Dileme više nema: Roma je u Ligi Evrope, Milan će morati u kvalifikacije

Pobjedom u Torinu, kolo prije kraja sezone "vučica" osigurala petu poziciju u Seriji A i direktan plasman u grupnu fazu Lige Evrope.

Torino - Roma 2:3, Kaljari - Juventus 2:0 Serija A 37. kolo rezultati i tabela, Roma Liga Evrope Izvor: Guliver/Getty Image/Valerio Pennicino

Iako joj je cilj pred početak sezone bio jedna od prve četiri pozicije, koje vode u Ligu šampiona, Roma će morati da se zadovolji petim mjestom i direktnim plasmanom u grupnu fazu Lige Evrope.

To je postalo jasno večeras, kolo prije kraja sezone, kada je "vučica" kao gost golovima Edina Džeke, Krisa Smolinga i Amadua Dijavare savladala Torino 3:2 (2:1), te tako stekla nedostižna četiri boda prednosti ispred Milana.

Meč posljednjeg kola, ujedno i derbi 38. runde, Juventus - Roma u subotu, tako će biti odigran bez rezultatskog značaja, s obzirom da je "stara dama" već potvrdila devetu uzastopnu titulu.

Tim Mauricija očigledno je previše slavio osvajanje "skudeta", što je iskoristio Kaljari i slavio iznenađujuće lako 2:0. Golove su postigli Luka Galjano i Đovani Simeone.

Kristijano Ronaldo nije uspio da uradi ništa, pa Ćiro Imobile u posljednjih 90 minuta sezone ulazi sa četiri gola prednosti nad Portugalcem i čini se da je trka za najboljeg strijelca okončana.

Iako je Torino prvi stigao do gola preko Aleksa Berengera, gosti iz Rima brzo su stigli do preokreta. Rezultat 1:2 bio je aktivan do 61. minuta, kada je Džeko iznudio penal, a kazneni udarac u sigurnih 1:3 pretvorio Dijavara.

Izvor: Guliver/Getty Images/Valerio Pennicino

Inače, Džekin gol bio mu je 106. u dresu Rome, čime se na vječnoj listi strijelaca rimskog kluba na četvrtom mjestu izjednačio sa legendarnim Rodolfom Folkom.

Fiorentina se mučila u prvom poluvremenu protiv Bolonje, ali je ekipa Siniše Mihajlovića potpuno pala u nastavku i četiri puta vadila loptu iz svoje mreže.

Federiko Kjeza u svega šest minuta dva puta je zatresao mrežu "viole", nakon čega se u strijelce upisao i Nikola Milenković, drugi meč zaredom.