Poslanici novog saziva Skupštine Srbije položili su zakletvu na konstitutivnoj sednici republičkog parlamenta. Više časova trajala je rasprava o izboru Maje Gojković za predsednicu parlamenta, a onda je sednica prekinuta.
"Zaklinjem se da ću dužnost narodnog poslanika obavljati predano, pošteno, savesno i verno Ustavu, braniti ljudska i manjinska prava i građanske slobode i po najboljem znanju i umeću služiti građanima Srbije, istini i pravdi", glasi tekst zakletve.
--------------------------------------------------------------
20.15 - Potpredsednica SNS Marija Obradović rekla je da je Mićunović (DS) zloupotrebio ovlašćenja prekinuvši večras raspravu o izboru za predsednika Skupštine. Ona je rekla da je reč o najsramotnijem i nabezobraznijem načinu predsedavanja.
19.50 - Dragoljub Mićunović prekinuo sednicu parlamenta i najavio nastavak rasprave o izboru Maje Gojković za predsednicu Skupštine Srbije u ponedeljak u 10 sati. On je odluku o prekidu sednice obrazložio činjenicom da je ostalo još mnogo poslanika prijavljenih za diskusiju, kao i da se radi već punih 10 sati.
19.15 - Saša Radulović nazvao je republički parlament “rijalitijem i farmom”, na šta su naprednjaci poručili da parlamentarce redu ne treba da uči neko ko se ni sam ne pridržava lepog ponašanja.
18.50 - Maju Gojković neće podržati ni LSV Nenada Čanka.
18.30 - Šef poslaničke grupe Liberalno-demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović izjavio je danas da ta stranka neće glasati za to da Maja Gojković postane predsednica Skupštine Srbije.
17.50 - Predloženo sedam kandidata za potpredsednike parlamenta, a najviše ih je, tri, iz koalicije oko Srpske napredne stranke (SNS). Sa liste SNS predloženi su naprednjak Verolju Arsić, Konstantin Arsenović iz Partije ujedinjenih penzionera Srbije i Vladimir Marinković iz Socijaldemokratske partije Srbije. Na tu funkciju Demokratska stranka predložila je Gordanu Čomić, Socijalistička partija Srbije Djorđa Milićevića, Pokret Dosta je bilo Jasminu Nikolić, a radikali Vjericu Radetu.
17. 40 - Šefica poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije (DSS) Sanda Rašković Ivić izjavila je da ta stranka neće podržati kandidaturu poslanice Maje Gojković za predsednika Skupštine Srbije, ali da će podržati sve kandidate za potpredsednike.
17.20 - Nastavljena sednica Skupštine Srbije.
16.30 - Dragoljub Mićunović odredio novu pauzu zato što su poslanici skrenuli s teme.
16.15 - Šefovi poslanika SNS i SRS Aleksandar Martinović i Vojislav Šešelj "takmičili" su se ko se bolje seća prošlosti, a otišli su i u vreme Josipa Broza Tita. Nakon što je šef poslanika SDS Marko Đurišić izneo niz kritika na račun prethodnog skupštinskog rukovodstva, naročito po pitanju kažnjavanja poslanika, a Martinović stao u njihovu odbranu, Šešelj je Martinovića "podsetio" da je najgore moguće reči upućivao Igoru Bečiću.
15.40 - Martinović: Pajtić je lažov. Martinović podsetio Pajtića da je bio "glavni akter" u aferi glasanja iz Bodruma. Najavio je ispitivanje svih zloupotreba u Vojvodini od 2000. godine do 2016. godine i ulogu Pajtića u aferama.
15.25 - Predsednik Demokratske stranke Bojan Pajtić pozvao SNS da, posle četiri godine vlasti, ne govori više o "bivšem režimu", niti o DOS-u, jer je na listi koalicije okupljene oko naprednjaka više stranaka bivšeg DOS-a nego u opoziciji. Pajtić je najvio da poslanici DS neće glasati za izbor Maje Gojković.
15.15 - Savez vojvođanskih Mađara podržaće izbor Maje Gojković za predsednicu parlamenta, najavio šef poslaničke grupe te stranke Balint Pastor.
15.10 - Polemika Šešelja i Martinovića o kažnjavanju poslanika.
14.50 - Šef poslaničke grupe SDS Marko Đurišić najavio da poslanici stranke Borisa Tadića neće glasati za Maju Gojković.
14.28 -Počela rasprava o kandidatu za predsednika skupštine. Prvi je dobio reč predsednik SRS Vojislav Šešelj, kome je to prvo obraćanje u parlamentu posle 13 godina, jer se 2003. godine predao Haškom tribunalu. Najavio da će radikali glasati za Maju Gojković ako većina prihvati ceo paket predloga za potpredsednike skupštine.
14.26 - Šef poslaničke grupe SNS-a Aleksandar Martinović obrazložio predlog da za predsednicu Skupštine bude izabrana Maja Gojković.
