atletik… 2:1 za Granadu na Nuevu Los Karmenesu. Gol postignut u gostima i to u 81. minutu, kada je domaćin imao rezultat za finale, odveo je "lavove" u Sevilju na megdan Real Sosijedadu.

Pred nama je veliki baskijski derbi!

Atletik Bilbao je 1910. pobedio Real Sosijedad u jednom od dva finala španskog kupa te sezone. U drugom je Barselona nadigrala Espanjol iz Madrida...

Tačno 90 godina kasnije ponovo će se dva najveća baskijska kluba boriti za trofej Kupa kralja. Po imenu možda i ne toliko omiljenom, ali po uspesima verovatno najdražem za Bilbao. Pred navijačima crveno-belih je 38. finale. Više ih imaju samo Barsa (41) i Real (39).

Atletik Bilbao dugo godina bilo je najtrofejniji španski klub u Kupu. U muzeju Baskijaca nalazi se čak 23 pehara.

Ali…

Na San Mamesu se novi čaka čak 37 godina, što je moćna Barselona iskoristila i stekla lepu prednost sa 30 trofeja. Od 1984, kada su "lavovi" poslednji put osvojili trofej, četiri puta su poraženi u finalima – tri poslednja poraza bila su upravo od Barselone. Bilbao ukupno ima 14 izgubljenih finala i jedini ispred njih u toj kategoriji je Real Madrid sa čak 20 poraza u mečevima za trofej.

Do novog finala Atletik je stigao posle dvomeča sa Granadom. I velike drame…

Domaćin je vodio 2:0 i sve je mirisalo na prolaz posle golova Fernandeza u 48. i Sančeza u 76. minutu. Istopila se prendost Bilbaa iz prvog meča (1:0). Međutim, Juri Berćiće je devet minuta pre kraja je iskoristio odličnu loptu u prostor i iskosa sa leve strane pogodio dalji ugao za finale.

Za nešto više od mesec dana, 18. aprila, igra se utakmica u Sevilji. Real Sosijedad ima samo dva trofeja Kupa i još pet poraza.