Poraz Đorđevića, ABA-ligaši pukli 43 razlike!

Očajan start timova iz ABA lige u Evrokupu, ali nekoliko fantastičnih predstava srpskih košarkaša. Dramatičan poraz selektora Srbije na startu takmičenja.

Nekako sastavljeni Evrokup, posle brojnih otkaza i naknadnih prijava, počeo je u sredu uveče mečevima 1. kola u okviru kojeg su četiri ABA-ligaša zabeležila četiri poraza ukupnom koš-razlikom "minus 43".

Ovaj učinak mogao je da bude i veći da se MZT nije sabrao u poslednjoj četvrtini utakmice u Litvaniji i rezultatom 16:31 stigao nadomak velikog preokreta, koji je ipak izostao: Lijetkabelis – MZT 90:89.

Stefan Sinovec ubacio je 20 poena uz šest skokova, a Uroš Lučić 17 poena, uz po tri skoka i asistencije u utakmici u kojoj je makedonski tim mogao da zabeleži i ubedljiv poraz i dramatičnu pobedu.

Ubedljiv, izuzetno ubedljiv poraz doživela je Cedevita na Kanarskim Ostrvima, gde je Gran Kanarija od prvog do 40. minuta diktirala tempo, stil igre i povećavala prednost. Na kraju, završeno je rezultatom 101:76, uz 25 poena Kajla Kurića koji je trojke šutirao 5/9.

Vredan pomena u timu šampiona Hrvatske bio je samo Skoti Hopson sa 23 poena.

Nikola Janković, bivši košarkaš Mege, ubacio je 16 poena, uz osam skokova, ali nije uspeo da spreči poraz Olimpije od prošlosezonskog učesnika Fajnal-fora Evrolige, Lokomotive Kuban – 64:72, baš kao što ni 22 poena, uz 11 skokova Borisa Savovića nisu značila ništa drugo nego poraz Budućnosti u Španiji, od Mursije – 86:77.

Markus Vilijams doprineo je tome sa tri poena i pet asistencija uz šut za tri 0/4.

Alba je u zanimljivom meču pobedila Fuenlabradu u Berlinu 88:81, uz 11 poena, četiri skoka i četiri asistencije Dragana Milosavljevića, kao i 25 poena i šest skokova bivšeg zvezdaša Elmedina Kikanovića koji je ubacio 11 od 16 šuteva iz igre.

Na drugoj strani dobar je bio Ivan Paunić sa 14 poena i četiri asistencije, kao i Marko Popović sa 17 poena, ali gosti nisu imali snage u finišu da zadrže egal rezultat.

Egal je do poslednje sekunde "važio" u Sankt Peterburgu, gde se renovirani Zenit predstavio navijačima pobedom nad Bajernom iz Minhena, koji od ovog leta vodi naš selektor Aleksandar Đorđević.

Tokom većeg dela susreta bilo je vidljivo da će Đorđeviću i renoviranom timu biti potrebno vreme da se uigraju, ali su Nemci na suvi kvalitet Devina Bukera (27 poena, 8 skokova, 5 asistencija) uspeli da izbore neizvesnu završnicu i dođu do šuta za produžetak, koji nije ušao.

Vladimir Lučić odigrao je loš meč za Bajern i ubacio dva poena za 11 minuta, dok je legendarni srpski plejmejker Stefan "Pefi" Marković na evro-debiju u dresu Zenita ubacio šest poena i imao deset asistencija, prateći tako inspirisanog Janisa Tima koji je gostima stavio 20 poena u obruč.

Bojan Dubljević ubacio je 14 poena, uz sedam skokova i četiri ukradene lopte, a Vladimir Janković 12 poena u najubedljivijoj pobedi prethodne večeri, pobedi Valensije nad Ulmom.

Bilo je dramatičnih 95:58 za Špance, koji su pobedom od 37 poena razlike najavili napad na prvo mesto u verovatno najjačoj grupi prve faze Evrokupa, u kojoj je i Lokomotiva, ali i sinoć slobodan Hapoel iz Jerusalima.