• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srpska teniska škola pokorila ceo svet

Pobeda Ane na Rolan Garosu i plasman Jelene i Novaka u polufinale drugog gren slema sezone još su glavna tema u svetskim medijima.

 Srpska teniska škola pokorila ceo svet Izvor: MONDO

Londonski "Indipendent" u izdanju od ponedeljka objavio je opširan tekst u kojem je analizirao uspeh srpskog tenisa, koji je, po oceni autora Pola Njumana, u poslednjih nekoliko godina doživeo pravi "bum".

"Ana i Jelena pokazale su svojim vršnjacima iz Srbije da je sve moguće. Bivša Jugoslavija uvek je imala dobre igrače u kolektivnim sportovima, dok je u tenisu bilo malo uspeha, i to tek pred raspad SFRJ", navodi se u tekstu Indipendenta.

Britanski list podseća da su pred početak raspada SFRJ retke uspehe u tenisu toj zemlji doneli samo Slobodan Živojinović plasmanom u polufinale Vimbldona, i Monika Seleš, koja je 1990. postala najmlađi osvajač nekog gren slem turnira (takođe Rolan Garosa).

"Kako je moguće da jedna relativno mala zemlja, pri tom ophrvana brojnim problemima, proizvede troje tenisera koji su među najboljim na svetu", pita se Indipendent.

Teniski savez Srbije, navodi Indipendent reči generalnog sekretara Dušana Orlandića, zapošljava sedam ljudi, raspolaže godišnjim budžetom od oko milion i po evra, i u svom vlasništvu ima samo jedan kombi.

Britanski savez, nasuprot, ima 120 zaposlenih samo u londonskom sedištu i budžet od oko 55 miliona evra, a najbolji britanski teniser Endi Marej takmičenje na Rolan Garosu završio je već u trećem kolu.

"Novac očigledno nije ključ za teniski uspeh - u četvrtfinalnim mečevima u pojedinačnoj konkurenciji ne samo da nije bilo Britanaca, nije bilo ni predstavnika nekadašnjih teniskih velesila SAD i Australije, ali je zato bilo troje Srba", ističe Indipendent.

Teniski stručnjaci sa kojima je Indipendent razgovarao u Beogradu ukazuju na teškoće sa kojima su mladi srpski teniseri bili suočeni u godinama kada su se formirali kao igrači.

"Ne verujem da smo borbeniji od Engleza ili Francuza zato što smo kao deca bili siromašni. Mislim da je čista slučajnost to što se u jednoj zemlji pojavila čitava generacija talentovanih igrača", rekao je 34. igrač sveta Janko Tipsarevic novinaru Indipendenta.

Jelena Genčić, bivši šampion Jugoslavije i žena koja je otkrila Novaka Đokovića, kaže da velike zasluge za uspeh idu na račun svih roditelja čija se deca bave tenisom.

"Znam da im je svima bilo teško da pronađu novac. Morali su svojoj deci da plaćaju opremu, putovanja, treninge. Ovde je život bio veoma težak, ali je uspeh u sportu bio dobar način da ljudi izađu iz krize", rekla je Genčićeva.

Indipendent navodi i da je većina današnjih zvezda srpskog tenisa trenirala u bazenu sportskog centra "11. April" na Novom Beogradu, koji je za vreme sankcija bio pretvoren u teniski teren.

Sada taj bazen radi svakog dana od sedam sati ujutro do ponoći i ne može da udovolji zahtevima sve dece koja žele da krenu Aninim, Jeleninim i Novakovim stopama.

"Lekcija celom svetu je jasna - ako želite da napravite šampione, 'bacite ih duboko u bazen'", zaključuje se u tekstu Indipendenta.

(Beta, www.mtsmondo.com)

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

NAJNOVIJE

Kolumna - Nebojša Šatara

Navijači

MONDO Tim kola

FK BORAC

RK BORAC