14.00 - Nastavljena sednica Skupštine. Dragoljub Mićunović obavestio poslanike da je formirano 16 poslaničkih grupa. Lista oko SNS je predložila Maju Gojković za predsednicu parlamenta.
13.20 - U Skupštini Srbije su u toku konsultacije šefova poslaničkih klubova o budućim potpredsednicima republičkog parlamenta.
11.43 - Dragoljub Mićunović ponovo odredio pauzu, ovog puta od sat vremena.
11.42 - Poslanici položili zakletvu.
11.40 - Potvrđeni mandati svih 250 poslanika izabranih na izborima održanim 24. aprila.
10.30 - Prekid sednice zbog pauze, nakon čega se očekuje potvrđivanje mandata poslanika.
10.10 - "Ispada da je starost privilegija", primetio je Mićunović otvarajući sednicu, dodajući da je od 1990. poslanik u Skupštini Srbije, pa je i po tom osnovu najstariji.
Mićunović je poručio da je neophodno da poslanici čuvaju dostojanstvo parlamenta od sebe samih, a i od mogućih nastraja drugih delova vlasti koji bi da je uzurpiraju.
Mi smo narodni predstavnici i čuvari njegovog suvereniteta i ni jedna vlast nije iznad nje, rekao je Mićunović pozivajući poslanike na toleranciju i da poštuju jedni druge.
Nakon uvodne reči, hor je otpevao himnu.
Po dolasku u parlament novi parlamentarci su se prvo registrovali i preuzeli tekst zakletve.
Nove poslanike ispred Skupštine Srbije dočekao je crveni tepih i postrojena Garda VS.
Među prvima su u parlament stigli Maja Gojković, Muamer Zukorlić, Jadranka Jovanović, Slavica Djukić Dejanović, Zoran Živković, Goran Ješić, Dušan Bajatović, Igor Bečić...
Za njima su u parlament stigli Bojan Pajtić, Gordana Čomić, Nemanja Šarović, Vjerica Radeta...
Nešto pre 9.30 sati u Skupštinu su stiggli Saša Radulović i poslanici Pokreta Dosta je bilo.
Deo poslanika iz redova "Dveri" u republički parlament su došli obučeni u narodnju nošnju, a pre dolaska okupili su ispred Crkve svetog Marka.
U parlament je stigao i lider LSV Nenad Čanak.
Veliku pažnju novinara privukao je dolazak lidera SRS Vojislava Šešelja, koji je odmah otišao u salu.
Potpredsednica SNS Marija Obradović rekla je da je Mićunović (DS) zloupotrebio ovlašćenja prekinuvši večras raspravu o izboru za predsednika Skupštine. Ona je rekla da je reč o najsramotnijem i nabezobraznijem načinu predsedavanja.
Parlament se smatra konstituisanim potvrđivanjem mandata dve trećine narodnih poslanika, kaže Ustav Srbije.
Posle izbora predsednika, potpredsednika i generalnog sekretara parlamenta, sledi izbor članova radnih tela skupštine.
Predlog kandidata za predsednika parlamenta podnosi najmanje 30 narodnih poslanika, o njemu se otvara se pretres, nakon kojeg se utvrđuje lista kandidata, a potom pre pristupanja izbora poslanici odlučuju da li će se glasati javno ili tajno.
U novom sazivu Skupštine Srbije, koji je danas konstituisan, biće ukupno 16 poslaničkih klubova.
To su:
- SNS, šef poslaničke grupe Aleksandar Martinović, zamenik Vladimir Orlić.
- SPS, šef poslaničke grupe Ivica Dačić, zamenik Aleksandar Antić,
- SRS, šef poslaničke grupe Vojislav Šešelj, zamenik Nemanja Šarović,
- "Dosta je bilo", šef poslaničke grupe Saša Radulović, zamenik Aleksandar Stevanović,
- DS, šef poslaničke grupe Bojan Pajtić, zamenik Nataša Vučković,
- SDPS, šef poslaničke grupe Milorad Mijatović,
- PUPS, šef poslaničke grupe Milan Krkobabić,
- Dveri šef poslaničke grupe Boško Obradović,
- DS S šef poslaničke grupe Sanda Rašković Ivić,
- JS šef poslaničke grupe Dragan Marković,
- LDP-SDA Sandžaka šef poslaničke grupe Čedomir Jovanović, zamenik Enis Imamović,
- Nova Srbija, šef poslaničke grupe Velimir Stanojević,
- SVM-PDD, šef poslaničke grupe Balint Pastor,
- Pokret socijalista-Narodna seljačka stranka-Ujedinjena seljačka stranka, šef poslaničke grupe Djorđe Komlenski,
- LSV-Zelena stranka šef poslaničke grupe Nenad Čanak
- SDS šef poslaničke grupe Marko Đurišić.