Istina o trenutno najopasnijoj militantnoj grupi mogla bi da bude potpuno različita od onoga što mislite da znate…
1. ISIS je relativno nova teroristička organizacija koja je doživela neočekivano brz rast i kulminirala zauzimanjem Mosula u junu 2014. godine
Ne. Korijeni ove terorističke grupe mogu da se nađu od 2001. godine kada je bila poznata kao 'Tawid al Jihad' (monoteizam i džihad), kao i još i ranije dok su se osnivači borili uz talibane u Avganistanu. Od tada su promijenili ime pet puta.
2. Proglašenje kalifata na velikom prostoru prošlog jula bilo je bez presedana
Ni to nije istina. Grupa je prvo imenovala 'Islamsku državu Iraka' 2006. godine. Tadašnji vođa bio je Abu Omar al Bagdadi, koji se proglasio kalifom i tvrdio da je u rodu s prorokom Muhamedom.
3. Trenutani tzv. kalif, Abu Bakr al Bagdadi, krenuo je u radikalnom smijeru dok je bio američki zatvorenik od 2003. godine, pa se okrenuo terorizmu nakon puštanja na slobodu
Mala je šansa za to, jer postoji sve više dokaza da je Bagdadi već bio stariji terorista u trenutku kad je zatvoren, pa je moguće da se borio u Avganistanu. Takođe, moguće da je dijelio kuću s prvim vođom grupe Abu Musabom al Zarqawijem.
4. Vođstvo grupe čini fanatični muslimanski ekstremisti
Ovo je lažna slika u koju mnogi vjeruju. Gotovo je jednako bitan uticaj bivših vojnika i sigurnosnih snaga Sadama Huseina. Drugim riječima, Islamska država je kombinacija terorističke organizacije s iskusnom terorističkom aparaturom.
5. Riječ je o haotičnoj i nasilnoj organizaciji
Definitivno je nasilna, međutim postoji metod u nenoj navodnoj ludosti. Grupa se pridržava 280 stranica dugog džihadističkog klasika 'Upravljanje divljaštvom', knjige koja detaljno opisuje kako uspostaviti 'Islamsku državu' uz pomoć ekstremnog nasilja.
Ona je puna i birokratije, sa čak i ratnim kabinetom i manjim odborima. Postoje guverneri za teroritorije koji su pod njihovom kontrolom, ali i za zemlje koje tek planiraju da osvoje, poput Saudijske Arabije. Ima ministre (čak i jednog za 'bombaše samoubice') i mnoštvo odbora koji se bave drugim stranama administracije, od zdravstva do zatvora i sudova.
A 2012. i 2013. godine sastavili su godišnji izvještaj u kome su detaljno izvijestili o bombaškim napadima i ciljanim ubistvima. Tako je tokom 2013. navodno grupa izvršila 1.083 atentata.
6. ISIS je stvorila Al Kaida
Dokazi potvrđuju da je ta organizacija oduvijek bila posebna, od svojih najranijih dana. Prvi vođa, Abu Musab al Zarqawi i Osama Bin Laden nisu se dobro slagali. Oko dvije godine grupa je bila poznata kao 'Al Kaida u Iraku', ali je rašireno vjerovanje da je bila riječ o 'braku iz interesa'.
Tokom njihove komplikovane veze, Al Kaida često razilazila u mišljenju s ISIS-om, pa je čak znala oštro i da kritikuje njihove napade na druge muslimane, pogotovo šiite, kao i odrubljivanja glava zapadnim taocima.
Al Kaida ih je često optuživala da su naštetili džihadu, sve do 2006. kad su konačno prekinuli sve odnose nakon proglašenja 'Islamske države Iraka'. Na kraju su se dvije organizacije i javno posvađale 2013. godine, zbog proglašenja "Islamske države Iraka i Sirije".
7. ISIS je relativno novi neprijatelj zapada
Potpuno netačno. Odnosno, SAD je bio u ratu s grupom od 2003. godine, znači ukupno 12 godina, što je već sada više nego trostruko od onoga koliko je trajao američki rat protiv Japana i nacističke Njemačke, prenosi Express.hr.