Kup BiH: Uspješna većina premijerligaša, Borac rutinski u Travniku, prvenci Georgieva i Tahrića

Odigrano 14 od 16 utakmica prve runde Kupa Bosne i Hercegovine, ispali tuzlanska Sloboda, Mladost (Doboj Kakanj) i sarajevski Olimpik.

Kup BiH šesnaestina finala rezultati Izvor: MONDO/Dragan Šutvić

Fudbaleri Borca rutinski su se plasirali u osminu finala Kupa BiH, ubjedljivo savladavši federalnog prvoligaša Travnik na "Piroti" 4:0, a po dva gola postigli su u oba poluvremena.

Prvi gol za "crveno-plave" postigao je kapiten Stojan Vranješ, dok je prvenac u dresu Banjalučana upisao Boban Georgiev, za 2:0 nakon prvih 45 minuta.

U nastavku još dvije lopte u mreži domaćih. Prvo je na 3:0 povisio Bojan Markovića, a tačku na uspješno izdanje Borca stavio je mladi Amar Tahrić, koji je u debiju postigao prvi gol za seniorski tim.

Iako je trener Vlado Jagodić u najavi utakmice istakao da će protiv Travnika igrati najjači sastav, to se nije desilo, pa su se od prvog minuta, od startera, pojavili samo več pomenuti Vranješ, zatim Goran Zakarić i Đorđe Milojević.

Ipak, to nije smetalo gostima da opravdaju ulogu favorita i bez većih problema plasiraju se u narednu fazu takmičenja.

U preostalim mečevima premijerligaši su uglavnom bili uspješni, a najubjedljiviji trijumf upisali su igrači Zrinjskog, koji su u Derventi porazili domaći Tekstilac 7:1, uz čak četiri gola Anesa Mašića.

Sarajevski Olimpik doživio je pravi debakl u Prijedoru. Poražen je od lidera m:tel Prve lige RS Rudar Prijedora 0:4. Golove za "rudare" postigli su Demir Jakupović (dva), Bojan Burazor i Slaven Stjepanović.

Izvor: Promo/FK Željezničar/Armin Herić

Sigurne pobjede u gostima ostvarili su Zrinjski, Velež, Tuzla siti, Radnik, Željezničar i Široki Brijeg su se mučili, ali su ipak slavili prolaz među 16 najboljih ekipa u najmasovnijem takmičenju.

Sjajan rezultat napravio je i nevesinjski Velež. Drugoligaš Srpske eliminisao je federalnog prvoligaša Igman iz Konjica 2:1.

U osmini finala igraće i Klis, koji se specijalizovao za kup takmičenje. Ekipa iz Buturović Polja očitala je lekciju Unisu iz Vogošće i slavila 6:2.

Dva meča riješena su nakon penala. Slavija je gubila 0:2 od premijerligaša Mladosti, ali je uspjela u finišu meča doći do 2:2, a onda slaviti nakon penal lutrije.

Još jedan premijerligaš eliminisan je sa "bijele tačke". Goražde je bilo uspješnije od tuzlanske Slobode.

Meč Radničkog iz Lukavca i Sarajeva odgođen je zbog obaveza šampiona BiH u kvalifikacijama za Ligu Evrope, dok je 13. oktobra igrati Leotar i Krupa.