Reporter našeg portala otišao je na dan odmora srpske reprezentacije da vidi kako se Kinezi opuštaju kraj čuvene rijeke. Pogledajte.
/Od izvještača MONDA iz Vuhana, sa Svjetskog prvenstva/
Na 33 stepena Celzijusa, sunce je nad gradom domaćinom Grupe J pržilo od jutra, pa se odlazak do vode nametnuo kao prihvatljiva ideja u danu bez utakmica Mundobasketa.
"Naslonjen" na treću najveću rijeku na svijetu, Vuhan na obali okuplja i lokalce i turiste, a osim krstarenja za samo pet juana (75 dinara) među atrakcijama je i moderan muzej, posvećen plivanju u Jangceu.
Tačnije, prije svega je posvećen situacijama u kojima je tom rijekom plivao nekadašnji kineski vođa Mao Cedung.
Kada dovoljno puta slikate rijeku koja je ovom gradu donijela i zaradu i poplave i kada se za vama stiša žagor djece koju roditelji hlade u vodi, na ulazu u muzej dočeka vas sjajan vodič.
Energija i koncentracija malog predavača ne ostavljaju izbor osim da saslušate šta kaže, pa čak i kada prepoznate samo reči "Mao" i "You Yong" (plivanje).
Njegova priča sigurno ne odudara od napisanog na zidovima, gdje stoji da je Mao u rano ljeto 1956. (sa 63 i po godine) rekao: "Želim da plivam u Jangceu". Potom je rijeci napisao i pjesmu, pa joj se u narednih deset godina vraćao, kažu, 18 puta.
Plivao je on, plivaju Kinezi i danas, rekreativno i profi, za godišnju nagradu, ali relaksacija oko Jangcea nije samo u vodi.
Nije mali broj onih koji grupno vježbaju na obali, istežu se, pjevaju i opuštaju na načine koji su interesantni gostima.
Kina je u mnogim aspektima prilično drugačiji svijet od našeg. Različite su ovdašnje gestikulacije, načini, reakcije, ukusi i okolnosti za život. Boravak u Vuhanu zato je približio beogradskim gostima "kineski Čikago" i bio dobar domaćin.
Ipak, vreijme je da se put nastavi, a Sale i "orlovi" odrediće u nedjeljnom derbiju protiv Španije koja će biti sljedeća, treća kineska stanica - Šangaj ili Donguan.