Za devet dana tri medalje i 24.500 metara: Holanđanka je atletsko čudo Olimpijskih igara u Tokiju!

Nevjerovatna Sifan Hasan osvojila dva zlatna odličja, a nije joj mnogo nedostajalo i za treće.

sifan hasan pobijedila na trci na 10 kilometara olimpijske igre Izvor: Tanjug/AP Photo/Charlie Riedel

Pažnju svjetske javnosti na sebe je privukla još u kvalifikacijama za trku na 1.500 metara, kada je u finišu pala, zatim ustala i pobijedila trku. Davane su joj male šanse da će u finale nakon tog pada, ali su Olimpijske igre u Tokiju pokazale da je Sifan Hasan jedna od najnevjerovatnijih takmičarki današnjice.

Djevojka koja predstavlja Holandiju istrčala je trku na 10 kilometara, pa dva puta trke na pet kilometara i čak tri puta najkraću distancu u kojoj se takmiči, kilometar i po. Kada se sve sabere - 24.500 metara za samo devet dana takmičenja.

Njoj su Olimpijske igre počele 30. jula u kvalifikacijama na pet hiljada metara, što je lako prebrodila. Znalo se da je najveći favorit za zlato u toj disciplini, pa joj kvalifikacije nisu bile preveliki izazov. Problemi su nastali u drugoj trci, kada je u kvalifikacijama na 1.500 pala, što je moglo da je košta velikih uspjeha.

Pogledjate detalje sa trke u Tokiju:

Ipak, sve je prošlo sjajno, pa je došla u priliku da se bori za medalje. Osvojila je trku na pet hiljada metara, zatim dva puta trčala na 1.500 metara i prigrabila bronzu, a danas je ponovo bila najbolja. Ovog puta na 10 kilometara, što je jedna od najzahtjevnijih trka u atletskom programu.

Dozirala je snagu baš kako treba, nije preuzimala lidersko mjesto u trci sve do posljednjeg kruga, a onda je furioznim trčanjem lako stigla do zlatne medalje. Svoje druge u Tokiju, za atletsku istoriju. Svaka čast na svakom pretrčanom metru, Sifan.